Pohled na areál Fukušimy s viditelným množstvím nádrží na radioaktivní vodu

Pohled na areál Fukušimy s viditelným množstvím nádrží na radioaktivní vodu | foto: TEPCO

Radiace vody ve Fukušimě je osmnáctkrát vyšší než při minulém měření

  • 73
Radiace ve skladovacích nádržích s vodou v jaderné elektrárně Fukušima je 18krát vyšší, než udávalo minulé měření. Oznámila to společnost provozující elektrárnu. Nevyloučila ani další únik radioaktivní vody.

Únik vody z elektrárny poničené katastrofálním zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011 přiznala společnost Tokyo Electric Power (Tepco) v červenci.

Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) tento týden zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody používané k chlazení z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident".

V neděli provozovatel elektrárny oznámil, že radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje hodnoty 1800 milisievertů za hodinu, což je dávka, která by byla pro člověka vystaveného tomuto záření smrtelná za čtyři hodiny. Ještě minulý týden přitom udávala měření hodnotu 100 milisievertů za hodinu.

Společnost Tepco rovněž zjistila další únik, tentokrát z potrubí spojujícího dvě z nádrží. Dosavadní objem radioaktivní vody, jehož únik z jedné z poškozených nádrží firma přiznala, byl 300 tun. Jak dlouho už voda, která se zřejmě dostala i do oceánu, z elektrárny přesně uniká, není jasné.

Mluvčí společnosti ovšem posléze uvedl, že čerstvý únik nelze potvrdit. "Úroveň vody v nádrži se nezměnila," řekl a dodal, že celá záležitost se vyšetřuje.

Mluvčí Tepco také vysvětloval vyšší naměřené hodnoty radiace tím, že kontroloři nyní použili nové přístroje schopné zachycovat radiaci v mnohem větším rozsahu. V daném případě se však jedná o paprsky beta, před nimiž se lze snadněji ochránit než před paprsky gama.

Problém s množstvím radioaktivní vody ve Fukušimě je velice složitý, připomněla agentura AFP. Tepco nedávno posílilo kontrolu nad přibližně 300 nádržemi stejného typu jako ta, z níž vyteklo 300 tun vysoce radioaktivní vody a část z ní se dostala až do oceánu.

V minulosti došlo už ke čtyřem menším únikům z těchto cylindrických nádrží. Každá nádrž může obsahovat až tisíc tun vysoce radioaktivní vody. Ve Fukušimě se kromě toho pro skladování vody, kontaminované při ochlazování reaktorů, používá také na 700 dalších nádrží odlišného typu. A součástí problému je i radioaktivní voda, která unikla do spodních vrstev a do oceánu po nehodě způsobené zemětřesením a vlnou tsunami v březnu 2011.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video