Podle diplomatických zdrojů bude vlastně hodně záležet na Češích, jaká témata při jednání s Bidenem nastolí.

Podle diplomatických zdrojů bude vlastně hodně záležet na Češích, jaká témata při jednání s Bidenem nastolí. | foto: Profimedia.cz

Radarový debakl přijede do Česka žehlit viceprezident Biden

  • 309
Už za dva týdny, mezi 20. a 24. říjnem, dosedne na ranvej pražského letiště letoun zabarvený do modro-bílých odstínů s velkým nápisem United States of America. Jak vyplývá z dobře obeznámených zdrojů MF DNES, bude to Air Force Two s viceprezidentem Joe Bidenem na palubě. Pozvání už potvrdilo i české ministerstvo zahraničí.

Přiletí ani ne půl roku poté, co tu byl jeho větší "bratr". V dubnu rolovalo po ruzyňském letišti jumbo Air Force One s prezidentem Barackem Obamou a jeho manželkou Michelle.

Nepatří to mezi ty nejpodstatnější otázky, nicméně každého asi hned napadne – liší se ta letadla v něčem?

Tak zaprvé: Air Force One a Air Force Two jsou jen kódy. Každé letadlo, v němž by letěl šéf Bílého domu, i kdyby to byl větroň typu Blaník, by bylo označeno jako Air Force One. Podobně tomu je i u viceprezidentské "dvojky".

Zadruhé: Biden obvykle létá ve speciálně upraveném Boeingu 757, což je letoun srovnatelný třeba se známým Airbusem A-320, i když je o krapet větší.

Jenže teoreticky by si Biden mohl od svého šéfa půjčit i slavné hrbaté jumbo, tedy Boeing 747. Nebylo by to historicky poprvé. Když za minulé administrativy vyrazil v roce 2002 viceprezident Dick Cheney na turné po Blízkém východě, cestoval právě v prezidentském Boeingu 747. Zkrátka uvidíme.

Přijíždí kvůli radaru

Ale nyní k tomu podstatnějšímu. Proč druhý muž USA přijíždí? A o čem tu chce mluvit?

Odpověď na první otázku je snadná. I když to Biden samozřejmě otevřené nepřizná a spíše bude všude s úsměvem hovořit o "hlubokých spojeneckých vazbách", faktem je, že přijíždí žehlit zklamání, které leckde v Česku zavládlo poté, co Obama nedávno smetl ze stolu plán na výstavbu protiraketového radaru v Brdech. Kdyby tu ta pachuť nebyla, neměl by důvod sem jezdit.

Kritika se navíc ozvala nejen v Česku a Polsku, ale i mezi mnohými konzervativně založenými politiky a novináři v USA. Obama, jak známo, svoje rozhodnutí oznámil dost nešikovně, neboť volal českému i polskému premiérovi uprostřed noci. Byl za to kritizován dokonce i v americkém Kongresu. - čtěte Kongres Obamovi vytýká nevhodné informování Čechů o radaru

Ale hlavně se nijak nezmínil o obavách, které nemalá část veřejnosti měla z Ruska. To po celou dobu uzavírání dohod s USA hrozilo, že to tady případně rozbombarduje, neboť jej prý plány na radar a obranné střely v Polsku mocensky limitují. Obamův krok pak logicky vyzněl tak trochu jako nějaký nový appeasement.

Může se mluvit i o stíhačkách

S čím však Biden přijede? Podle diplomatických zdrojů bude vlastně hodně záležet na Češích, jaká témata nastolí. Viceprezident sám evidentně jede hlavně ujišťovat, že je vše v nejlepším spojeneckém pořádku a že si nadále můžeme důvěřovat.

Jenže otázka je, jestli bude vláda v čele s Janem Fischerem, jež se musí stále zabývat tím, má-li vůbec mandát vládnout, schopná nastolit nějakou pořádnou věc.

Třeba téma stíhaček: za pár let vyprší pronájem gripenů, takže schůzka se nabízí jako vhodný moment zavést řeč na to, jestli je nahradit americkými stroji. Takovými, které by bylo možné zapojit i do válek toho typu, jaká se nyní vede v Afghánistánu.

Biden se v Praze jistě setká s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Fischerem. Zatím není jasné, zda tu stráví noc.

Zajímavou otázkou nicméně zůstává, čí nápad to vlastně byl, aby tak vysoký činitel do Prahy přijel. Obamův určitě ne, shodují se lidé obeznámení s přípravami. Velkou roli tu podle zdrojů MF DNES sehrála ministryně zahraničí Hillary Clintonová, jakož i nejmenovaný člověk z Rady pro národní bezpečnost, což je důležitý prezidentův poradní orgán. A jistě i česká diplomacie.

Protiraketová obrana USA a Česko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video