Policii se jen málokdy podaří prokázat aktérům trestný čin. Ilustrační foto.

Policii se jen málokdy podaří prokázat aktérům trestný čin. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Radní mění svá pole ve zlato nejen v Černošicích

  • 213
Rozšířená finta mnoha obecních radních, jak přijít k penězům, je jednoduchá. Nakoupí levné pozemky, pak si odhlasují nový územní plán a výhodně je prodají. Udělal to tak ústecký zastupitel Ryšavý. Podezřelí z kšeftování s parcelami jsou i radní z Černošic u Prahy nebo úřednice karlovarského stavebního úřadu Doubová.

Podnikatel Petr Ryšavý kupuje pozemky v Ústí nad Labem. Chce na nich vybudovat satelitní městečko, ovšem potýká se s problémem – část plochy je orná půda, a proto se na ní nesmí stavět.

O tři roky později se Ryšavý dostává za ODS do ústeckého zastupitelstva a rok nato schvalují zastupitelé změnu územního plánu, díky níž se ze zmíněných pozemků stávají stavební parcely. A Ryšavý je prodává až za sedminásobek.

Výhodný byznys. A také "malá domů", která se v posledních letech stala v Česku fenoménem. Představitelé obcí i jejich úředníci bohatnou tím, že kupují levná pole, mění je na stavební parcely a rozprodávají za mnohonásobně vyšší ceny.

"Je to obrovsky rozvinutý jev, který je dán velkým rozdílem v cenách orné půdy a stavebních pozemků. Zastupitelé mohou parcelu jedním razítkem mnohonásobně zhodnotit a to je láká," říká bývalý detektiv protikorupční policie Václav Láska, který dnes pracuje jako právník.

MF DNES našla v obcích desítky případů, kdy politici nebo úředníci vydělali miliony na změně územního plánu, na nějž měli vliv.

Posledním případem jsou Černošice u Prahy, jejichž zástupci jsou podezřelí, že přes nastrčenou firmu chtěli skupovat v obci pozemky, měnit územní plány a zhodnocovat je.

"Mnohé případy, které se k nám dostávají, se skutečně týkají prodeje pozemků a související změny územních plánů," potvrdil šéf české Transparency International David Ondráčka.

Podle právníků jsou podobné kšefty s pozemky většinou legální – respektive policie jen výjimečně prokáže aktérům trestný čin.

"Pro politiky je to snadný způsob, jak rychle zbohatnout. Přestože tito lidé využívají svých funkcí ke zbohatnutí, neexistuje paragraf, který by jim v tom zabránil," tvrdí Láska.

Policie nyní vyšetřuje jen dva podobné případy – politiky ve zmíněných Černošicích a úřednici karlovarského stavebního úřadu Ivanu Doubovou, která vydělala 27 milionů korun na změně územního plánu, kterou si sama v prosinci 2007 navrhla.

Chybí paragraf

Detektivové obvykle zkoumají, zda dotyční nezneužili informace nebo pravomoce, které měli díky své funkci. "Mohu mluvit jen obecně. Je obtížné někomu prokázat, že měl díky své funkci informace, které zneužil. Osobně si myslím, že je to spíš v rovině střetu zájmů, za které hrozí pokuta," řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Připomněl také, že o změně územního plánu rozhoduje celé zastupitelstvo, nikoliv sám politik či úředník, kterému pozemky patří. "Ti chytřejší se navíc z hlasování vyloučí a nechají změnu územního plánu odhlasovat své kamarády," upozorňuje bývalý elitní detektiv Láska.

Podle expertů nelze problém s kšefty s pozemky řešit ani zákonem – tedy tím, že by poslanci přijali paragraf, který by radním, zastupitelům i úředníkům zakazoval obchodovat s pozemky ve "své" obci.

"Je to složité. Na jedné straně je pravdou, že existuje riziko využití až zneužití pravomoce politika či úředníka. Na druhé straně je však každý také soukromou osobou, která má v obci nějaký majetek. A je možné mu zakázat, aby s ním nakládal?" ptá se starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek, známý bojovník proti úřednímu šimlu.

Bývalý kriminalista Láska se domnívá, že by ani zákaz kšeftovat s pozemky ve "své" obci nic nevyřešil. Obchod by dál běžel přes příbuzné nebo přes nastrčené firmy.

Kšefty s pozemky

Karlovy Vary

Šéfka karlovarského stavebního úřadu Ivana Doubová vydělala 27 milionů na změně územního plánu, kterou sama navrhla v prosinci 2007. Její zemědělské pozemky v hodnotě 350 tisíc se změnily ve stavební parcely, které prodala gruzínským podnikatelům za 26,6 milionu. Radní se za úřednici postavili, potrestána nebyla.

Prostějov

Starosta Prostějova Jan Tesař (ODS) a jeho zástupce Vlastimil Uchytil (ODS) koupili v roce 2004 od města pozemky za tenisovým areálem. Díky informacím z města to stihli, než začala platit nová cenová mapa – hodnota pozemků se několikanásobně zvýšila.

Brandýs nad Labem

Podnikatel Miloslav Procházka koupil za 3 miliony parcelu u sídliště, se kterou město počítalo jako s parkovištěm. V roce 2004 zastupitelé schválili změnu územního plánu a z "parkoviště" se stala stavební parcela. Procházka, jehož bratr pracoval jako tajemník na radnici, a jeho společník ji prodali za 19 milionů.

Třebíč

Třebíčské zastupitelstvo v roce 2006 prodalo pozemky na stavbu supermarketu za 7,5 milionu realitní kanceláři, jejíž majitel se přátelil s místostarostou Milošem Maškem. Ta je hned prodala firmě Lidl za 27 milionů korun. Protikorupční organizace Transparency International podala trestní oznámení na část zastupitelů.

Litoměřice

Starosta Kamýku u Litoměřic chtěl na svém pozemku vybudovat obří motokrosové centrum. V říjnu 2005 zastupitelé schválili územní plán, podle něhož bylo možné motokrosové centrum vybudovat. Obyvatelé vesnice se postavili proti a představitelé obce územní plán opět změnili. Podle představitelů obce se Kučera dopustil střetu zájmů a byl odvolán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video