Rada stíhá ČT za objektivitu vysílání

Vzpoura proti způsobu, jakým Rada ČT dosadila nového ředitele televize Jiřího Hodače, bude mít právní dohru. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se rozhodla zahájit s Českou televizí správní řízení. Příčinou je vstup do televiziního vysílání, v němž po dvě minuty vzbouřenci vysílali text svého prohlášení, a způsob, jakým o svých protestech informovali. Rada může uložit pokutu až dva miliony korun.

Protesty vzbouřenců z televize budou pokračovat i o Vánocích. Je to jediný závěr, ke kterému dospělo shromáždění necelé tisícovky zaměstnanců veřejnoprávní televize, které se konalo v jejích garážích.

Podzemí televize bylo zaplněno tak jako v roce 1989. Ředitel Hodač se svými podřízenými pobyl jen deset minut. Shromáždění opustil, aniž by cokoli řekl.

Do garáží přišla také členka Rady ČT Jana Dědečková. Auditorium ji však při projevu vypískalo.

"My jsme se jen pohybovali v mezích zákona," hájila se radní Dědečková. "Rada odstoupí pouze v případě, že se ukáže, že Hodač byla špatná volba," dodala.

Zaměstnanci ČT se brání trestu za neposlušnost

Vzbouřenci chtějí zabránit tomu, aby nové vedení postihovalo její zaměstnance za účast v protestech proti postupu Rady ČT tím, že založili Pakt solidarity.

"Pokud nové vedení České televize přistoupí k výkonu funkce, nebo dokonce postihu zaměstnanců, budou signatáři paktu solidarity společně reagovat," stojí v textu prohlášení paktu.

Na dotaz, co znamená, že signatáři paktu budou reagovat společně, odpověděl jeden z mluvčích Krizového výboru vzbouřenců redaktor Jiří František Potužník: "Zvažujeme veškeré možnosti případného nátlaku ze strany nového, námi neuznávaného vedení ČT, a odpovídající
reakce".

Hodačovi odpůrci nadále trvají na anulování jeho zvolení a odstoupení Rady ČT. Své usilí soustředí nyní do sbírání podpisů pod petici za dosažení těchto cílů.

"Nám nejde ani tak o osobu pana Hodače jako spíš o způsob, jakým byl do funkce dosazen," shrnul výhrady vzbouřenců jeden z jejich mluvčích Adam Komers.

Po hodině se shromáždění rozešlo.

Hodač odvolává, lidé podepisují
Sotva se ráno nový ředitel České televize Jiří Hodač ujal funkce, vyhodil mluvčího ČT Jiřího Trávu. "Jsem prý příliš spjat s osobou předchozího ředitele Dušana Chmelíčka," řekl Tráva.

Nahradí ho dosavadní vedoucí oddělení public relations ČT Jaroslava Sedláčková. Byla pověřena vykonávat funkci mluvčí do doby, než bude jmenován nový. Dosavadní funkce, ve které byla vlastně Trávovou nadřízenou, jí zůstává.

Výzvu ke zrušení výběrového řízení, při němž Rada ČT zvolila Hodače ředitelem televize, a výzvu k odstoupení rady Petici proti Radě ČT podepsalo podle jejích organizátorů už deset tisíc lidí.

Hodače zvolila Rada ČT ředitelem ve středu, pouhý týden po odvolání Dušana Chmelíčka. Řada zaměstnanců na to reagovala protesty a ustavením krizového výboru. Na podporu svých požadavků organizují v Praze, Brně a Ostravě podpisové akce.

Demonstrace proti radě ČT na Václavském nám, 21.prosince 2000.

Zaměstnanci ČT podepisují petici proti Radě ČT, 22. prosince 2000.

Otakar Svoboda před zaměstnanci ČT, 22. prosince 2000.

Zaplněné garáže ČT, 22. prosince 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video