Demonstraci proti školnému uspořádala v Praze iniciativa Vzdělání není zboží

Demonstraci proti školnému uspořádala v Praze iniciativa Vzdělání není zboží (27. 6. 2010). | foto: ČTK

Rada vysokých škol odmítla školné, studenti se kvůli němu zadlužují

  • 181
Rada vysokých škol ve čtvrtek odmítla zavedení školného na státních školách, které navrhuje vládní koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné. V zemích, kde bylo zavedeno, prý poplatky začaly skokově narůstat a mladí se současně s tím čím dál víc zadlužují.

"Absolventi nejsou schopni půjčky splácet," upozornil na zkušenosti ze zahraničí předseda Studentské komory RVŠ Miroslav Jašurek. V zemích, kde bylo školné zavedeno, se prý navíc podle průzkumu OECD nezvýšila kvalita škol, ty se naopak mnohem více než na vzdělávání soustředí na získávání peněz od studentů.

RVŠ

Rada vysokých škol reprezentuje všechny vysoké školy v zemi v otázkách rozvoje, financí a zájmů škol, učitelů a studentů. Zaujímá stanoviska a doporučení pro ministerstvo školství a podílí se na tvorbě rozpočtu pro vysoké školy ze státních peněz. Dále spolupracuje s Akademií věd ČR a jinými institucemi.

V Česku by se podle výhledu do roku 2013 mělo platit maximálně 10 tisíc korun za semestr. Výši školného by si určovala každá škola sama. Akademikům vadí, že jim ministerstvo školství zatím nepředložilo analýzu ohledně dopadů školného

Podle náměstka ministra pro vysoké školy Ivana Wilhelma si ale takovou analýzu právě nechávají zpracovat, první výsledky představí v říjnu. Pravděpodobně do konce října by pak měla vláda dostat na stůl návrh zákona o vysokých školách, připravuje se i zákon o finanční pomoci studentům.

Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných ovšem na loňské ideové konferenci nejmenší vládní strany prosadil usnesení, podle kterého by VV měly jednat v koalici o odkladu spuštění školného o rok, tedy do roku 2014.

Vedle školného mají ale akademici k chystaným změnám i další výhrady, nelíbí se jim třeba novinky ohledně akreditací vysokých škol nebo zavedení funkčních míst docentů a profesorů. Zástupci RVŠ také uvedli, že návrh je zatím velmi obecný, větší spory se tak možná objeví při přípravě paragrafovaného znění zákona.

RVŠ se ohradila také proti změně rozpočtových pravidel

Pozměňovací návrh k novele zákona o rozpočtových pravidlech, podle kterého by byly peníze vysokých škol podřízeny režimu státní pokladny, prý likviduje samosprávu vysokých škol, proto rada doporučila jeho zamítnutí.

"Tato změna by mimo jiné znemožnila těmto institucím (školám) převádět tyto prostředky na své bankovní účty, musely by být vedeny výhradně u České národní banky a ministerstvo financí by získalo oprávnění jednak k jejich krátkodobému ukládání nebo investování na finančním trhu a jednak by mohlo bez jakéhokoliv přesnějšího zákonného vymezení přímo stanovovat termíny a rozsah platebního režimu na účtech v ČNB," varovali zástupci škol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video