Radní dál rozdávají 'romské' byty

  • 112
Okamžitě přestaňte rozdávat byty, které byly postaveny z peněz na podporu romského bydlení! Tak by se dala stručně formulovat výzva, kterou zaslal radním z městské části Brno-střed úřad veřejného ochránce práv - ombudsmana. Marně, radní totiž byty, na něž v rámci komunitního bydlení na podporu romské menšiny přispěl stát dvaatřiceti miliony korun, přidělili kdekomu, jen na Romy jich vyšlo minimum: devět z pětačtyřiceti.

Bez ohledu na ombudsmanovu výzvu ve středu rozdělili dalších devět bytů, z toho Romové dostali čtyři. Neobsazené zůstaly tři. "Požádali jsme radní, aby ty smlouvy pozastavili. Nevidím v tom naplnění projektu komunitního bydlení," prohlásila ještě před jednáním zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

Připojila se tak k zástupcům brněnských Romů, kteří totéž žádají už několik týdnů, a zcela výjimečně jejich zástupce Miroslava Zimu radnice pozvala k jednání. "Chtěli jsme se bavit o projektu komunitního bydlení. Ale radní řekli, že se nejdřív rozdělí byty. Bylo cítit, že mají zájem je rozdělit do voleb," řekl Zima.

Úspěšnější než Romové byli při rozdělování bytů strážníci brněnské městské policie, samozřejmě "bílí". Dostali 12 dekretů.

Kancelář ombudsmana však bude postup radnice prošetřovat tak jako tak. "Spadá to do naší kompetence. Chceme zjistit, jak a proč se to stalo," uvedla Šabatová. "Jednání bylo hodně hlasité," popsal tahanice o byty starosta Josef Kameníček.

Přestože stát do projektu vložil nemalé peníze, vše nasvědčuje tomu, že ministerští úředníci nebudou po radních vrácení dotace požadovat. Dvaatřicet milionů na projekt z kasy ministerstva pro místní rozvoj byly totiž "nestandardní peníze", které ministerstvo městské části poskytlo, protože to vyplynulo z usnesení vlády.

Neuzavřelo však na jejich čerpání žádnou smlouvu, která by jasně říkala, že musí být tyto peníze využity pouze a jen pro bydlení romské komunity. Zda bude vláda po radních požadovat vrácení dotace, bude definitivně jasné až příští týden.

Projekt komunitního bydlení občanů romské národnosti odstartovala vláda 19. dubna 2000. Chtěla tak vyřešit dlouhodobě problémové soužití mezi Romy a ostatními obyvateli v centru Brna. Původně se na projektu měla ještě podílet Evropská banka pro obnovu a rozvoj, z její účasti však později sešlo. Místo ní do projektu vložilo peníze město Brno.

"Nechceme se toho projektu úplně vzdát, ale každý musí pochopit, že jsme ho nemohli do posledního písmene dodržet. Z velké části ho totiž nezaplatil stát, ale město z vlastní kasy, a tak si myslím, že to, komu byty rozdělíme, by mělo být hlavně na nás," řekl starosta Josef Kameníček. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video