Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada doporučuje nevysílat Volejte řediteli

  23:59
- Zastavit vysílání sobotního pořadu televize Nova Volejte řediteli doporučila ve středu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, informovala její mluvčí Helena Havlíková. Pořad by neměl být vysílán až do vyřešení konfliktu mezi majitelem licence na vysílání Novy, společností CET 21, a hlavní servisní organizací televize - Českou nezávislou televizní společností (ČNTS).

ČNTS se podle názoru rady pokusila v sobotu o neoprávněné vysílání, když chtěla předtočený pořad se svým generálním ředitelem Janem Vávrou odvysílat místo pořadu s Vladimírem Železným, spolumajitelem CET 21. "Pokud se taková situace bude opakovat, rada zahájí příslušná správní řízení," doplnila Havlíková.

Rada vyslechla názory obou ředitelů o stavu jejich vzájemného sporu a jeho dopadech na vysílání stanice. "Rada opakovaně vyslovuje znepokojení nad tím, že vývoj situace nesměřuje k brzkému řešení, což může vést k ohrožení diváckých zájmů," konstatovala Havlíková.

Vávra zvažuje změnit či zrušit pořad Volejte řediteli

O změně pořadu televize Nova Volejte řediteli na pořad o programových záměrech televize, který by uváděla "atraktivní mladá" moderátorka, případně i o zrušení celého pořadu uvažuje nový ředitel České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Jan Vávra.

Generální ředitel CET 21 Vladimír Železný tvrdí, že už sehnal úvěr, který by mu umožnil vysílat televizní program i bez účasti ČNTS.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si pozvala jak Vávru, tak ředitele a majoritního vlastníka společnosti CET 21 Vladimíra Železného.

Železný ovšem se záměry ředitele ČNTS nesouhlasí. "To je jeho názor, ale do obsahu mu nic není. Jeho společnost - ČNTS - slíbila opakovaně, že nikdy nebude do programu a do jeho obsahu zasahovat," reagoval na Vávrovy plány Železný. "Nechte se překvapit," odpověděl na dotaz, jaká tedy bude podoba nejbližšího sobotního Volejte řediteli.

Právě v tomto pořadu se minulou sobotu poprvé na obrazovce projevily spory mezi CET 21 a společností Central European Media Enterprises (CME), která vlastní ČNTS. Předtočený pořad s Vávrou byl po několika vteřinách přerušen titulkem CET 21 s prohlášením, že předchozí vysílání ČNTS bylo pirátské. Část členů rady zřejmě považuje tuto událost za možné porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

"Já doufám, že se s držitelem licence dohodneme na jedné z těch variant," vyslovil se Vávra. Dodal, že v tomto smyslu se bude snažit zahájit s Železným jednání.

Vávra po odchodu z jednání rady upřesnil, že jeho cílem je konsolidovat situaci a ujistit zaměstnance ČNTS i diváky o tom, že jeho společnost má zájem pokračovat ve vysílání. Dodal, že rada se spíše zajímala o názory ČNTS, než aby mu sdělovala své stanovisko.

Koncem května pohrozila rada firmě CET 21 správním řízením o odnětí licence pro vysílání televize Nova. Radě se nelíbilo, že Železný využívá pořadu Volejte řediteli k řešení svých obchodních sporů s ČNTS. Železný nato prohlásil, že hodlá radě vyhovět a přestat využívat pořad v současném sporu s ČNTS.

Železný: Úvěrová smlouva je už podepsána
"Jsme úvěrově zajištěni, to ano. Zatím nejsem autorizován potvrdit z jakého zdroje, ale nemáme problém. Úvěrová smlouva je podepsána," řekl Železný, aniž by sdělil bližší podrobnosti. ČNTS, kterou vlastní americká firma Central European Media Enterprises (CME), je dosud největší servisní organizací zajišťující provoz Novy a Železného odvolání z jejího čela rozpoutalo současné spory okolo stanice.

Železný upozornil, že dohody mezi ČNTS a CET 21 existují, problémem podle něj pouze je, aby je "obě strany dokonale plnily".  Železný připustil, že pokud se tak stane, CET 21 by získaný úvěr

Co v televizi Nova
mohou a nemohou

Šéf ČNTS Jan Vávra

Šéf CET 21 Vladimír Železný
Vlastní technické vybavení na výrobu programů. Je držitelem licence a zodpovídá za vysílání.
Rozhoduje o výrobě a nákupu programů. Rozhoduje, co a kdy se bude vysílat
Zaměstnává redaktory
a technický personál.
Jmenuje šéfa zpravodajství
a rozhoduje
o moderátorech.
ani nemusela čerpat, nebo by ho mohla použít na výrobu nových produkčních kapacit. Ředitel CET 21 také řekl, že s ČNTS bude jednat pouze o servisních záležitostech, ale nikoli o programové skladbě. "A za předpokladu, že budou zejména plnit smlouvy, které jsme s nimi podepsali," dodal Železný.

CET 21 jmenuje prozatímního šéfredaktora zpravodajství
Železný prohlásil, že CET 21 jmenuje ve čtvrtek nebo v pátek prozatímního šéfredaktora zpravodajství. Výběrové řízení mělo trvat tři nebo čtyři týdny.

Balšínek se stal ředitelem sekce styku s veřejností
Televize Nova prodělala další personální změnu, když na místo ředitele sekce tisku a public relations v České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) nastoupil Dalibor Balšínek. Balšínek, bývalý pracovník zpravodajství Novy a šéfredaktor společenského časopisu Spy vystřídal Hagir Fathiovou, kterou vedení ČNTS, jež zajišťuje chod Novy, v pondělí z funkce odvolalo.

Hagir Fathiová byla vedoucí sekce tisku a public relations od loňského podzimu, kdy nahradila Richarda Medka, jenž nyní pracuje v produkci České televize.

Odboráři protestovali proti chování vedení ČNTS
Členové Nezávislé odborové organizace České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) v pondělí protestovali proti chování nového vedení této firmy, která zajišťuje servis televizi Nova. Toto jednání pracovníky televize nutí podle jejich vyjádření k porušování zákonů i vnitřních předpis ů a k nedůstojnému výkonu povolání.

Někteří z nich byli údajně v souvislosti s přípravou sobotního pořadu Volejte řediteli s novým generálním ředitelem ČNTS Janem Vávrou, jehož odvysílání bylo licenční společností CET 21 zmařeno, zamčeni na pracovištích proti své vůli. Novináře o tom informovaly moderátorka pořadu Kotel Michaela Jílková a Jaroslava Sedláčková z odborářského výboru.

Vávru ve zpravodajství nahradil Vraný
Zpravodajství televize Nova, které připravují zaměstnanci České nezávislé televizní společnosti (ČNTS), má nového ředitele - Marka Vraného. Dosavadní vedoucí kriminální sekce zpravodajství Novy střídá v čele celého zpravodajství Jana Vávru. Ten v pátek usedl po Vladimíru Železném do křesla generálního ředitele ČNTS.

"Vraný byl dnes jmenován do funkce ředitele zpravodajství ČNTS a pověřen zastupováním šéfredaktora," řekl Michal Donath z agentury, která ve styku s médii zastupuje vla stníka ČNTS, společnost Central European Media Enterprises (CME).

Textová zpráva, která nahrazovala sobotní pořad Volejte řediteli

Autor:






Hlavní zprávy

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Vedoucí ekonomického oddělení

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Hl. m. Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.