Letecký záběr na jadernou elektrárnu Fukušima (12. března 2011)

Letecký záběr na jadernou elektrárnu Fukušima (12. března 2011) | foto: GeoEye, AP

Radioaktivní prach míří do Evropy, nad Česko se dostat nemusí

  • 88
Radioaktivní prach z japonské jaderné elektrárny má ve středu dorazit nad střední Evropu, sdělilo Německo. Podle českých meteorologů by se ale částice nad Česko dostat nemusely, proudění tomu zatím nenasvědčuje. Shoda panuje v tom, že i kdyby dorazily, zdraví lidí neohrozí. Úroveň radiace je totiž velmi nízká.

Radioaktivita bude tak nízká, že ji bude možné naměřit jen za použití velmi nákladných metod, cituje agentura DPA Ericha Wirtha z německého úřadu pro životní prostředí. Wirth očekává, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska "prakticky neovlivní".

V úterý vědci zaznamenali radioaktivní prach z elektrárny Fukušima 1, jak míří přes Tichomoří a Severní Ameriku do Evropy, zvýšenou radioaktivitu naměřili na Islandu.

Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka ale výškové proudění vzduchu nenapovídá tomu, že by kontaminovaný prach směřoval nad Českou republiku.

"Na mapách vidím proudění od Newfoundlandu, tedy východní části severoamerického kontinentu, až po Ural a vede severem přes Grónsko někam nad Island a nad Skandinávii a potom nad moskevskou oblast. Tak zhruba vypadá výškové proudění. K nám to ale nejde, nás blokuje tlaková výše a do konce týdne nic nenasvědčuje tomu, že by se proudění z Islandu nad ČR mělo dostat," řekl iDNES.cz Dvořák. 

Že můžeme být v klidu, dokazuje Dvořák i mapou Státního ústavu radiační ochrany (viz níže). Ten disponuje šedesáti sedmi stanicemi, které měří úroveň radiace v ČR. "Je to aktuální stav a všechny stanice jsou zelené, tedy je všechno v pořádku," dodal Dvořák

Informace o radiační situaci nad Českou republikou k 23. březnu v 7:00.

Už minulý týden šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že po cestě z Japonska do Evropy se radioaktivní látka tak zředí, že v ČR, pokud by sem prach skutečně dorazil, budou měřitelná jen velmi malá množství.

"To, jestli dorazí, nebo nedorazí, záleží na proudění. Naše monitorovací síť běží kontinuálně čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu, takže jestli částice z Fukušimy dorazí, tak to zachytíme. My umíme říct kolik, ale neumíme říct, kdy a kde, to je na Českém hydrometeorologickém ústavu," řekla ve středu ráno iDNES.cz Drábová.

"Ale v tomto případě je to spíše taková hra, protože stále platí, že to budou pouze stopová množství," zopakovala šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost.

Mnohonásobně slabší radiace než černobylská

Francouzský Úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně dorazí i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Výkyvy radioaktivity sleduje síť 63 monitorovacích stanic ve světě. Provozovány jsou Organizací pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která je pod patronací OSN a má sídlo ve Vídni.

Zdravotní rizika zasažení radiací
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue