Odborníci se | foto: Michal Zdobinský, AVIS

Radar neškodí, vzkazují z Pacifiku čeští experti

  • 512
Americký radar má na okolí ještě menší dopad, než uvádělo české ministerstvo obrany. Na tichomořském atolu Kwajalein se o tom podle svého sdělení přesvědčil tým českých specialistů složený ze zástupců ministerstva obrany, zdravotnictví a dvou nezávislých vědců.

Protiraketový radar

Skupina na Marshallovy ostrovy odjela na vlastní žádost, aby si patřičné hodnoty mohla sama překontrolovat. Cestu domlouval vládní zmocněnec pro otázky radaru Tomáš Klvaňa.

"Výpravu vede hlavní hygienik ČR Michael Vít, z větší části je však tým složen z vojenských odborníků," řekl iDNES.cz pracovník tiskového oddělení ministerstva obrany.

Češi se do Tichomoří vypravili minulou sobotu, vrátit by se měli v pátek.

Naměřené výsledky jsou optimističtější
"Možnost přeměření parametrů radaru vlastními lidmi si česká strana vyžádala hlavně proto, aby si přímo v praxi mohla ověřit úroveň záření v okolí radaru," sdělil iDNES.cz přímo z místa Michal Zdobinský z Agentury vojenských informací a služeb.

Sílu záření už dříve české ministerstvo obrany vypočítalo podle technických údajů poskytnutých americkou stranou. - více zde

Reálná měření jsou ještě příznivější. "Při teoretických výpočtech jsme pro jistotu zvolili bezpečnostní hlediska tak, aby při stanovování hranic ochranných zón vznikla dostatečná rezerva," vysvětluje rozdíl mezi vypočtenými a konkrétně zjištěnými údaji člen týmu Peter Bednarčík z vojenské zdravotnické služby.

Ani jedno onemocnění
Naměřené hodnoty ještě projdou kompletním zpracováním, už nyní ale ukazují, že provoz radaru splní s velkou rezervou veškeré příslušné české hygienické limity. Zdraví lidí v okolí tedy radar nemůže nijak ohrozit, vzkazují čeští experti z Pacifiku.

Hlavní hygienik i jeho armádní protějšek se na Marshallových ostrovech sešli s hlavním lékařem místní nemocnice Ericem Lindborgem, který je o bezpečnosti radaru ujistil v předložené písemné zprávě.

V té se uvádí, že od chvíle, kdy zde byl v roce 1998 radar uveden do provozu, nezaznamenali lékaři u zdejších obyvatel ani jeden případ onemocnění nebo zdravotních potíží, který by souvisel s provozem zařízení.

Brdský radar bude jiný, oponuje analytik
Naměřené výsledky však podle vojenského experta a analytika časopisu ATM Stanislava Kauckého nic neznamenají. "Co tam asi mohli naměřit, když radar ještě neexistuje?" ptá se Kaucký. "Měří cosi, pak s tím s velkou slávou přijedou, technicky to ale nemůže být správně," řekl Kaucký iDNES.cz.

Tichomořský radar je podle něj zcela jiný než ten, který by měl vyrůst v Česku. Jakákoli měření v Tichomoří jsou tak zbytečná. "Američané vlastně nevědí, co bude stát v Brdech. Nosí to v hlavě, ale práce na radaru budou zahájeny až poté, co se - nedejbože - obě strany dohodnou," dodal.

Podle Kauckého zůstane stejná jen frekvence, ale desítky jiných parametrů se změní.

Mluvčí ministerstva: Český radar bude slabší
S tím ale nesouhlasí mluvčí ministerstva obrany. "Radar, který bude stát v ČR, bude mít přes 16 tisíc aktivních přijímacích a vysílacích prvků," řekl iDNES.cz Andrej Čírtek. "Toto číslo je přesně publikováno ve studii o vlivu radaru na lidské zdraví," dodal.

Veškeré jiné informace o tom, že český radar bude silnější, jsou podle něj jen spekulace. "Bude se jednat o jistou modernizaci tichomořského radaru, který má ještě prvků více. Experti tedy naměřili vyšší hodnoty, než které bude mít případný radar v Brdech," dodal mluvčí.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video