Radar - protiraketová obrana, ilustrační foto

Radar - protiraketová obrana, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Radarové kampaně jsou v plném proudu, lidé chtějí informace

  • 399
Aktivisté protestují proti jednáním mezi USA a Českem o výstavbě protiraketové základny v Brdech. Stupňují se ale i aktivity zastánců radaru. Veřejnost vyčkává. Podle posledního průzkumu by více než polovina obyvatel ČR byla za určitých podmínek ochotna americký radar na českém území přijmout.

Protiraketový radar

Americký diktát, tak vidí členové Greenpeace snahu USA umístit své protiraketové zařízení na území České republiky.

Před vchodem do Strakovy akademie tento týden svůj názor vyjádřili v divadelním pojetí a zároveň představili své nové internetové stránky, které jsou zaměřeny pouze na problematiku radaru. (více na www.vrtetiradarem.cz)

Jeden z členů tohoto hnutí v roli představitele Spojených států "vymýval mozky" dalším aktivistům, kteří ztvárňovali české ministry. - více zde

Zájem opravdových ministrů však divadlo neupoutalo, někteří z nich dokonce použili ke vstupu do budovy zadní vchod.

Demonstrace v Čechách i v zahraničí
Příznivci iniciativy Ne základnám svolávají na sobotu 17. listopadu, na Den boje za svobodu a demokracii, demonstraci, která se bude konat na Václavském náměstí v Praze a na náměstí Svobody v Brně.

"Iniciativa Ne základnám tím chce vyjádřit hlubokou nespokojenost s chováním současné vládní koalice, která po osmnácti letech, které uplynuly od demokratických změn v této zemi, brání občanům, aby mohli sami rozhodovat o věcech, jež je zajímají a jež se jich bytostně týkají," vysvětlují důvody konání akce právě v tento den zástupci iniciativy.

Vlna odporu se projeví podle pořadatelů také v zahraničí. Protestovat proti plánu americké základny v Brdech by se mělo před českými velvyslanectvími v New Yorku, Římě, Paříži, Madridu nebo také v Amsterodamu.

Zastánci radaru: Nezneužívejte 17. listopad
Plánované demonstrace odmítá tým vládního zmocněnce pro radar Tomáše Klvani, který vede mediální kampaň na podporu radaru pod názvem "Proti raketám" a podle jehož názoru není možné takto politizovat výročí demokracie a zneužívat ho k účelům kampaně.

Tento názor zastávají i studentští vůdci z roku 1989, kteří nepokládají možnou výstavbu radaru za nebezpečí pro českou demokracii.

"Naopak si myslíme, že plebiscitem se ohánějí ti, kterým na formalitách ústavní demokracie nikterak nezáleží, ale potřebují k naplnění svých cílů využít davových vášní," uvedl Martin Kotas z iniciativy Pro.

Na Národní třídě včera podpořili příznivce základny Šimon Pánek, Tomáš Klvaňa, Václav Bartuška, Martin Mejstřík a Marek Benda a vyjádřili svůj nesouhlas s plánovanou protiradarovou demonstrací.

Veřejné mínění je vstřícnější
Česká vláda chce, aby informovanost občanů o možné protiraketové základně byla co nejširší, pořádá veřejné debaty a například představila nový server, kde shromažďuje dostupné informace. (více na www.protiraketam.cz)

Proti hlasům odpůrců hovoří poslední výzkum veřejného mínění, který v říjnu provedla agentura Factum Invenio.

S radarem sice stále souhlasí pouze třetina obyvatel, ale po předložení jasných důkazů, že je zařízení zcela nezávadné a že by nebyla s jeho umístěním v Brdech narušena suverenita ČR, by s ním mohlo souhlasit až 55 procent občanů.

Pozitivní posun by mohl nastat také poté, co bude zveřejněna nová závazná studie ministerstva obrany o vlivu radaru na okolí a zejména na zdraví obyvatel.

"Závěry předběžné zprávy o vlivu radaru na zdraví se potvrdily, a v některých parametrech byly výsledky dokonce ještě nižší," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.


Video