Prima čelí kritice RRTV za reportáže o iráckých uprchlících v Česku.

Prima čelí kritice RRTV za reportáže o iráckých uprchlících v Česku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V reportážích o uprchlících jsme neporušili zákon, brání se Prima kritice

  • 53
Televize Prima se ohradila proti kritice Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, podle které loni v březnu a dubnu porušila zákon v reportážích o iráckých uprchlících. Odmítla, že by do příspěvků dávala hodnotící komentáře, a uváděla tak diváky v omyl. Rozhodnutí rady považuje za nezákonné.

Prima podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) opakovaně zamíchala hodnotící komentáře do informací zpravodajského charakteru. Televize tehdy v rámci své hlavní zpravodajské relace informovala o kauze, v níž byla nařčena z manipulace se zpravodajským materiálem (více o případu čtěte zde).

Rada tvrdí, že provozovatel Primy prezentoval svá názorová stanoviska jako fakta, a diváci si tedy nemohli utvořit nezávislý názor. Prima se nyní brání, že ve výrocích hodnotové soudy nebyly. Pro své tvrzení má i důkazy, které ovšem rada při svém rozhodování podle televize ignorovala.

Výroky na Primě, které kritizovala RRTV:

  • „Kritici přitom tehdy tvrdili, že jsme reportáž nebo vyjádření George Batty zmanipulovali. Teď se ukazuje, že lidé skutečně stoprocentně spokojeni nebyli.“
  • „Máme si to vysvětlit tak, že v době natáčení naší reportáže byli uprchlíci spokojeni a svůj názor změnili až teď? Na to nám nedokázal nikdo odpovědět.“
  • „Naše televize se totiž po odvysílání původní reportáže, kde jsme jako první upozornili na to, že uprchlíci nejsou spokojeni s ubytováním v Česku, stala terčem útoku jiných médií a iniciativy HateFree.“

„FTV Prima tedy považuje předmětné upozornění na údajné porušení zákona za nezákonné, neboť je přesvědčena, že svými pravdivými reportážemi nenaplnila skutkovou podstatu žádného správního deliktu,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí televize Gabriela Semová.

Podle Primy by měla RRTV více přispívala k odstranění „ovzduší autocenzury, které bohužel v České republice ve jménu tzv. politické korektnosti sílí“.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kritizovala také Českou televizi, která prý porušila zákon, když ve zpravodajství o amerických prezidentských volbách údajně nadržovala kandidátce Hillary Clintonové.

Proti tomu se ohradili v otevřeném dopise dva zástupci šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský a Michal Kubal. „Vaše zdůvodnění vyvolalo mezi tvůrci a spolupracovníky pořadu rozhořčení a pocit nespravedlnosti, zejména kvůli účelovosti a zřejmé zaujatosti vaší zprávy. Nikdo z desítek lidí připravujících toto vysílání neměl samozřejmě sebemenší zájem na vyjadřování preferencí kteréhokoliv z kandidátů,“ uvedli v dopise (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video