Bojovníci islamistického hnutí Ansar Dine v Timbuktu (31. srpna 2012)

Bojovníci islamistického hnutí Ansar Dine v Timbuktu (31. srpna 2012) | foto: AP

Islamisté v Mali chystají seznam svobodných matek, hrozí jim ukamenování

  • 82
Radikální islamisté ovládající sever afrického Mali připravují seznam svobodných matek. Ženy, které mají dítě a nejsou vdané jsou podle práva šaría hodné odsouzení a stihne je trest. V praxi je to třeba ukamenování, amputace, či poprava. Extremisté drancují zemi už od března. OSN v pátek posvětila zahraniční intervenci, na její naplánování dala regionálním lídrům 45 dní.

Islamisté v zemi zavedli právo šaría. A jeho výklad praví, že nemanželské vztahy jsou zakázány. Ženy se děsí seznamu, který radikálové připravují. Budou na něm všechny svobodné matky nebo těhotné ženy bez manžela.

"Hrozba tu je a je skutečná. Ti lidé žijí ve strachu, co s nimi bude. Ženy se bojí ukamenování," řekl CNN Ivan Šimonovič, zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva, který Mali navštívil. Například v červenci islamisté ukamenovali muže a ženu, kteří spolu měli poměr, ačkoli byli sezdáni s někým jiným.

Bojovníci hnutí Ansar Dine zavedli veřejné popravy, amputace, bičování a další nelidské druhy trestu. Navíc ničí vzácné svatyně v pouštním městě Timbuktu. Podle nového zákona muslimové nesmějí ani kouřit, pít, sledovat sport v televizi a poslouchat muziku.

Islamisté porušují zejména práva žen. "Stále více žen je násilně nuceno vstoupit do manželství," uvedl vyslanec. Jejich rodiny se totiž výhodným sňatkem snaží vydělat. Kupci jsou za neprovdané dívky ochotní zaplatit kolem tisíce dolarů. V některých případech je ovšem svatba jen pouhou zástěrkou a překupníci nutí násilím ženy k prostituci. 

OSN dala na naplánování intervence 45 dní

Mali zachvátil chaos v březnu poté, co vojenští velitelé svrhli prezidenta a zatřásli tak s jednou z nejstabilnějších západoafrických demokracií.

Vůdce státního převratu v květnu přenesl moc na přechodnou vládu. Rebelové z řad Tuarégů a islamistů využili chaosu a obsadili sever země. O pár měsíců později je ale vytlačily dvě skupiny radikálních islamistů provázané s al-Káidou a nyní kontrolují dvě třetiny severního Mali.

"Využívají tuhle část země k obchodu se zbraněmi a drogami a plánují další akce," tvrdí Alpha Moulaye Haidara, zástupce obyvatel severního Mali, kteří usilují o mezinárodní pomoc.

Bezpečnostní rada OSN v pátek schválila rezoluci, která dává regionálním lídrům 45 dní na to, aby naplánovali mezinárodní vojenskou intervenci. V rezoluci rada odsoudila porušování lidských práv. Extremistické skupiny obvinila z držení rukojmí, rabování, krádeže, ničení kulturních a náboženských památek a z náboru dětských vojáků. "Prvotní zodpovědnost za zvěrstva, která se v zemi dějí, nese prozatímní vláda, ale vina spočívá i na jiných," stojí v prohlášení.

Než OSN vydala rozhodnutí, tisíce lidí se v hlavním městě Bamako zúčastnily protestního pochodu. "To, co islamisté dělají, je nepřijatelné," řekl jeden z účastníků pochodu Papa Maiga. "Jsem tu, abych řekl, že Mali potřebuje pomoct a doufám, že mezinárodní komunity poslouchají," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue