Na Palachově náměstí v Praze protestovali odpůrci a po nich i příznivci (na snímku) výstavby radarové základny v Brdech.

Na Palachově náměstí v Praze protestovali odpůrci a po nich i příznivci (na snímku) výstavby radarové základny v Brdech. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Radar v Brdech má po Obamově projevu „strategickou přestávku“

  • 507
Radar v Česku si dává po vystoupení Baracka Obamy v Praze na několik měsíců přestávku. Přinejmenším. A to přesto, že Obamův hostitel, premiér Mirek Topolánek, vložil do smlouvy s USA o výstavbě radarové základny v Brdech nemalý politický kapitál.

"Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít silnější bezpečnostní základ a hlavní důvod pro postavení protiraketového štítu v Evropě bude odstraněn," prohlásil Obama v projevu. Současně však připomněl, že íránské snahy získat jadernou zbraň zůstávají reálnou hrozbou pro USA a jejich spojence.

Šéf Strany zelených Martin Bursík či předseda komunistů Vojtěch Filip si Obamova slova vykládají tak, že Spojené státy projekt protiraketové obrany odkládají.

A Topolánek zase boj za raketový štít nevzdává: "Je jasné, že projekt protiraketové obrany nekončí." Myslí si to i proto, že zamýšlený americký radar Brdech by nechránil Evropu jen proti mezikontinentálním střelám, ale i proti raketám dlouhého (do 5 000 km) a krátkého doletu (do 500 km). "Až hrozba Íránu pomine, můžeme si na Václavském náměstí zatancovat a rušit iniciativy, jako je protiraketová obrana," dodal.

TAK CHCETE TEN RADAR? TO JSME chtěli SLYŠET

Komentář MF DNES k projevu Baracka Obamy

Nicméně to, že USA nebudou po vystřídání George W. Bushe Barackem Obamou na stavbu radaru tlačit, připustil včera i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Důvodem jsou podle něj chystaná jednání mezi USA a Íránem. Součástí rozhovorů by měla být budoucnost íránského jaderného programu.

Ať už dopadnou tyto rozhovory jakkoliv, s ratifikací česko-americké smlouvy v parlamentu Topolánek zatím počítat nemůže. Šéf nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek navíc říká, že "radaru odzvonilo už dávno. Bez ohledu na vystoupení prezidenta Obamy".

"Pro USA není radar prioritou a my ho nechceme," tvrdí muziku stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský.

Včerejší test severokorejské mezikontinentální střely je však podle českého velvyslance při NATO Štefana Füleho důkazem, že totalitní či autoritářské režimy, jako jsou Severní Korea či Írán, pokračují ve vývoji raket schopných zasáhnout i Evropu. A nic na tom prý nemění fakt, že v jednáních o štítu nyní bude "strategická přestávka", při které bude nová Obamova administrativa zkoumat jeho účinnost.

Americký prezident Barack Obama při projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009)

Nenaznačují Obamova slova možný ústupek autoritářským režimům? obávají se někteří politici.

Mezi politiky a diplomaty je po včerejšku patrná obava, aby Obamova slova nepředznamenávala politiku ústupků totalitním režimům, na kterou Česko v historii několikrát tvrdě doplatilo. "Věřím, že právě tohle vystoupení prezidenta USA nesignalizuje," říká například místopředseda ODS Petr Nečas.

Do hry se podle bývalého šéfa generálního štábu Jiřího Šedivého dostává nenápadně nová varianta: pokud radar v Česku nebude, USA ho mohou umístit na plovoucí plošině na moři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video