Časy, kdy si Jiří Paroubek a Václav Havel rozuměli, jsou zřejmě dávno pryč.

Časy, kdy si Jiří Paroubek a Václav Havel rozuměli, jsou zřejmě dávno pryč. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Radarová přestřelka Paroubka a Havla trvá, šéf ČSSD neslevil z kritiky

  • 1566
Svého času si docela rozuměli, pak mezi ně vstoupil americký radar, který měl stát v Brdech. Od té doby se vztahy exprezidenta Václava Havla a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka značně zhoršily. V posledních dnech si přes média vyměňují nelichotivá slova.

"Václav Havel z roku 1989 a z roku 2009 jsou dvě rozdílné osoby," rozčiloval se včera předseda ČSSD Jiří Paroubek. Havel by si podle něj neměl své osobní zklamání ze zrušení plánů na americký radar vylévat na něm.

Rozhodnutí Američanů nepostavit v Česku radar vztahy obou mužů vyhrotilo už v pátek. Exprezidenta zvedl ze židle Paroubkův komentář v deníku Právo. Lídr socialistů v něm o Havlovi, jednom z největších světových symbolů protikomunistického boje, napsal:

"Víme, že (Obamova) politika naráží na odpor konzervativců typu Mirka Topolánka, Alexandra Vondry, Karla Schwarzenberga, ale i Václava Havla, kteří touží po světě železných opon," uvedl Paroubek v textu o konci radaru, který minulý týden oznámil americký prezident Barack Obama. - vše o protiraketové obraně čtěte zde

Havel ihned písemně odpověděl: "Pane Paroubku, (...) napsal jste, že Václav Havel touží po světě železných opon. Lžete. Padesát let jsem naopak - v rámci svých skromných možností - přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od Vás." - Havlovu reakci na Paroubka čtěte zde

Havlova slova připomněla fakt, že zatímco on před rokem 1990 strávil za svou disidentskou činnost přes pět let v komunistických kriminálech, Jiří Paroubek v té době "potichu" budoval kariéru ve vedení státního podniku Restaurace a jídelny.

Paroubek však odmítá přiznat, že by ve svém hodnocení Havla přestřelil. Včera exprezidentovi poslal otevřený dopis, ve kterém píše, že jeho stanovisko je "zcela promyšlené" a trvá na něm.

Podle Paroubka je základem bezpečnosti spolupráce Spojených států, NATO a Ruska. "Trvám na tom, že chcete Evropu a svět znovu rozdělovat," zdůrazňuje Paroubek v dopise.

Mezi bývalými disidenty vzbudila slova šéfa ČSSD na Havlovu adresu pohoršení. "Jiří Paroubek by měl být velmi rád, že mu nikdo neotlouká o hlavu to, co dělal za normalizace. Lidé jako on tu železnou oponu pevně drželi v rukách, aby se nezřítila," říká novinářka Petruška Šustrová.

PAROUBKŮV DOPIS HAVLOVI

Vážený pane Havle,
mé stanovisko, kdy jsem Vás zařadil mezi Mirka Topolánka, Karla Schwarzenberga i Alexandra Vondru, kteří sází na kartu vojenské konfrontace, je zcela promyšlené a trvám na něm. Nezpochybňuji, že jste se zasazoval o pád železné opony rozdělující ji na "kapitalistický" Západ a "komunistický" Východ.

Na druhé straně jste jedním z vůdčích politiků, kteří se snaží zabránit nezbytné spolupráci USA-NATO-Rusko, která je základní bezpečnostní linií nového prezidenta Baracka Obamy a jeho týmu a je jednoznačně a vřele akceptována představiteli vyzrálých zemí EU, mimo jiné francouzským prezidentem Sarkozym, italským ministerským předsedou Berlusconim, německou kancléřkou Merkelovou a jako základní filozofie NATO též prosazována novým generálním tajemníkem NATO Rasmussenem.

Nedávný tzv. dopis bývalých představitelů střední a východní Evropy, jehož jste významným signatářem, se snaží torpédovat vybudování nové bezpečnostní architektury Evropy i světa a vrátit svět do období celosvětové konfrontace, která v období konzervativního prezidenta Bushe vedla k vyvolání dvou válečných konfliktů v Iráku a Afghánistánu a která vedla ke zcela zbytečnému nárůstu napětí mimo jiné s Ruskem.

Trvám na tom, že chcete Evropu a svět znovu rozdělovat a nejste schopen pochopit potřebu hledání nového celosvětového konsensu a dialogu, který je nezbytný při řešení palčivé situace v Iráku, Afghánistánu, Íránu, ale i Severní Koreji. Nepochopil jste, že Česká republika – a to i Vaší vynikající zásluhou – je skvěle zabezpečena, protože je součástí největšího ekonomického politického uskupení světa – Evropské unie a nejsilnějšího vojenského sdružení světa NATO.

Jiří Paroubek, www.cssd.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video