Poslankyně opoziční SDKU-DS Tatiana Rosová (vlevo) a Iveta Radičová během schůze slovenského parlamentu 22. dubna v Bratislavě.

Poslankyně opoziční SDKU-DS Tatiana Rosová (vlevo) a Iveta Radičová během schůze slovenského parlamentu 22. dubna v Bratislavě. | foto: ČTK

Radičová hlasovala za kolegyni, vzdala se poslaneckého mandátu

  • 38
Slovenská poslankyně Iveta Radičová, která byla nedávno vážnou kandidátkou na post prezidenta země, se vzdala mandátu. Učinila tak poté, co se zjistilo, že ve sněmovně hlasovala za nepřítomnou kolegyni. "Udělala jsem chybu a jediný způsob, jak ji napravit je vzdát se mandátu," řekla.

Iveta Radičová své rozhodnutí oznámila na tiskové konferenci. Přečetla dopis, který později chtěla předat předsedovi slovenského parlamentu Pavlu Paškovi.

"Abych byla přesná, přečtu dopis adresovaný předsedovi Národní rady Slovenské republiky. Ve smyslu článku 81 ústavy Slovenské republiky si vám dovolují oznámit své rozhodnutí, že se vzdávám mandátu poslankyně Národní rady," uvedla před hloučkem novinářů.

Neúspěšná uchazečka o post prezidenta Slovenska založila svou prezidentskou kampaň na prosazování "politiky slušnosti". Před dvěma dny přitom v parlamentu hlasovala za svou kolegyni. Sama to označila jako zkrat. - přečtěte si Slovenská kandidátka na prezidentku podváděla, hrozí jí odchod z politiky


Iveta Radičová se vzdává mandátu poslankyně

"Měla jsem představu o nové kultuře v politice a věřím v ní. O slušnosti v politice, kterou chci. O morálce v politice. Udělala jsem chybu. Lidské selhání, které mě neskonale mrzí. A jediný způsob, jak se můžu očistit, je vzdát se poslaneckého mandátu," pronesla dnes Radičová.

Už včera se pokusila své jednání vysvětlit. "Moje kolegyně Tatiana Rosová uváděla hlasování u řečnického pultíku a nestíhala se vrátit pro zapomenutou hlasovací kartu do poslanecké lavice, kde sedí vedle mě. Zpanikařila jsem. Velmi mě to mrzí. Kolegyně se však veřejně vyjádřila, jak by hlasovala, takže by hlasovala stejně," vysvětlila MF DNES Radičová, proč zmáčkla tlačítko i za Rosovou.

DALŠÍ VIDEA A KOMENTÁŘE NALEZNETE ZDE

Rezignace je podle Radičové jediný způsob, aby měla v politice ještě nějakou budoucnost. Hodlá se v ní totiž angažovat i nadále. "Budu pokračovat jako místopředsedkyně SDKÚ-DS. Budu pracovat v oblastech, které mi náležely a budu plnit stranické funkce," přiblížila třiapadesátiletá socioložka podle deníku SME svou budoucnost. Nejdříve si ale na týden oddechne a vyrazí na dovolenou.

Její šéf, předseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, se podle deníku SME k dalšímu působení Radičové ve straně nechtěl příliš vyjadřovat. Zdůraznil ale, že se současnou místopředsedkyní stále počítá ve vedení strany.

Poslankyně Smeru: Je to populismus

Poslankyně Ficova Smeru Renáta Zmajkovičová, která na nekorektní hlasování upozornila, označila rozhodnutí Radičové jako přetvářku a populismus. "Je to možná strach jít před disciplinární řízení mandátního a imunitního výboru. Jinak by se rozhodla hned v ten den, kdy přiznala svou chybu," dodala Zmajkovičová.

Už včera označila případ jako nebezpečný precedens. "V prezidentské kampani Radičová mluvila o slušnosti, morálce, etice a nabízela čisté ruce. Dnes tyto ruce hlasovaly za jiného poslance. Podvodně," komentovala událost Zmajkovičová.

IVETA RADIČOVÁ

Populární slovenská politička se narodila 7. prosince 1956 v Bratislavě. Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Pracovala v Sociologickém ústavu Slovenské akademie věd. V letech 2005-2006 byla ministryní práce, sociálních věcí a rodiny. Od roku 2006 byla poslankyní Národní rady. Její domovskou stranou je SDKÚ-DS.

Iveta Radičová během prezidentských volebV letošních prezidentských volbách usilovala o post hlavy státu. Favoritovi voleb, současnému prezidentu Ivanu Gašparovičovi, byla vážnou sokyní. Gašparovič získal ve volbách 55,53 procenta hlasů, Radičová 44,47 procenta. Přestože prohrála, volilo ji téměř milion lidí. Slovenské deníky upozorňovaly na fakt, že Radičová získala o sto tisíc hlasů víc než její domovská SDKU a další opoziční strany KDH a SMK v parlamentních volbách 2006 dohromady.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue