Radní nadzdvihl web o zakázkách města

  • 7
Hranice - Nepravdy, výmysly, očerňování. Tak reagují zastupitelé a radní města Hranic na nové internetové stránky, které vytvořila občanská iniciativa Příjemný úder. Stránky představují současné i minulé zastupitele a radní včetně firem, v nichž působí. Především zde jsou přímé či nepřímé vazby těchto společností na radnici a kolik peněz ta či ona firma získala v posledních letech z městského rozpočtu.

Z čísel, které si Příjemný úder vyžádal od městského úřadu, například vyplývá, že firmy hranických radních a zastupitelů získaly od města od roku 1996 do letoška částku bezmála 93 milionů korun.

Proč si občanské sdružení dalo takovou práci se sháněním podrobných informací o politicích? "Jsme obyčejná skupina lidí, kteří nechtěli jen poslouchat to, co se šušká, ale zajímali se, co je na podobných fámách pravdy. Výsledky jsme si nechtěli nechat pro sebe," tvrdí spolutvůrce webových stran Jiří Nebeský. "Myslím, že v ideálním případě by tyto informace, které jsme zveřejnili, měla vydat radnice sama, aby byly veřejně přístupné."

Hranické radní a zastupitele však stránky značně pobouřily a nešetří kritikou. "Tyto informace jsou neúplné, nepravdivé a nepodložené," rozhořčil se radní Milan Střílka (nezávislý za KSČM).

Internetové stránky Příjemného úderu o něm tvrdí, že od dubna roku 1996 do března roku 2001 získaly jeho firmy z městského rozpočtu přes čtvrt milionu korun. "Pokud vím, je obsah stránek na jednání městské rady ve čtvrtek příští týden, kde se jimi budeme zabývat," dodal Střílka.

"Otevřeně říkám, že je mi to odporné. Podle nich jsem byl jmenován ředitelem školy na základě toho, že jsem neodstoupil ze zastupitelstva, když se opozice vzbouřila. Já jsem ale vzešel naprosto normálně z konkurzu šesti lidí a městská rada pouze schvalovala návrh konkurzní komise. Zkrátka se mi to nelíbí," komentoval webové stránky zastupitel Libor Petřík (nezávislý za ODS).

Tvůrce stránek však tvrdí, že zveřejněné údaje jsou pravdivé. "Informace, které tam jsou, jsou správné na sto procent s jedinou výjimkou - v poslední rubrice s názvem "Říká se..." jsou skutečně neprověřené zprávy, jak ostatně zdůrazňujeme i na webu. Jinak ale jde o naprosto přesné a ověřené informace, a to se týká i městských zakázek a peněz politiků," tvrdí Jiří Nebeský.

"Dobře, nevadí mi, že útočí na mě. Na internetových stranách si může koneckonců kdokoliv napsat cokoliv. Proč by mělo být tajné, kolik který radní či zastupitel získal od města peněz? Jenže nechápu a vadí mi, že plivou i na mou rodinu," kroutí hlavou další z hranických zastupitelů, který si nepřál být jmenován.

Politici z jiných měst se na netradiční internetový počin dívají méně kriticky. "Kdo má čisté svědomí, nemá se čeho bát. Mně by to rozhodně nevadilo, být takto na internetu," soudí olomoucká zastupitelka Irena Kubešová (US) .

Podobně smýšlí i prostějovský zastupitel za KSČM Josef Augustin. "Jestliže člověk vstoupí do politiky, je osoba do určité míry veřejná a musí počítat s podobným zprůhledněním. Kdo nemá co skrývat, vadit mu to nemusí. Proč by občan například neměl vědět, v jakých jsem společnostech a jakou za to dostávám odměnu? Lidé na to mají právo," míní zastupitel.

Zároveň jako právník Augustin upozornil: "Trochu jiná věc je zveřejnění informací o manželkách a dětech zastupitelů. Je tu ústavní listina lidských práv a svobod a pokud si oni nepřejí, aby jim někdo sahal do jejich chráněných práv, pak to právo nikdo nemá a může to být na hraně zákona."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video