24. Jáchymovské peklo. Naděžda Kavalírová a Leo Žídek z Konfederace politických

24. Jáchymovské peklo. Naděžda Kavalírová a Leo Žídek z Konfederace politických vězňů na prostranství před kostelem sv. Jáchyma. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V ústavu pro studium totality jednají bez nás, zlobí se političtí vězni

  • 79
Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová se zlobí na kolegy z Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Na jednání v obvyklé zasedací místnosti ústavu ji totiž nepozvali. Kavalírová dříve radu několikrát kritizovala například kvůli odvolání ředitele Hermana.

"Sešli se za mými zády. To jednání bylo tajné," zlobí se Naděžda Kavalírová.

Kavalírová jako bývalá politická vězeňkyně se opakovaně dostává do sporu s ostatními členy rady, kteří byli levicovým Senátem nově zvoleni. Ti už dříve vyměnili ředitele a nová šéfka Pavla Foglová zahájila velké personální změny.

Kavalírová byla proti, bála se, že nové vedení ústavu, v jehož archivu jsou tisíce stran výbušných spisů, zkomplikuje přístup badatelům a minulost bude podávat zkresleně. Tím spíše, že v jiném orgánu rady, takzvané vědecké radě, zasedl například bývalý marxista, tedy teoretik komunistické ideologie.

"V souvislosti s kritickou situací v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů si Vás dovoluji informovat, že jsem jako řádně zvolená členka tohoto nejvyššího orgánu ústavu obcházena a krácena ve svých právech," napsala Kavalírová v dopise předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. Radu ústavu volí senátoři.

Jednání svých kolegů dne 9. října označila za skandální. "Pan předseda se hned obrátil dopisem na ředitelku Pavlu Foglovou s žádostí o vysvětlení. Má zájem na stabilizaci této instituce," říká mluvčí předsedy Senátu Eva Davidová.

Nebylo to jednání, jen jsme se náhodou potkali

Jenže Petruška Šustrová, která v té době radě předsedala, má na věc úplně jiný názor. Podle ní nešlo o jednání rady, ale náhodné setkání radních, kteří se v zasedací místnosti ocitli jen shodou okolností. "Stalo se to, že se několik členů rady náhodně sešlo a v místnosti, kterou má rada k dispozici, byly jen dvě židle. Tak jsme se sešli ve schůzovně," vysvětluje.

Podobné je i oficiální vysvětlení vedení ústavu. "Žádné jednání rady se nekonalo. To má svá pravidla a ta musí být dodržena," říká mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Upozorňuje, že kdyby se tam například hlasovalo, výsledek by stejně nebyl platný.

Jenže političtí vězni se ptají: Co když se radní na schůzce na něčem jen domluví mezi sebou a pak to odhlasují na řádné schůzi? Tajné jednání (či náhodná schůzka) mohlo být důležité: krátce poté končila své působení Šustrová a v čele rady ji střídala archivářka Emilie Benešová. Také je možné, že se tam jednalo o organizačních změnách ohledně takzvané digitalizace, která může ovlivnit míru a rychlost zpřístupňování archiválií. "Distancuji se od nedemokratických praktik svých kolegů," píše Kavalírová.

Ústav je zmítán spory od počátku, trnem v oku je především komunistům. V současné době rada vyhlásila výběrové řízení na (dalšího) nového ředitele, který by nastoupil příští rok v létě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video