Radim Hreha doufá, že mu dá zákon za pravdu a stane se novým generálním ředitelem ČTK.

Radim Hreha doufá, že mu dá zákon za pravdu a stane se novým generálním ředitelem ČTK. | foto: SME

Radě ČTK hrozí odvolání. Neumí vysvětlit, kdo agentuře šéfuje

  • 23
Přestřelka mezi Radou ČTK a poslanci sněmovní komise připomíná absurdní divadlo. Přou se o to, kdo vlastně šéfuje veřejnoprávní tiskové agentuře. Jestli její dlouholetý ředitel Milan Stibral, který v půli června rezignoval a nyní se na přání zaměstnanců agentury opět vrátil, nebo Radim Hreha, jehož rada zvolila ve výběrovém řízení.

Celá situace může dopadnout i tak, že poslanci radu odvolají. "Ano, budeme o tom hlasovat," řekl iDNES.cz předseda mediální komise Vítězslav Jandák (ČSSD).

Poslanci si pozvali radní do Sněmovny, aby jim nezvyklou situaci vysvětlili. "Nemohou popírat sami sebe," prohlásil Jandák.

Milan Stibral v polovině června rezignoval po šestnácti letech na funkci ředitele ČTK. Na jeho místo měl nastoupit právě Hreha, kterého vybrali radní. S tím ostře nesouhlasili odboráři veřejnoprávních médií. Poukazovali například na jeho působení v čele Slovenské televize. - čtěte Odboráři veřejnoprávních médií jsou šokováni volbou šéfa ČTK

Než však Hreha stačil do ČTK nastoupit, Stibral se vrátil. Oficiálně poté, co "vyšlo najevo", že rezignace je neplatná a podvolil se "nátlaku zaměstnanců".

Já jsem ředitel, tvrdí Hreha

To se však Hrehovi nelíbí. "Cítím se ředitelem," řekl iDNES.cz po dnešním jednání. "Požádal jsem radu, aby zajistila, abych mohl svoji funkci vykonávat," dodal. Zvažuje také, že se bude bránit právní cestou.

Podle rady ale stojí v čele veřejnoprávního média opět Stibral. Jeho odvolávání, přijímání nebo uvádění do funkce je prý plně v jejich kompetenci.

Radní dopoledne v tajném hlasování Hrehu odvolali a do čela "četky" zpět jmenovali Stibrala, sdělila ředitelka Rady ČTK Pavla Valčáková poslancům sněmovní komise.

Přiznala také, že radní jednali pod tlakem zaměstnanců tiskové agentury. "Měli strach z nového člověka ve vedení," řekla Valčáková.

Vyjádření Milana Stibrala se nepodařilo získat, ani jeho náměstka Jiřího Majstra.

Geniální řešení? Ne, zmatek

Jandákovi se však tento postup nelíbí a chce vysvětlit, proč o tomto veletoči radní poslance dopředu neinformovali. "Váš postup je absurdní. Stibralova rezignace je nevratný krok. Četka nepatří zaměstnancům, jste povinnováni veřejnosti," vzkázal Jandák radním. "Žádné geniální dílo jste nestvořili, spíš zmatek," přisadil si poslanec ČSSD Zdeněk Škromach.

Stejný názor má i jediný radní, který byl proti Hrehově odvolání. "Rozhodnutí rady považuji za neplatné," uvedl Jan Bohdal. Dodal, že on na rozdíl od kolegů z rady měl o Hrehovi dostatek informací a také ho volil. "Cítil jsem z něj, že bude pro ČTK svěží vítr, znám ho jako schopného manažera."

Bývalý poslanec, dnes poradce ČSSD pro média Miroslav Kučera, situaci se Stibralovým návratem do funkce po rezignaci přirovnal ke složení poslaneckého mandátu. "To by pan Topolánek také mohl říct, já chci zpátky do Sněmovny, v ODS mě přemluvili."

Poslanci dali radním čas do 15. října, aby jim sdělili, kdo je ředitelem ČTK.

Rada ČTK

Úkolem Rady ČTK je mimo jiné jmenování a odvolávání generálního ředitele ČTK a schvalování rozpočet agentury. Volební období člena rady je pětileté.
ČTK funguje na základě zákona z roku 1992, z něhož vyplývá její veřejnoprávní statut. Agentura však nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video