Radní: Bojkotujte referendum o hospici v Jablonci

  • 1
Jablonec nad Nisou - Spory provázejí vyhlášení referenda o výstavbě hospice pro nevyléčitelně nemocné v Jablonci nad Nisou.
Za zbytečné považují představitelé jablonecké radnice historicky první místní referendum, v němž lidé rozhodnou již za čtrnáct dní o osudu hospice pro nevyléčitelně nemocné. Místostarosta Petr Karásek dokonce veřejně nabádá, aby lidé k mimořádným volbám nechodili. „Referendum otázku hospicové péče v Jablonci nevyřeší,“ zdůraznil včera místostarosta. „A postup zřízení hospice podle otázky kladené v referendu považuji za nejméně vhodný, a to jak z důvodů zdravotnických, systémových, investičních, tak i časových a provozních. V tomto postupu není pacient na prvním místě,“ dodal.
Referendum musela radnice vyhlásit na základě petice, kterou podepsalo bezmála sedm tisíc lidí. Mimořádné volby také zaplatí, přijdou na sedm set tisíc korun. Přestože se vedení města se netají tím, že to jsou vyhozené peníze, senátorka a zároveň předsedkyně Sdružení pro hospic Soňa Paukrtová považuje vyhlášení referenda za úspěšný krok. „Mrzí mě, jak se k volbám město staví. Místo, aby byli občané řádně informováni, je smutné, že se dozvídají, aby k referendu ani nechodili,“ řekla. „Město má přitom velkou moc a spoustu možností, jak působit na veřejnost,“ upozornila senátorka.
Ani ona si ale není jista úspěchem voleb. Musí k nim totiž přijít padesát procent oprávněných voličů, což v Jablonci představuje osmnáct tisíc lidí. Tolik jich nepřišlo ani ke krajským volbám či k volbám do městského zastupitelstva. „A z těch osmnácti tisíc voličů by se musela pro hospic vyslovit polovina,“ dodala Soňa Paukrtová. Pokud referendum nedopadne ve prospěch hospice, který by měl sídlit v budově bývalé dětské nemocnice v Bezručově ulici, je naděje, že město odsouhlasí alespoň jeho mobilní podobu. Takový nápad podporuje i vedení radnice. Jablonecká nemocnice by v takovém případě vyčlenila pro nevyléčitelně nemocné čtyři až pět lůžek a vybudovala takzvaný mobilní hospic, který by zajišťoval péči v domácím prostředí pacientů.
„Kamenný hospic považují někteří za přežitek, ale já nesouhlasím. Samozřejmě, že je lepší, abychom nabízeli péči nemocnému u něj doma, ale to zatím v Česku není možné,“ řekla senátorka a zároveň předsedkyně Sdružení pro hospic.
Ta si uvědomuje, že hlavním argumentem proti stavbě hospicu jsou i peníze. Jenže pokud by za jeho zřízením stálo neziskové sdružení, byla by větší šance na získání dotace od kraje, státu i evropských fondů. Někteří Jablonečané mají z referenda, které připadá na druhého října, smíšené pocity. Podle nich jde o skrytý boj mezi politickými stranami.
„Myslím, že město by bylo k referendu vstřícnější, kdyby za ním stál někdo ze členů ODS a ne opoziční zastupitelka,“ uvedla obyvatelka Jablonce, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Místostarosta Petr Karásek to ale odmítá. Hospicovou péči chápe výlučně jako zdravotnickou a humánní.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video