Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Příliš obecná, kritizuje Rada VŠ novelu akreditací. Má štos připomínek

  • 0
Rada vysokých škol v mnoha směrech nesouhlasí se současným návrhem novely vysokoškolského zákona. Vadí jí zejména způsob akreditace vysokých škol a hodnocení jejich kvality, který by nově vzniklému Národnímu akreditačnímu úřadu umožnil zasahovat do kompetencí rektorů a akademické samosprávy.

Novela vysokoškolského zákona je do čtvrtka v připomínkovém řízení. „Dnes vyprší termín odevzdání připomínek, proto je ještě dnes doručíme,“ řekl po zasedání Rady vysokých škol její předseda Jakub Fischer a novinářům ukázal tlustý štos papírů s připomínkami.

Národní akreditační úřad

Národní akreditační úřad bude mít nově rozhodovací pravomoc, už nebude jen vydávat doporučení pro ministerstvo školství.

Mění se také systém akreditací na takzvané institucionální akreditace pro určitou oblast vzdělávání a typ studijních programů. Studijní programy, které nyní musí být akreditovány jednotlivě, by si vysoké školy vytvářely samostatně.

Hlavní problém vidí Rada VŠ ve způsobu udělování akreditací vysokým školám. Stávající Akreditační komisi, která má pravomoc pouze vydávat doporučení pro konečné rozhodnutí ministerstva, nahradí Národní akreditační úřad pro vysoké školství. Ten by měl fungovat jako samostatný správní úřad, takže by přímo vydával rozhodnutí o akreditacích.

„Problém spočívá v příliš velké koncentraci moci předsedy Národního akreditačního úřadu,“ shrnul obavy Rady VŠ Fischer. Verze novely předložená v srpnu ministerstvem školství k připomínkovému řízení se prý v řadě ustanovení liší od verze dohodnuté na posledním jednání na začátku července. Podle předsednictva se tam objevily problémové prvky.

„Domníváme se, že vymezení činnosti akreditačního úřadu je natolik obecné, že prostřednictvím různých nařízení by Národní akreditační úřad mohl zasahovat do kompetencí rektora, správní rady i ministerstva, do akademické samosprávy a vůbec autonomie vysokých škol,“ vysvětlil předseda pracovní komise Rady VŠ pro strategie a rozvoj Pavel Popela.

Rektor bude moci odebírat všechny tituly, kromě profesorských

Nyní záleží na tom, jakým způsobem ministerstvo zapracuje připomínky Rady VŠ i dalších orgánů. Fischer prý věří, že jednání o úpravách sporných částí novely budou úspěšná a konečný návrh bude přijatelný pro všechny strany.

„Ministr školství Marcel Chládek deklaroval zájem o další jednání a přislíbil, že připomínky budou vypořádány za jeho osobní účasti. Ještě proběhnou tvrdá jednání, věřím, že budou férová,“ řekl Fischer.

Novela upravuje celou řadu dalších novinek. Rektoři veřejných vysokých škol by podle ní mohli rozhodnout o odebrání vysokoškolského titulu v případě, že byl získán neprávem, například opsanou diplomovou prací (více čtěte zde).

Jediný problém vidí Rada VŠ v tom, že rektor bude moci odebrat všechny druhy titulů, kromě profesorského. Předsednictvo však uznalo, že odebírat profesorský titul by bylo problematické. „Všechny tituly uděluje rektor, zatímco profesory jmenuje prezident republiky, který by pak musel být účasten správního řízení při odebírání. To by byla složitá právní koncepce,“ vysvětlil Fischer. Rada VŠ podle něj většinově souhlasí s tím, aby profesorské tituly uděloval prezident.

Novela by měla začít platit od 1. ledna 2015.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video