Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Příštích pět let České televize: odejde pětina lidí, poplatky se nezvýší

  • 192
Česká televize slibuje, že do pěti let nebude tlačit na změnu výše koncesionářských poplatků. Uvádí to v dlouhodobých plánech, které jí ve středu posvětila Rada ČT. Televize mimo jiné tvrdí, že přestane sahat do rezerv, propustí až 20 procent zaměstnanců a dostane se na 32procentní sledovanost.

Televize například slibuje, že na zaměstnancích dokáže v následujících letech ušetřit 14 procent nákladů. Plánuje proto mimo jiné revidovat mzdové bonusy nebo propouštět. "Jedna poradenská společnost dělala analýzu a přišla na to, že je možné snížit stav zaměstnanců až o 20 procent," připomněl finanční a provozní ředitel ČT Milan Cimirot.

V ČT nyní pracuje zhruba 2 800 lidí. Podle Cimirota propouštění nepřijde hned a nebude plošné. "Chceme jej dělat podle jednotlivých útvarů a jednotlivých procesů, které ČT potřebuje," doplnil člen vrcholného vedení.

Dívat se bude více než třetina lidí

Generální ředitel ČT Petr Dvořák k výhledu doplnil informaci o závazku z hlediska sledovanosti. "V rámci vypořádání připomínek jsme definovali, že bychom se rádi pohybovali ve skupině kanálu ČT v oblasti sledovanosti někde mezi 27 až 32 procenty," řekl Dvořák s tím, že sledovanost pro veřejnoprávní televizi není rozhodující kritérium. Podle ředitele programu Milana Fridricha ČT v minulosti nedosahovala ani 28 procent sledovanosti. "Nad hranici 30 procent bez čtyř setin se dostala teď během prvních šesti měsíců roku 2012," uvedl Fridrich.

To, že musí ČT propouštět, se ví už několik let. "Nebylo ale uděláno nic, proto to bude neproblematičtější položka," podotkl a neodpustil si rýpnutí do předchozího managementu vedeného Jiřím Janečkem.

 "Nechci, aby to znělo urážlivě vůči jakémukoliv bývalému vedení, ale já se nesetkal s tím, že by se tady snižovaly počty zaměstnanců, aniž by byly jenom přesouvány na externo," uvedl Cimirot. Podle místopředsedkyně Rady ČT Dany Eklové jsou dodnes v televizi lidé, kteří mají hned několik smluv, a to jak externisté, tak zároveň jako kmenoví zaměstnanci.

Šetřit se bude i jinde. Podle výhledu půjde třeba na vlastní tvorbu ještě příští rok více peněz, pak nastane zlom a částka se sníží z jedné miliardy a 646 milionů na jednu miliardu a 620 milionů korun. A útlum bude pokračovat i v příštích letech.

Cíl šetření je jasný, do pěti let chce mít ČT vyrovnané hospodaření. To sice ze zákona musí mít i dnes, televize nařízení ale obchází tím, že vyšší náklady pokrývá z polštáře, který si vytvořila ze zvyšování koncesionářského poplatku v minulých letech. Ten ještě v roce 2004 činil 75 korun měsíčně, nyní je ve výši 135 korun. Platit jej musí každá domácnost a ČT se strategickým materiálem zavázala, že na jeho zvýšení nebude tlačit přinejmenším do roku 2017.

"Česká televize něco udělat musí, protože jestli neudělá nic, tak deficit, který je tu zanechaný z minulosti, bude i nadále pokračovat a dlouhodobý plán musí ukázat, že ČT je schopna se s tím vypořádat," dodal Cimirot.

ČT letos hospodaří se 6 miliardami a 970 miliony korun, 460 milionů korun si bere právě z rezerv (více k letošnímu rozpočtu čtěte zde).

Nový kanál, budova v Brně a studio v Praze

Televize do svého výhledu zahrnula také výstavbu nového studia v Brně. Ta byla v plánu letos, půjde o investici ve výši 350 milionů korun, původně se hovořilo o částce zhruba 600 milionů korun.

Vedení také počítá s tím, že příští rok spustí nový kanál pro děti od čtyř do dvanácti let. Zatím jsou ve hře tři varianty investice. Nejdražší by vyšla na 232,6 milionu, nejlevnější pak na 195,5 milionu korun ročně (detaily o novince pro děti čtěte zde). 

Televize zatím o kanálu mluví pod pracovním názvem ČT3. Podle informací serveru digizone.cz si ovšem už zaregistrovala ochrannou známku ČT Juni a vlastní i doménu www.ctjuni.cz. Nový kanál ale zatím nemá nezbytný souhlas Rady ČT.

Další ze zásadních bodů bude pro ČT modernizace zpravodajství, které sídlí v areálu pražských Kavčích hor. Televize chce do pěti let modernizovat studio SK7 a s výstavbou studia s označeném SK 10. "Kapacity zpravodajství jsou v tristním stavu," podotkl Cimirot s tím, že do pěti let budou rozšířeny.

Vize ČT

Dokument o strategických plánech

Šetřit se může i na WC papíru, slyšel radní od Dvořáka

Radní pětiletou vizi posvětili ve středu po zhruba dvouhodinové diskusi. Proti hlasovali místopředseda Jiří Kratochvíl a člen Rady Radek Mezuláník.

Mezuláník řediteli televize vyčinil, že připravil nekvalitní materiál. Podle něj v něm ČT nepočítá s inflací, vytyčenou sledovanost dosahovala už v minulosti a není jasné, jak přesně ušetří mzdové náklady. Petr Dvořák mu bezprostředně po kritice vzkázal, že jde pouze o výhled, ve kterém není možné uvést každý detail, neboť plány mohou být do budoucna ovlivněny ekonomickou situací.

"Je to materiál strategického typu a ne prováděcí plán a přiznám se, že když se mě někdo zeptá, jestli v roce 2016 dokáži ušetřit peníze spíše na reprízném nebo na tom, že budu nakupovat méně toaletního papíru, tak se přiznám, že mu nedokážu odpovědět," vzkázal svému největšímu a pravidelnému kritikovi Dvořák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video