„Město Varnsdorf se stalo symbolem odboje proti sociální nerovnoprávnosti a zvýšené kriminalitě,“ říká Varnsdorfan Daniel Pianka.

„Město Varnsdorf se stalo symbolem odboje proti sociální nerovnoprávnosti a zvýšené kriminalitě,“ říká Varnsdorfan Daniel Pianka. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Radikálové zdrhli a policajti začali řezat mě, líčí Varnsdorfan

  • 401
Daniel Pianka pracuje ve varnsdorfském bytovém družstvu a věnuje se silovému trojboji. V sobotu se šel podívat, tak jako už několikrát předtím, na protestní shromáždění. Tam utržil několik ran od policie, ačkoliv se do provokací podle svých slov nezapojil. Nebyl jsem jediný, říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Incident u mostu přes říčku Mandavu vyprovokovali radikálové, kteří se do Varnsdorfu v sobotu sjeli z celé republiky. Pianka přiznává, že město obyvatele od účasti na shromáždění odrazovalo a jeho samotného ani jeho přátele nenapadlo, že dojde k násilí.

Daniel Pianka z Varnsdorfu

"Když mi policisté dali pár ran a řekli, ať vypadnu, odpověděl jsem - já bych vypadl, tohle nebylo potřeba. Jen jsem to přes ty dělbuchy neslyšel," líčí vcelku klidným hlasem.

Jak jste osobně viděl střet na mostě přes Mandavu?
Vybrali jsme si u mostu místo, kde nebylo tolik lidí, pak se kolem vyrojili radikálové. Předtím jsem je nikde neviděl. Začali na policisty házet odlámané kousky asfaltu z krajnice a dělbuchy. My jsme si v hloučku místních zanadávali, že to jsou blbci... Nevolali jsme na ně. Jednak by nás ignorovali, jednak tam stejně nebylo slyšet. Pak je rozehnali tím vodním dělem.

Lidi se rozestoupili na dvě strany, většina místních šla na stranu nebo dozadu. Do středu vozovky naběhli dva radikálové a začali něco házet na policisty. Postupně se přidávali další. Podruhé zaúřadovalo vodní dělo a střed ulice se vyklidil. Pak si přitáhli plastovou popelnici a hodili ji, policajti se naštvali a začali to řezat. Radikálové se 'zdejchli' a zůstali tam místní lidi.

Velitel zásahu: Byli jsme rozhodnutí se s nimi netahat

Co se přesně stalo vám?
Policie házela výbušky, aby vytvořila paniku. V tom hluku nebyly slyšet jejich výzvy. Otočili jsme se k policistům zády, aby nám něco nevlítlo do oka. Když jsem udělal pár kroků, že začnu utíkat, dostihl mě policista, srazil na zem a začali mě bít do zad. Bylo to úplně nesmyslné a zbytečné, kdybych kladl odpor, tak to chápu...

Radikálové mezitím zdrhli. Otočil jsem se na policajty, co blbnou, křikli na mě, ať vypadnu. Říkám - já bych vypadl, tohle nebylo potřeba. Ale neslyšel jsem tu výzvu přes rány dělbuchů předtím.

Potom jste už místo opustili?
Zvedl jsem se, zanadával si a ustoupil asi o padesát metrů. Když potom přijeli policisté na koních, řekl jsem si, tak tohle už ne. Přelezli jsme takový vyšší plot a zmizeli. Předtím nás to právě nenapadlo.

Dostala se k vám předem nějaká varování, ať zůstanete během protestu doma? Třeba od antikonfliktního týmu?
Varování byla, i ze strany města. Od starosty, radních. On to dosud nebyl až takový problém - s touhle akcí už podobných protestů bylo asi pět, já na ně chodil. Třeba na náměstí, když měl projev Tomáš Vandas (předseda DSSS, pozn. red.), tak byl absolutní klid. Až najednou se objevili radikálové. Nějací blbci, co vůbec nebyli odsud.

Záda Daniela Pianky se stopami ran tonfou

Hodláte si na zákrok policie stěžovat?
Už jsem to udělal, elektronicky, podle návodu na webu. Poslal jsem jim fotodokumentaci a video, které bylo v televizi, ale spíš tak z principu. Jsem si skoro jistý, že to budou zametat pod koberec.

Vnímáte to tak, že vás radikálové využili, schovali se za vás?
Jasně. Ale došlo nám to až potom. Původně jsem myslel, že to jsou nějací místní, co moc nepřemýšlí. Když jsme utíkali přes plot, jeden se mě zeptal, kudy dál, kam má skočit. V tu chvíli mi došlo, že vůbec nejsou odtud, že nás využili.

Máte vy osobně nějakou negativní zkušenost ze soužití s Romy?
Mně osobně to může být trošku jedno. Bydlím pár metrů od policejní služebny, tady je klid. Beru to jako místní obyvatel - když tady přepadají ženy...

Nejsem rasista, bydlí tady Vietnamci a nikdo proti nim nic nemá, nemám problém jít k lékaři, černochovi. I Romové starousedlíci jsou v pohodě. Problém je s přistěhovalci. Neexistuje obrana, která by zvrátila to sestěhovávání.

Změnila sobota váš pohled na policii?
Policie jako taková bude asi fungovat pořád stejně. Ta zásahovka mě ale trošku zklamala. Jasně, když je napadnou radikálové, tomu rozumím, že se budou bránit. Ale bít místní - vy tu nemáte co dělat, tak my vás zbijem, jedno, jestli vám je třicet, padesát, jestli tu máte dítě... Radikály ať si pochytají, to bych byl jedině rád.

Dělá podle vás vedení města dost?
Po posledním týdnu musím říct, že ne. Vedení víceméně mlčí, místo aby uklidnili lidi, že mají nějakou koncepci, že někde jednají. Stačilo by i kdyby řekli - počkejte měsíc. Jiná věc je, že přijede Vandas, něco populisticky řekne... Ale ti, kteří jsou u kormidla, pro lidi nedělají dost.

Kdybych řekl, že není žádná snaha, to bych jim křivdil. Koncem srpna se dělalo pro lidi jednání v místním kině Panorama, jako reakce na ty první demonstrace. A třeba Desetaro Šluknovského výběžku je zajímavý počin. Ale vedení města není schopné to lidem zprostředkovat. Kdyby to dělali, asi by to bylo lepší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video