Policie na Slovensku rozhání protiromskou demonstraci radikálů.

Policie na Slovensku rozhání protiromskou demonstraci radikálů. | foto: SME

Radikálové na Slovensku opět protestovali proti místním Romům

  • 186
Na východě Slovenska se znovu vyhrotily protiromské nálady. V obci Krompachy se v sobotu sešlo asi 400 lidí na demonstraci proti údajné kriminalitě Romů. Protestní akci svolala organizace Slovenská pospolitost. Policie nakonec nemusela zasahovat.

Policejní těžkooděnci ovšem hlídali přístupové cesty do místních romských osad, protože účastníci protestů se vydali na pochod městem a chtěli zamířit mezi Romy. Ti na ně podle serveru Pravda.sk čekali vyzbrojeni domácím nářadím. Na křižovatkách cest policie vytvořila kordony a demonstrantům do osad nedovolila proniknout. Vše se obešlo bez fyzických potyček.

Bývalý vůdce slovenské extremistické strany a občanského sdružení Slovenská pospolitost Marian Kotleba na demonstraci nebyl. Před odjezdem na shromáždění byl zatčen v Banské Bystrici, uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vašková. Kotleba je stíhán na svobodě za hanobení národa, rasy a přesvědčení, hrozí mu tři roky vězení.

Dnešní shromáždění v Krompachách je pokračováním série protiromských mítinků v různých městech, které byly zahájeny v první polovině srpna.

Úvodní demonstraci v Šarišských Michalanech svolala Pospolitost údajně jako reakci na útok dvou romských mladíků na důchodce. Policie shromáždění nakonec rozehnala a Kotlebu na místě zadržela.

O dva týdny později svolala Slovenská pospolitost demonstraci poprvé do Krompach. Tam policisté nezasahovali, ale Kotlebu zadrželi ještě před začátkem mítinku. O týden později byla demonstrace v Turzovce u Čadce a dnes opět v Krompachách.

Na Slovensku žije podle odhadů asi 380 tisíc Romů, z toho asi 150 tisíc v chudinských osadách a ghettech. Právě chudoba je podle odborníků často příčinou krádeží a loupeží páchaných Romy.

Proromští aktivisté a starostové obcí s romskou menšinou proto skepticky posuzují snahu vlády řešit romskou kriminalitu najímáním nových policistů do příslušných regionů. Kabinet by podle nich měl spíše najít prostředky na vzdělávání Romů, jinak prý budou jen dorůstat další generace vyděděnců odkázaných jen na státní dávky.

"Kde je hlad, tam se krade. Zvýšení počtu policistů neřeší příčiny vzniku problémů, ale jen jejich následky," řekla Tatiana Drmlíková z nevládní Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC). "Zvyšování počtu policistů, které by mělo nastolit pořádek a chránit obyvatelstvo před 'zlými Romy', jen podporuje extremisty a jejich aktivity," dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video