Senátoři se snaží protlačit zákon, který říká, že souhlasí s vybudováním radaru a protiraketových sil v Česku a Polsku.

Senátoři se snaží protlačit zákon, který říká, že souhlasí s vybudováním radaru a protiraketových sil v Česku a Polsku. | foto: z1tv.cz

Radar v Brdech našel nové zastánce: americké senátory

  • 105
Velmocenská hra o americký radar v českých Brdech zdaleka není u konce, jak se v posledních měsících mohlo zdát. Americký prezident Barack Obama, jenž působí dojmem, že jen hledá způsob, jak celou – svým předchůdcem Georgem W. Bushem vehementně prosazovanou – protiraketovou obranu hodit přes palubu, našel nového protivníka.

Je jím americký Senát. Tedy sbor čítající sto zákonodárců, jenž má po ruce silné páky. Například tu, že bez jeho schválení nemůže vstoupit v platnost žádná mezinárodní dohoda, kterou vláda USA uzavře.

Minulý týden Senát po ostrých debatách schválil zákon o vojenských výdajích USA na příští rok. Pro připomenutí: řeč se točila především kolem drastického seškrtání peněz na výrobu nových moderních stíhaček. Jenže jak už to v USA bývá zvykem, zákonodárci "přilepili" k zákonu spoustu dodatků.

Dva se přímo týkají radaru. Tedy: týkají se případných odzbrojovacích dohod, o nichž nedávno vedl řeč Obama při své návštěvě v Moskvě. V prosinci totiž vyprší platnost dohody START, omezující počty jaderných hlavic, raket a bombardérů. A jak známo, Obama a jeho protějšek Dmitrij Medveděv se dohodli START nahradit novou smlouvou, takovou, která zároveň "resetuje" vztahy mezi Washingtonem a Moskvou poznamenané v posledních letech značnou nedůvěrou. O detailech nové dohody s Rusy se Obama zatím nechtěl veřejně bavit.

Senátoři buď vytušili, kam vítr vane, nebo získali informace, o nichž však sami taky otevřeně nepromluvili, a k zákonu přilepili dva dodatky. Ten první, navržený republikány Jonem Kylem a Jeffem Sessionsem, říká, že smlouva nahrazující START nesmí obsahovat "limity" ohledně protiraketové obrany.

Druhý, konkrétnější, inicioval opět Sessions spolu s nezávislým senátorem Joem Liebermanem. V textu je výslovně řečeno, že Senát souhlasí s vybudováním radaru a protiraketových sil v Česku a Polsku. Jiné alternativy by měly být brány v úvahu pouze pokud budou podobně ideálními lokalitami pro umístění.

Jak pro agenturu AP uvedl Lieberman, obě rezoluce "jsou naším (senátním) způsobem, jak vyslat zprávu naší administrativě a zároveň i Rusům".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue