Stopa po raketě odpálené z Gaza City směrem k území Izraele (16. listopadu 2012)

Stopa po raketě odpálené z Gaza City směrem k území Izraele (16. listopadu 2012) | foto: AP

Radikálové z Gazy zaútočili i na Jeruzalém. Zasáhli židovskou osadu

  • 217
Palestinští radikálové z Gazy po Tel Avivu zaútočili i na Jeruzalém. Svaté město se stalo terčem raketového útoku poprvé od 70. let minulého století. Střela dopadla do nezastavěné části židovské osady a nikoho nezranila, vyostřila však napjatou situaci. Izrael večer schválil rozšíření mobilizace na 75 tisíc záložníků.

Ozbrojené křídlo Hamasu po útoku prohlásilo, že cílem byl Kneset, tedy izraelský parlament. "Brigády mučedníka Izzuddína Kásama poprvé vystřelily raketu s dlouhým doletem směrem na Kneset v okupovaném Jeruzalémě," napsalo krátce po útoku na svém twitterovém účtu.

Mluvčí ozbrojeného křídla Hamasu Abú Obejda se následně nechal slyšet, že hnutí vysílá Izraelcům jasný vzkaz: "Nikdo ze sionistů nikde v Palestině se nemůže cítit bezpečně a my plánujeme více překvapení." Hnutí Hamas, které vládne Gaze už léta, uvedlo, že ozbrojenci vystřelili podomácku vyrobenou raketu "M-75". Podle jiných zdrojů nicméně šlo o střelu Fadžr-5, považovanou za nejsilnější v arzenálu Hamasu.

Střela nakonec dopadla mimo zastavěnou oblast a nikoho nezranila. Mluvčí izraelské policie uvedl, že zasáhla nezastavěnou část Guš Ecionu, oblasti židovských osad. Ta leží na jihovýchodě města, vlastně už na palestinském Západním břehu. Jeruzalém si přitom nárokují za své hlavní město kromě Izraelců i samotní Palestinci.

Vyostřená situace

Svědci popsali, že viděli stoupat dým z jeruzalémského předměstí Mevaseret Zion. To by podporovalo verzi, že rakety byly dvě. O dvou střelách hovoří například list The Jerusalem Post. Policie zatím druhou střelu ale nepotvrdila.

Povolání záložníků věstí pozemní ofenzivu

Izraelská armáda už rozeslala povolávací rozkaz 16 tisícům z více než 30 tisíc rezervistů, které povolala ze zálohy. Večer vláda po útoku na Jeruzalém schválila mobilizaci celkem 75 tisíc záložníků. Je to další krok potvrzující dohady, že se Izrael chystá na pozemní ofenzivu v palestinském pásmu Gazy. Armáda kromě toho uzavřela silnice kolem pásma, u kterého se seskupují izraelské tanky. Oblast vyhlásila za "uzavřenou vojenskou zónu".

Situace se na Blízkém východě vyostřila ve středu. Na území Izraele několik dnů před tím dopadlo přes sto palestinských raket a židovský stát ostřelování oplatil leteckou ofenzivou, při níž zabil i šéfa ozbrojeného křídla Hamasu.

Útoky z obou stran přitom stále pokračují. Izrael se v palestinském pásmu snaží zneškodnit odpaliště raket a muniční sklady. Palestinci vypálili od středy na Izrael podle izraelských médií přes 330 raket, více než třetinu z nich (většinu raket mířících k městům) ale zneškodnila ve vzduchu izraelská protiraketová obrana. Konflikt si od středy vyžádal 23 životů na palestinské straně a tři na izraelské.

Útok na Jeruzalém podle agentury AP znamená zásadní vyostření situace jednak kvůli symbolice města a také vzhledem ke vzdálenosti Svatého města od palestinského území. Jeruzalém se stal terčem raketového útoku vůbec poprvé od 70. let minulého století, kdy na něj Palestinci vystřelili dvě kaťuše z vesnice Batir na Západním břehu Jordánu, připomněl server Times of Israel.

Svaté město leží zhruba 75 kilometrů od hranice Pásma Gazy a až dosud bylo považováno za místo, které je mimo dosah arzenálu palestinských radikálů z Pásma Gazy. Stejně jako Tel Aviv, na který zacílili radikálové už ve čtvrtek raketami typu Fadžr-5. Ani tam ale střely nenapáchaly žádnou škodu. Nicméně vyvolaly paniku a obavy mezi židovským obyvatelstvem.

Ještě před několika lety by přitom zasáhnutí Tel Avivu a Jeruzaléma z Pásma Gazy bylo nemyslitelné. Ozbrojenci útočili na Izrael podomácku vyrobenými střelami krátkého doletu. V poslední době se jim však povedlo propašovat rakety s delším doletem z Íránu a po pádu Muammara Kaddáfího i z Libye. Ohrožují tak už téměř pětinu obyvatel Izraele.

Agentura AP dále podotkla, že ozbrojenci útokem na Jeruzalém zariskovali, jelikož Guš Ecion leží blízko Betlému, jenž je na palestinském území. A nachází se paradoxně jen několik kilometrů od mešity Al-Aksá v jeruzalémském Starém městě, které je jedním z nejsvatějších míst islámu. V oblasti také žije také mnoho Palestinců.

Na stranu Palestinců se mezitím demonstrativně postavil Egypt, jehož premiér Hišám Kandíl v pátek navštívil pásmo jako gesto přátelství vůči radikálnímu hnutí Hamas, jež v Gaze vládne. Slíbil, že Káhira udělá vše, aby dosáhla trvalého příměří.

Egypťané v minulosti působili jako prostředníci mezi Hamasem a Izraelem. Nyní ale v Egyptě vládnou islamisté a někteří z nich požadují vypovězení letité egyptsko-izraelské mírové smlouvy. Oficiálně ale Káhira popírá, že by to měla v úmyslu. V sobotu se do Gazy chystá také šéf tuniské diplomacie, uvedla ČTK.

Konflikt mezi Izraelem a Hamasem sílí

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video