Islamisté v Egyptě hrozí válkou, šaríu chtějí prosadit násilím

  • 164
Svržení legitimně zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího pobouřilo nejen jeho stoupence, ale taktéž radikální islamisty působící v zemi. Mursího odstavení považují za vyhlášení války své víře a varují, že islámské právo šaría budou prosazovat násilnou cestou.

Egyptská odnož radikální islamistické skupiny Ansar al-Šaría (Ochránci šaríi v Egyptě), jíž daly vzniknout revoluční události arabského jara, hrozí odvetou za středeční sesazení prezidenta Mursího.

Hnutí, jehož další frakce prosazují islámské právo v Libyi, Jemenu nebo Tunisku, označilo armádní převrat za vyhlášení války své víře. Islamisté varují, že právo šaría budou v Egyptě prosazovat násilnou cestou.

Baradej premiérem

Prozatímním egyptským premiérem byl jmenován bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej, který má mezinárodní renomé.

Prozatímní prezident Adlí Mansúr, který nahradil sesazenou hlavu státu Muhammada Mursího, se s Baradejem setkal, aby mu místo nabídl. V průběhu večera by měl Baradej složit přísahu.

zdroj: ČTK

Varování skupiny na internetovém fóru pro radikály na egyptském Sinajském poloostrově zachytilo v pátek středisko pro sledování webů islamistických radikálů (SITE). Egyptská skupina uvedla, že bude shromažďovat zbraně a zahájí výcvik svých členů.

Řada egyptských džihádistů se dostala na svobodu díky revolučním událostem arabského jara. Od loňského prosince se začali sdružovat pod záštitou hnutí Ansar al-Šaría. Do čela uskupení se postavil Ahmed Ashúš, známý také jako Abú Nizar. Ashúš se podle dostupných informací koncem 80. let účastnil bojů v Afghánistánu, kde získal kontakty na další významné radikální islamisty napojené na al-Káidu.

Počátkem 90. let založil v Egyptě vlastní džihádistickou skupinu, kterou však záhy rozprášil tehdejší režim prezidenta Husního Mubaraka. Ashúš za své aktivity skončil i se 150 svými stoupenci za mřížemi, kde zůstal až do svržení Mubaraka.

Na Sinaji zastřelili kněze

Středeční sesazení prezidenta Mursího a následné zatýkání vrcholných představitelů Muslimského bratrstva odstartovalo další vlnu nepokojů v egyptských ulicích. Jen za posledních 24 hodin si násilnosti po celé zemi podle místních úřadů vyžádaly nejméně třicet sedm mrtvých a přes tisícovku raněných. Mezi oběťmi je i pět policistů, které v pátek zabili ozbrojenci na Sinajském poloostrově.

Podle reportérů zahraničních agentur jsou v Káhiře vidět barikády a ulice pokryté kameny a spálenými pneumatikami. Na několika křižovatkách a mostech stály zásahové jednotky. Bezpečnostní síly v sobotu posílily jednotky nedaleko největšího pouličního shromáždění Mursího stoupenců před mešitou v káhirské čtvrti Nasr.

Zatím poslední obětí nepokojů je koptský křesťanský duchovní, jehož v sobotu zastřelili neznámí ozbrojenci ve městě Aríš na Sinajském poloostrově. Možným motivem může být msta islamistů za to, že duchovní vůdce Koptů, kteří v Egyptě představují menšinu, sesazení Mursího udělil požehnání.

Město Aríš, které leží na pobřeží Středozemního moře, je správním střediskem governorátu Severní Sinaj. Bezpečnostní situace je v této oblasti složitá již od předloňského povstání proti vládě prezidenta Husního Mubaraka. Tamním úřadům se doposud nepodařilo v regionu zajistit bezpečnost. Naposledy v pátek islamisté zaútočili na sinajská stanoviště bezpečnostních sil u hranic s Izraelem.

Pokračujte v protestech, vyzval duchovní vůdce Bratrstva

Vůdce Bratrstva Muhammad Badí, o němž se mělo za to, že jej armáda spolu s dalšími členy hnutí ve čtvrtek zatkla, se v pátek objevil na shromáždění stoupenců Bratrstva ve východní části Káhiry. A pronesl projev, který emoce rozdmýchal ještě více. Podle britského listu The Guardian Badí příznivce svrženého prezidenta vyzval, aby v ulicích zůstali dokud se Mursí nevrátí do úřadu.

Sesazení před rokem legitimně zvoleného prezidenta Mursího vyvolalo obavy, že by islamisté mohli opustit oficiální skupiny, jako je Muslimské bratrstvo, a přesunout se do radikálnějších uskupení. Pokud by se do konfliktů vložili například radikálové z Anšar al-Šaría, čelil by Egypt hrozbě dalších nepokojů, v horším případě dokonce občanské válce.

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr se po nočních násilnostech v sobotu podle zahraničních agentur sešel s ministrem vnitra Muhammadem Ibráhímem a šéfem vlivných ozbrojených sil Abdalem Fatahem Sisim. Podle agentury AP to bylo poprvé od Mansúrovy čtvrteční prezidentské přísahy, kdy pracoval přímo v prostorách hlavní prezidentské kanceláře.

Páteční krvavé střety v Káhiře a Sinaji

5. července 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video