Karel Köcher, bývalý agent KGB

Karel Köcher, bývalý agent KGB | foto: ČT 1

Rada ČT řeší stížnost na špiona v Krausově show

  • 165
Bývalý agent KGB Karel Köcher si zavtipkoval o starých časech na obrazovce ČT. Byl totiž hostem talk show Jana Krause. Podle stížnosti, která přišla Radě ČT, ale tentokrát moderátor šlápl vedle. "Köcher působil jako hrdina, přitom má krev na rukou," rozčiluje se spisovatel Karel Pacner.

Pořad Uvolněte se, prosím vysílala Česká televize 15. června. Kraus s Köcherem vtipkoval mimo jiné o jeho nápadné podobě s prezidentem Klausem, s nímž bývalý špion pracoval před revolucí v Prognostickém ústavu, nebo o jeho plánu proniknout do CIA.

Podle spisovatele Pacnera, který bývalému agentovi věnoval kapitolu v knize Československo ve zvláštních službách, Kraus jako moderátor selhal.

"Příště by hostem pana Krause mohl být třeba ´hrdinný kapitán´ a dosud nepotrestaný bývalý agent StB Pavel Minařík," komentuje Pacner ironicky zábavní pořad.

"Karel Köcher má na rukou krev, podílel se na sebevraždě jednoho ruského diplomata, když ho pro KGB označil jako agenta CIA. Do toho pořadu neměl vůbec přijít. A když už, tak mělo být zřejmé, o koho jde," řekl spisovatel iDNES.cz.

Moderátor podle něj neměl připravené otázky, které by upozornily na zrůdnost angažmá Karla Köchera ve službách sovětské tajné služby.

"Celý rozhovor byl veden tak, že je pan Köcher vlastně hrdinou. Takové vystoupení nemá ve veřejnoprávní televizi v demokratické zemi místo," stojí ve stížnosti adresované Radě České televize.

Kraus ke stížnosti mlčí
Vyjádření Jana Krause se nepodařilo získat. Svůj mobil po celý týden nezvedal a na sms nereagoval. Ke stížnosti se vyjádřil pouze v dopise pro týdeník Respekt, který Köcherovo hostování glosoval na internetu.

Moderátor prý chtěl probudit v zemi debatu o Karlu Köcherovi, a protože v Česku chybí diskusní pořady typu Hardtalk, který je vysílán v BBC, vzal to prý na sebe.

K pořadu se nechtěla vyjádřit ani producentka Simona Matásková, která zodpovídá za výběr hostů. "Celá věc mi přijde zbytečná a nafouknutá," poznamenala pouze.

Köcher: Doufal jsem v demokratizaci
Kdo je člověk, který vyvolává takové spory? Kraus svého hosta uvedl jako "jednoho z mála, který se propracoval do centra CIA". Podle historika Pavla Palečka z Ústavu pro soudobé dějiny AV však Köcher nikdy nepracoval přímo v ústředí a v rámci CIA pronikl pouze na post překladatele odposlechů a jejich analytika. I to však stačilo, aby mohl předávat KGB citlivé informace o lidech, s nimiž by CIA chtěla navázat spolupráci.

Přestože otázky svědomí v talk show nezazněly, sám Köcher o sobě tvrdí, že za jeho službou pro Sověty stála snaha "zcivilizovat" autoritářský stát.

"Byl jsem součástí vlny Pražského jara a právě rozvědka stála v popředí," řekl iDNES.cz Köcher, který prošel výcvikem StB už začátkem 60. let.

Bývalý agent také odmítá obvinění Karla Pacnera, podle něhož měl podíl na sebevraždě ruského diplomata Aleksandra Ogorodnika.

"Za jeho vraždou stála CIA a tehdejší agent KGB Kalugin, který přeběhl k Američanům," tvrdí s tím, že tyto informace získal nedávno od veteránů z Moskvy.

Oblíbená talk show má kritiků víc
Patnáct členů Rady se bude případem zabývat zřejmě na svém zasedání koncem července. Výhrady vůči Janu Krausovi prý nebudou řešit poprvé.

"Jeho způsoby už Rada několikrát probírala. Sledovanost jeho pořadu je vysoká, někdy si ale z lidí dělá takovou legraci, až je ponižuje," tvrdí místopředseda Rady Milan Badal.


Kdo je tajný agent Köcher

Karel Köcher dosáhl skvělého vzdělání na univerzitách v Československu a po svém usazení s manželkou Hanou v Americe také na prominentní Columbia University.
Právě zde si ho vyhlídla CIA a naverbovala muže, který začátkem 60. let prošel výcvikem komunistické špionáže a ve spisech StB figuruje pod krycím jménem Rino.
Podařilo se mu to i díky tomu, že obelstil detektor lži. "Chce to jen soustředit se nikoli na otázku, kterou vám kladou, ale na něco úplně jiného, co vás naplní božským klidem a příjemnými pocity. Třeba na makový koláč nebo alpskou louku," komentoval později svůj výkon v rozhovoru pro Reflex.
Karel Köcher pracoval pro CIA jako překladatel a analytik se zaměřením na východní Evropu. Zato spolupráce s komunistickou rozvědkou nebyla vždycky růžová, několikrát došlo k přerušení kontaktu. Jeho informace byly důležitější spíše pro KGB. Spisy StB zmiňují u Köchera projevy velikášství, velké ambice a touhu po majetku.
Američtí chlebodárci dopadli falešného agenta v listopadu 1984 a obvinili z prozrazení informací o diplomatu a dvojitém agentu Ogorodnikovi, na něhož prý Köcher upozornil Moskvu. Ogorodnik při vyšetřování sovětskou KGB spáchal údajně sebevraždu.
"Přemýšlel-li jsem kdy o nějaké vině, pak právě v případě Ogorodnika," prohlásil Köcher pro Reflex. "Možnost, že máte na svědomí smrt člověka, to vás budí v noci ze spaní. Ale čím víc jsem o něm přemýšlel, tím víc jsem byl přesvědčen, že ho na svědomí nemám."
Dnes Karel Köcher jakoukoliv vinu popírá. "Po sametu jsem neměl informace, které jsem později získal od vyšetřovatelů KGB," řekl iDNES.cz.
Po svém přiznání Američanům strávil rok ve vězení. Mnozí si stále vzpomenou na jeho výměnu za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského o dva roky později na Postupimském mostě, kde si Sověti a Američané tradičně vyměňovali své špiony.
Po návratu do Československa pracoval v Prognostickém ústavu a později krátce působil v sekretariátu Občanského fóra. Z veřejného života se stáhl poté, co vyšla najevo jeho minulost. 
Třiasedmdesátiletý Köcher dnes žije v Dolních Břežanech.
Zdroj: K. Pacner: Československo ve zvláštních službách, P. Paleček: Podivný případ komunistických špionů Hany a Karla Köchrových a časopis Reflex


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video