Při násilí v provincii Bauchi na severu Nigérie zemřelo přes 50 lidí. Jejich těla byla po bojích shromážděna před policejní stanicí.

Při násilí v provincii Bauchi na severu Nigérie zemřelo přes 50 lidí. Jejich těla byla po bojích shromážděna před policejní stanicí. | foto: Reuters

Radikální islamisté v Nigérii bojují za zákaz vzdělání, s bilancí 150 mrtvých

  • 32
Radikální islamisté na severu Nigérie pokračují v krvavé ofenzivě proti místním policejním silám. Během dvou dnů při ní zemřelo už 150 lidí, boje ale nekončí. Sekta Boko Haram blízká svým pojetím Talibanu se prý nevzdá, dokud se jí nepodaří zavést v celé zemi radikální islámské právo šáría.

Situace čtyř provincií na severu země připomínala podle zpravodaje BBC krvavá jatka. Civilisté byli vytaženi z aut a postříleni, jejich těla pak islamisté zanechali rozesetá po ulicích.

Reportér britského serveru napočítal poblíž policejní stanice v provincii Borno na stovku těl, z nichž většina patřila militantům. Výbušnou situaci se snaží ohlídat policie a armáda preventivními střelami do vzduchu, zatímco stovky lidí kvapem opouštějí své domovy.

Střelba duněla v pondělí po několik hodin i v provincii Yobe. Členové sekty tu podle listu Guardian zapálili při skandování hesla "Bůh je veliký!" policejní stanici. Na místě zůstali dva mrtví, dalších 23 útočníků se policii podařilo zadržet.

Ušetřena bojů nezůstala ani provincie Kano, jejíž bilance čítá tři mrtvé a 33 zadržených.

Násilí v těchto oblastech rozpoutal už nedělní útok islamistů v provincii Bauchi, při němž 70 militantů napadlo střelbou a granáty místní policejní stanici. Po odražení útoku pak vojáci a policisté pročesávali okolí, což vyústilo ve více než 55 úmrtí, dvě stě lidí přitom bylo zadrženo.

Vzdělání je podle sekty tabu

Muslimská sekta, která stojí za útoky, se ráda přirovnává k Talibanu, o čemž svědčí už její název - Boko Haram znamená doslova "vzdělání je zakázáno". Její následovníci v čele s Ustazem Mohammadem Yusufem se ovšem vzdát nehodlají a hrozí dalším krveprolitím.

Svůj cíl si stanovili jednoznačně - rozšířit islámské právo šária na zbytek 150milionové země. Dosud se jim to podařilo ve 12 z 36 nigerijských proviniích - v roce 2000 ale toto rozhodnutí vyústilo v sektářské násilí, při němž byly zabity tisíce lidí.

Obyvatelé Nigérie se totiž rovnou mírou dělí na muslimy a křesťany a jejich střety nejsou nikterak ojedinělé. Například letos v únoru zemřelo při střetech v provincii Bauchi jedenáct lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Militantní skupina tu zapalovala kostely v odvětě za předchozí spálení dvou mešit, na čemž měli podle muslimů zásluhu právě křesťané.

Vůbec nejděsivější výsledek si ale vyžádaly boje gangů obou znesvářených náboženství loni v listopadu. Během dvou dní při nich v hlavním městě provincie Jos zemřelo sedm set lidí. Rozbuškou tehdy byly rozpory ohledně místních voleb.

Současné potyčky ale podle reportérky BBC Caroline Duffield nejdou po linii komunitního nepřátelství. "Za násilím stojí mladí muži z náboženských skupin, kteří se ozbrojí a útočí na místní policii," píše z terénu.

A dodává, že napětí nemá na muslimském severu země nikdy daleko ke krvavému vyústění. "Chudoba a soutěž o nedostatečné zdroje, spolu s etnickými, kulturními a náboženskými rozdíly, to vše dohromady vyvolává náhlé výbuchy násilí."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video