Nad Prahou by olympijská vlajka mohla zavlát už za devět let.

Nad Prahou by olympijská vlajka mohla zavlát už za devět let. | foto: iDNES.cz

Radní kývli na směřování Prahy k olympiádě

  • 517
Praha může kandidovat na pořádání letních olympijských her, rozhodli radní hlavního města. V úvahu by přicházely roky 2016, nebo 2020. Při pořádání her magistrát počítá i se zapojením dalších krajů.
popisekHLASUJTE V ANKETĚ
Chcete olympiádu v Praze?

Pražští radní usoudili, že je v možnostech hlavního města, aby tak náročnou akci, jak pořádání olympijských her, zvládlo.

"Na základě objektivních průkazů se Praha ve spolupráci s kraji může o pořadatelství ucházet," řekl primátor Pavel Bém.

"Praha i Česká republika jsou takovou skvělou akci schopny uspořádat a v konkurenci nejvyspělejších zemí světa si vybudovat pozici, která odpovídá naší historii a představuje ten nejlepší vklad a investici pro naši budoucnost," podpořil primátorovu argumentaci předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Pokud ke stejnému výsledku dospěje i komise Mezinárodního olympijského výboru, letní hry by v Praze mohly proběhnout v roce 2016, 2020, nebo 2024.

Rok 2016 je utopie, přiznává Bém Primátor Pavel Bém k olympiádě
Z radnice hlavního města ovšem už před časem zazněly hlasy, že výhra v prvním termínu, tedy 2016, není reálná.

"Vyhrát nemůžeme. Žádné město nevyhrálo napoprvé," řekl v únoru v rozhovoru pro MF DNES a Deník Pavel Bém. "Reálný termín pro nás je 2020, nebo 2024."

O sportovní svátek se kromě Prahy uchází i dalších deset měst, například také Berlín, Baku (Ázerbájdžán), Madrid, Pusan (Korea), indické Dillí nebo Rio de Janeiro.

Zastupitelé se také už zabývali otázkou, kde vybudovat nový stadion, na kterém by byla olympiáda zahájena, i kde by vznikla vesnička pro účastníky tohoto největšího sportovního svátku planety.

Magistrátní úředníci zájem o pořádání letních her zdůvodňují pozitivním přínosem jak pro Česko a Prahu, tak pro náladu ve společnosti. "Česká republika a Praha po desítkách let násilného vyřazení ze světového společenství nepotřebují takový impulz?" ptá se Pavel Bém.

Bude čtvrtý pokus úspěšný?
Poprvé se o hrách v Praze mluvilo krátce po jejich znovuzrození ve dvacátých letech minulého století. Podruhé to bylo po druhé světové válce. V rámci těchto úvah bylo dokonce vybudováno sídliště Invalidovna, budoucí olympijské městečko.

Při třetím pokusu o kandidaturu zasáhli vládní činitelé tehdejšího komunistického režimu. Zájem o pořádání her v létě 1980 ani nebyl v roce 1968 oznámen. Přednost dostala Moskva.

Nyní je situace jiná. Odpůrci olympijských her v Praze říkají, že na jejich pořádání česká metropole malá. Příznivci oponují: Atény nebyly větší a také to zvládly.

Na stranu úředníků, kteří myšlenku her v Česku Vizualizace letňanského olympijského stadionu.prosazují, se postavila i řada známých osobností z veřejného života a institucí.

S konečnou platností by se mělo o podání pražské kandidatury na letní olympiádu v roce 2016, nebo 2020 rozhodnout na schůzi zastupitelstva 22. března. Sama kandidatura, která je už závazná, by následovala později.

Praha může být dobrý kandidát
Pořádání olympijských her rozdělilo na dva tábory i politiky. Například Strana zelených požadovala, aby o oznámení kandidatury rozhodlo referendum. Dokonce na podporu tohoto záměru uspořádala podpisovou akci. Magistrát ale referendum zamítl.

Kdo naopak české hlavní město v jeho záměru podporuje, je prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogg.

"Není důvod, aby Praha nemohla být dobrým kandidátským městem," řekl před časem v Lausanne při setkání s Otto Jelínkem, předsedou sdružení Olympiáda pro Českou republiku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video