Radní odhalili desku zakladatelů státu

  • 2
Šárka - Divoká Šárka má opět svou vzpomínku na schůzky zakladatelů Československého státu. Radní šesté městské části totiž po devádesáti letech obnovili v parku pamětní desku, která připomíná tajné schůzky zakladatelů ČSR v době první světové války - Karla Kramáře, Aloise Rašína a Františka Síse. "Deska oslavuje památku spiklenců, kteří se zde scházívali ve službách takzvané Mafie, ústředního orgánu tehdejšího českého domácího odboje," řekl tiskový mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Poprvé byla deska v místě schůzek poblíž usedlosti Čertův mlýn instalována v roce 1931, a to z iniciativy místní organizace Československé strany národně demokratické ve Vokovicích a Veleslavíně.

Gestapo později desku odstranilo. Po druhé světové válce ji nikdo neobnovil.

Pamětní deska:

- rozměry 120 x 80 cm
- cena 30.000,- Kč
- Deska iniciována členy 11. místní organizace československé strany národně demokratické ve Vokovicích a Veleslavíně v roce 1931, v době německé okupace byla gestapem odstraněna, po II. světové válce již zatím nebyla obnovena

Karel Kramář byl vůdčím představitelem protirakouského odboje v Čechách a po vzniku republiky byl jmenován prvním předsedou vlády.

Před I. světovou válkou byl vůdcem mladočechů a stoupencem přebudování monarchie ve federální stát. Po vypuknutí války se poslanec Kramář stává vůdčím představitelem protirakouského odboje v Čechách. Za tuto činnost byl v roce 1916 odsouzen rakousko-uherskou vojenskou justicí k smrti.

Nový císař Karel I. vyhlásil v roce 1917 amnestii a všichjni bojovníci jsou propuštěni z věznice möllersdorfské. Okamžitě se zapojuje do dalších bojů za státní a národní samostatnost.

Dostává se do čela Národního výboru československého. Po vzniku republiky je jmenován prvním předsedou vlády a zakládá stranu Státoprávní demokracii, poté je předseda Československé národní demokracie a od roku 1935 strany Národního sjednocení. Kramář zemřel roku 1937.

Alois Rašín byl hlavním organizátorem převratu 28. října 1918 a stal se ministrem financí Československé republiky.

Předtím byl v roce 1915 zatčen a odsouzen za velezradu k smrti. Roku 1918 se stává členem Národního výboru a je hlavním organizátorem převratu 28. října 1918 a vedoucím představitelem Československé národní demokracie a poslanec Národního shromáždění. Od roku 1922 je ministrem financí Československé republiky. Zastává deflační měnovou politiku, kdy je omezováno oběživo uvnitř země a zvyšován kurs k zahraničním měnám. V roce 1923 se stal obětí atentátu.

Františka Síse, který byl za Rakouska-Uherska generálním tajemníkem mladočeské strany, si Kramář s Rašínem zvolili za svého informátora.

Za Rakouska-Uherska byl generálním tajemníkem mladočeské strany. Založil týdeník "Národ".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video