Podle Ivony Novomestské je americký radar pro Česko nebezpečím.

Podle Ivony Novomestské je americký radar pro Česko nebezpečím. | foto: iDNES.cz

Radar je přínosem pro pár politiků, říká jeho odpůrkyně

Americký radar ochrání jen USA, Česko ne. Říká to koordinátorka iniciativy Ne základnám Ivona Novomestská. Americký radar by byl přínosem pouze pro USA a několik českých politiků nebo úředníků, řekla aktivistka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI IVONY NOVOMESTSKÉ NAJDETE ZDE

"Jistě existuje řada pozitiv pro některé politiky a vysoké státní úředníky, kteří si na "kartu" radaru vsadili. Pro nás ostatní nic pozitivního nevidím," odpověděla Novomestská na otázku jednoho ze čtenářů iDNES.cz.

Řadou dotazů ji zahrnuli jak příznivci, tak odpůrci iniciativy. Odpůrci radarů například žádali radu, co dělat, když politici nedají na veřejné mínění a nebude referendum.

"Lidé mohou jít za svým politikem a zeptat se: Jak ty budeš hlasovat? Jak bude tvá strana hlasovat, když dojde na otázku referenda," odpověděla koordinátorka iniciativy. Důležité podle ní je, aby se lidé nebáli.

I čtenáři, kteří k její snaze projevili sympatie, se obávají, zda iniciativu nezneužijí komunisté. "Zkuste chvíli přemýšlet sám za sebe, zhodnoťte si všechny argumenty pro a proti a rozhodněte se svou hlavou a ne podle toho, kdo je v iniciativě a kdo ve vládě," poradila aktivistka jednomu z nich.

Příznivce základny nečastěji zajímalo, odkud iniciativa Ne základnám bere informace, že systém neochrání Česko.

"Z oficiálních materiálů USA! Naši politici buď neumějí anglicky, nebo vědomě lžou. Projekt se jmenuje Národní protiraketová obrana Spojených států amerických. O České republice tam nic nepíší," zněla jedna z odpovědí.

Novomestská je v iniciativě od počátku
Třiadvacetiletá studentka politologie Ivona Novomestská se k občanské iniciativě Ne základnám přidala hned po jejím vzniku v srpnu 2006.

"Sama jsem přišla s tím, že se chci na činnosti iniciativy podílet," popsala iDNES.cz Novomestská, jak se k práci koordinátorky dostala.

V iniciativě patří k mladším odpůrcům. Při vystoupeních mezi ostatními členy vyniká díky tomu, že umí jasně formulovat své názory.

"Stále více se ukazuje, že se řada států Evropské unie nechce podílet na zahraniční politice USA. Česko by nemělo rozhodovat samostatně. Jsme členy Unie a je třeba s ostatními státy postoj k případné americké protiraketové základně předjednat," tvrdí Novomestská.

Odpůrci základny dokonce tvrdí, že Spojeným státům nejde o obranu, ale o vyvolání nové vlny zbrojení ve světě. Česko by prý chybovalo, kdyby její vznik podpořilo.

Premiér Mirek Topolánek naopak žádost USA o umístění radiolokační stanice protiraketové základny v Česku přivítal. Označil ji za důkaz prestiže České republiky. Podle něj není nutné, aby se kvůli základně konalo referendum. - více zde

"Tato vláda a ani parlament nemají dostatečný mandát, pro toto rozhodnutí. Před volbami jsme pro ně dobří, ale nyní nás označili za snadno manipulovatelnou masu," uvedl na tiskové konferenci předseda petičního výboru Rudolf Převrátil. - více zde

Novomestská zase poukázala na vysvětlující kampaň, kterou premiér spolu s ministerstvem obrany chystá. "Máme demokracii, prostor by měli dostat i odpůrci," tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue