Řádění fanoušků Baníku

Řádění fanoušků Baníku - Sobotní ligový zápas opavských fotbalistů s Baníkem doprovázely násilnosti. Mnoho fanoušků se podle policie přijelo do Opavy porvat. Celkem jedenadvacet z nich bylo zatčeno přímo na stadionu. (15. května 2004) | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Řádění fanoušků přijde stát na miliony

  • 194
Na zničeném zařízení stadionů to jen za jarní část sezony dělá přes dva a půl milionu korun. A na bezpečnostních opatřeních přišlo stát řádění fotbalových fandů na dalších nejméně 14 milionů. Bylo jich asi tři a půl tisíce a do Opavy se přijeli porvat.

Nejdřív sprostě křičeli, hajlovali a kopali do zaparkovaných aut. Pak agresivní fanoušci ostravského Baníku zaútočili na policisty a ostatní diváky. Fotbal je vůbec nezajímal.

Celkem jedenadvacet z nich zatkli policisté přímo na stadionu, devět už čelí ve zkráceném řízení žalobě. Rozdivočelí fotbaloví chuligáni mají tentokrát na kontě škody za více než čtvrt milionu korun. A osm zraněných policistů.

Policie chce tvrdší tresty
O týden dříve v Ostravě zranili fanoušci Baníku spolu s "kolegy" ze Sparty hned čtrnáct policistů. "Část fanoušků se chová jako divá zvěř. Zneužívají fotbalu k násilí a cíleným útokům. Graduje to," upozorňuje ředitel ostravské policie Rostislav Pavliska.

Nynější postihy jsou podle něj na fanoušky příliš mírné. "My je obviníme z výtržnictví, dostanou podmínku, smějí se tomu - a příště jsou na stadionu zase," uvedl Pavliska.

Skupina poslanců už od loňského května slibuje změnu trestního zákona po vzoru Velké Británie, kde násilí na fotbalových hřištích zvládli. Fanouškovi, který vběhne na hrací plochu, má hrozit až tříletý trest vězení. Ti příznivci klubů, kteří se dopustí násilí, se budou moci až do smrti dívat na fotbal jen v televizi: na stadion je nikdo nepustí.

Jenže poslanci s předložením zákona otálejí. "Vím, že ten zákon slibujeme už delší dobu. Teď se na to určitě podívám a do čtrnácti dnů to bude připravené," tvrdí poslanec Karel Šplíchal (ČSSD).

Vysoká cena za bezpečnost
Řádění fandů je přitom drahé. MF DNES spočítala, že jen od poloviny února, kdy začala jarní část nejvyšší fotbalové soutěže, do neděle, kdy se odehrálo poslední kolo, napáchali fanoušci škody na stadionech za více než dva a půl milionu korun. S výjimkou stadionů v Příbrami a Jablonci se muselo opravovat všude.

Na další miliony korun přišli fotbaloví násilníci stát na bezpečnostních opatřeních. Tak třeba jen teplická policie vydá každý rok ze svého rozpočtu na zajištění pořádku při fotbalových zápasech více než milion korun.

"V průměru nás zápas vyjde na sto tisíc korun," říká ředitel teplické policie Petr Sytař a dodává, "zápasy dělíme na tři skupiny, do nejrizikovější patří utkání se Spartou nebo Ostravou. Tam nasazujeme asi sto padesát policistů."

Podobné je to všude. Například sobotní "opavské manévry" vyšly tamní policii podle odhadů na nejméně milion korun. Za všechna letošní utkání nejvyšší fotbalové soutěže tak "bezpečnostní účet" vychází na více než čtrnáct milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video