Japonští odborníci zkoumají kontaminaci půdy v okolí elektrárny.

Japonští odborníci zkoumají kontaminaci půdy v okolí elektrárny. | foto: AP

Radiace kolem Fukušimy roste, vláda odmítá rozšířit evakuační zónu

  • 165
Radiace v okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima strmě stoupá. Vláda však odmítá rozšířit dvacetikilometrovou evakuační zónu. Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii přitom doporučují dostat do bezpečí všechny lidi v okolí 40 kilometrů kolem zařízení. Premiér Naoto Kan prohlásil, že elektrárnu bude potřeba odstranit.

Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE)  naměřili zvýšenou radiaci v půdě kolem sedmitisícového města Iitate 40 kilometrů od elektrárny a doporučili jeho okamžitou evakuaci. Hodnoty totiž podle MAAE dvojnásobně překračovaly čísla, při kterých už je evakuace nutná. 

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost ale zprávy o zamoření Iitate odmítl s tím, že radiační situace ve městě je normální. Povážlivě rostou i hodnoty kontaminace v moři u elektrárny. Zatímco ve středu tam odborníci naměřili 3355násobné překročení limitu koncentrace radioaktivního jódu, dnes už to byl 4385násobek.

Japonský kabinet přesto zatím žádnou další evakuaci v okolí elektrárny nechystá. "Myslím, že to není nic, co by vyžadovalo takovou akci," komentoval zvýšené hodnoty a plány na evakuaci vládní mluvčí Jukijo Edano.

Pošlete pomoc a získejte odznak Věry Čáslavské

Zapojte se do sbírky organizace Adra a iDNES.cz a získejte odznak gymnastky Věry Čáslavské z olympiády v Tokiu

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Zároveň podle BBC slíbil, že úřady budou hodnoty radiace intenzivněji zkoumat a v případě nouze k evakuaci sáhnou. Zvážení další evakuace přitom důrazně doporučil i japonský jaderný úřad s tím, že se radiace může z elektrárny uvolňovat neustále.

Prozatím japonské úřady vystěhovaly z oblastí se zvýšenou radioaktivitou 70 tisíc lidí. K vystěhování zhruba 130 tisíc lidí, kteří obývají oblast mezi dvacátým a třicátým kilometrem od Fukušimy, vyzývají i japonští experti.

Kvůli radiaci zůstávají u elektrárny mrtví

Před pobytem v okolí elektrárny varují své občany i Velká Británie a Spojené státy. Doporučují nezdržovat se blíže než 80 kilometrů od elektrárny. Před nebezpečím varuje i organizace Greenpeace, která tvrdí, že je pobyt poblíž elektrárny nebezpečný pro děti a těhotné matky.

Záchranáři kvůli zvýšené radioaktivitě z dvacetikilometrové ochranné zóny kolem elektrárny dosud nevyvezli těla až tisíce lidí, kteří zahynuli při zemětřesení a následné tsunami, píše agentura ČTK.

Těla byla po smrti vystavena vysokým dávkám ozáření a podle odborníků může zamořit ovzduší i dým po jejich kremaci. Komplikovaným procesem dekontaminace by podle policie musely projít i případné vzorky pro zjištění DNA odebrané z těl mrtvých kvůli identifikaci.

Fukušimu zlikvidujeme, prohlásil premiér

Premiér Naoto Kan prohlásil, že poničenou elektrárnu bude zapotřebí zcela odstranit a přehodnotit plány na stavbu dalších nukleárních zařízení. Společnost TEPCO dosud připouštěla, že zlikviduje reaktory 1, 2, 3 a 4. Další dva chtěla zachovat.   

Nejdražší zkáza dějin

Japonci škody odhadují na 300 miliard dolarů (5,2 bilionu korun) a katastrofa se tím dostává na první místo v pomyslném žebříčku světových živelních pohrom. Ničivé zemětřesení v japonském Kóbe v roce 1995 způsobilo škody za 100 miliard dolarů (1,7 bilionu korun), hurikán Katrina v USA o deset let později za 81 miliard (1,4 bilionu korun).

autor: ČTK

V elektrárně technici dál pracují na stabilizaci nukleárního zařízení. Intenzivně odčerpávají vodu, která uniká z poškozených a přehřívajících se reaktorů. Společnost TEPCO musela kvůli dešti přerušit ostřikování trosek umělou pryskyřicí, která má utlumit únik radiace.

S pozůstalými se podle ČTK v Tokiu vůbec poprvé setkal japonský císařský pár. Akihito a jeho choť Mičiko zhruba hodinu utěšovali kolem 290 evakuovaných. Počet obětí přírodní pohromy dosáhl podle BBC čísla 11 417. Úřady stále pohřešují 16 273 lidí.

Do Japonska také dorazil po katastrofě vůbec první cizí státník. Na své cestě z Číny se tu zastavil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Oznámil, že jeho země bude iniciovat přijetí nových, mezinárodně platných bezpečnostních norem jaderné energetiky, ale plány zřeknout se zcela mírového využití atomu označil za předčasné.

Radiace z Fukušimy mezitím zasáhla téměř celý svět. Podle ruských meteorologů přívál izotopy jódu do Vladivostoku západní vítr z pevniny, což znamená, že zplodiny už obletěly celou zeměkouli.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video