Radar je demonstrací síly nejen proti Íránu.

Radar je demonstrací síly nejen proti Íránu. | foto: Profimedia.cz

Radar, až bude Hitler za bukem

  • 124
A nebyl ten Adolf Hitler přece jenom v něčem dobrý? Nechal stavět dálnice, dal milionům lidí práci. Ne, Hitler byl zloduch. Dálnice nedálnice... A co ten Saddám Husajn? Vždyť za něj byl v Iráku větší klid a pořádek. Ne, i Saddám byl zloduch. Klid za cenu masových vražd není klidem...

A co Írán? Vždyť už léta nevyvíjí jaderné zbraně. Tak proč jím strašit? Proč kvůli němu zaplevelit Brdy americkým radarem? Potřetí ne.

Tato země vyvíjí rakety, které nemusí mít jen hlavici s jadernou náloží, ale i biologickou či chemickou. Írán je členským státem OSN, který tvrdí, že jiná země OSN (Izrael) nemá právo na existenci. Jeho prezident Mahmúd Ahmadínežád je popíračem holokaustu.

Když chce Teherán zničit (naštěstí vojensky zatím na to nemá) jeden konkrétní stát, proč by někdy nechtěl zničit i další? Vystačí si navždy se Židy jako s arcilotry? A neříkal něco podobného Hitler?

Ale říkal... A svět nic nedělal. Ten západní mu podával ruce v Mnichově (a zničil Československo), východní při dělení Polska. Jenže svět (Češi samozřejmě také) je nepoučitelný. Když Írán nemá jaderné zbraně, tak už není ničím nebezpečný? To je nesmysl. Pokud skutečně není, ať si Ahmadínežád zaletí do Jeruzaléma a pokloní se u Zdi nářků. Pak uvěřím. Zatím nevěřím.

Proto by bylo dobré mít proti podobným režimům (ale takovým se může ukázat v budoucnosti dnes přátelský Pákistán či další země) bezpečnostní pojistky. Třeba právě radar a protirakety z USA.

Jak to veřejnosti vysvětlit, když se v případě radaru pořád mluvilo o jaderných zbraních v Íránu a on je prý teď nemá? Měla by se konečně říci pravda. Spíše několik pravd: Jistěže je radar jenom čistě americké zařízení a Američané jej chtějí především v zájmu zajištění vlastní bezpečnosti. Ale poslouží i jiným zemím Evropy.

Jistěže jde v tomto případě o obranné, ale současně i útočné zařízení (v tom smyslu, že protivníka odstrašuje od akce). Jistěže jej nedokáže vybudovat NATO jako takové. Copak aliance něco bez americké vojenské síly znamená? To je směšná představa. NATO se může v budoucnosti možná připojit a souhlasit. Nic víc.

Jistěže jde v projektu americké protiraketové obrany o obrovské peníze. Své zájmy v tom hájí různé firmy, které už v projektech utratily miliardy dolarů. Jistěže to souvisí i s Ruskem a jeho vojenskými (i když dnes slabšími) kapacitami. Ne, že ne. Nemusí být přímo proti Rusku, ale je pro něj ukázkou síly.

Jistěže nejde jen o Írán, ale i o demonstraci vojenské převahy proti mnoha dalším zemím. Svět je nevypočitatelný a rozhodují pouze silní. A silná je například Amerika. Jistěže musíme, pokud jsme při smyslech, zapomenout na to, že nás vojensky může dnes ochránit někdo jiný než Spojené státy. Nemají proto žádat o radar ony nás, ale my je.

Ale kdo to všechno řekne? Až přijde nový Hitler, bude pozdě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video