I místopředseda ČSSD má titul JUDr. z pochybné školy.

I místopředseda ČSSD má titul JUDr. z pochybné školy. | foto: Radek Miča, MAFRA

Řada politiků touží po titulu, úroveň školy a vzdělání je moc nezajímá

  • 419
Některým českým politikům na kvalitním vzdělání příliš nesejde, spíš je zajímá titul. A školy jim často vycházejí vstříc. Tomu by do budoucna mohl zabránit nový zákon.

"Pro politiky v západních zemích je velmi podstatné vystudovat školu, která má dobré jméno. U nás jde politikům jen o titul a je jim jedno, odkud ho mají," popisuje šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

A tak se stane třeba to, že si druhý muž ČSSD Michal Hašek zajede pro doktorát práv do slovenského městečka Sládkovičovo, kde sídlí univerzita s pochybnou pověstí. Nemusel se tak zdržovat studiem na některé z českých univerzit (více čtěte zde)

"Některé školy tlačí na své vyučující, aby politikům vyšli vstříc. Pak se stane, že někteří politici vůbec netuší, že napsali špatnou práci, protože netuší ani to, jak se práce píše," říká Dvořáková.

Naráží i na dnes už legendární plzeňskou právnickou fakultu, kde své tituly za podivných okolností získali například poslanci ODS Marek Benda (příliš krátká práce, málo zdrojů), Ivana Řápková (chybějící zkoušky i index) nebo expremiér za ČSSD Stanislav Gross (práce je dodnes tajná).

Proč akreditační komise, která dohlíží na kvalitu univerzitního vzdělání, fakulty za protežování politiků tvrději netrestá? Dvořáková argumentuje, že komise stíhá dělat jen namátkové kontroly vysokoškolských prací a odejmutí akreditace nekvalitním školám je velmi zdlouhavý a komplikovaný proces, který vedení škol všemožně brzdí.

"Školy se obvykle odvolávají a objevují se i politické tlaky," tvrdí Dvořáková.
Zlepšení si slibuje od nového zákona, který personálně posílí akreditační komisi, jejíž pracovníci dnes nestíhají.

Lze vůbec rychlostudentům sebrat titul?

Problém je také v tom, že podle zákonů je mimořádně obtížné odebrat absolventovi podvodně získaný akademický titul. Majitelé diplomů se obvykle brání, že není jejich chybou, když na ně byli učitelé na fakultě málo přísní a nechali je studiem hladce "proplout".

Nejen u nás

O tom, že klientelismus není jen český problém, svědčí skandál na britské London School of Economics. Ostrovní média nedávno odhalila, že škola roky přijímala milionové dary od režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Jeho syn Saíf pak na škole získal za podivných okolností doktorát.

Novému vedení právnické fakulty v Plzni trvalo rok a půl, než shromáždilo argumenty, jak sebrat diplomy pěti nejhorším rychlostudentům. Ministerstvo školství teprve jedná s vysokými školami o tom, jak bude vypadat zákon, který umožní podvodníky tvrději a rychleji trestat.

Jak se vyrovnat s tím, že vysokoškolské vzdělání je čím dál menší zárukou toho, že člověk něco opravdu umí? "Může přijít doba, kdy nebude rozhodující titul, ale to, na jaké škole člověk ten titul získal," myslí si předseda Akademie věd Jiří Drahoš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue