Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele Kasíka, nahradí ho Medek

  11:27aktualizováno  17:01
Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele ČRo Václava Kasíka. Šest radních bylo pro odvolaní, dva proti. Vyčítali mu personální a provozní pochybení. Dočasně Kasíka nahradí programový ředitel Richard Medek. "Musím rozhlas připravit na předčasné volby," řekl Medek bezprostředně po jmenování.

"Nevím, co bych k tomu řekl. Většinu jsem uvedl během zasedání rady. Zda se budu bránit? To zatím nevím," řekl iDNES.cz Kasík krátce po odvolání.

Za jeho odvolání hlasovalo šest z osmi radních, pouze Maria Ptáčková a Bohuš Zoubek byli proti. Na uvolněné místo vypíše rada výběrové řízení.

Prozatímním ředitelem byl zvolen Richard Medek, který s nabídkou souhlasil. "Znám situaci, konzultoval jsem to s některými radními, kteří mě navrhli, také s Václavem Kasíkem. Po přechodnou dobu asi tří měsíců jsem ochoten tuto funkci vykonávat," uvedl Medek.

Radní hned dali Medkovi úkoly: stabilizovat instituci, dokončit rekonstrukci a předložit návrh rozpočtu na rok 2010.

Situace spěla ke Kasíkovu odvolání, míní Medek

Rozhovor s novým šéfem rozhlasu

Medek ze všeho nejdřív představil radním, jak si představuje vysílání z předčasných voleb do Sněmovny. "Dosud byla moje doména program, ten, jak víte, funguje velmi dobře," pochválil se prozatímní šéf ČRo.

Ubezpečil "hlídací psy" rozhlasu, že rekonstrukci rozhodně dokončí v dohledné době. Na postu programového ředitele ho dočasně zastoupí současný šéf ČRo 6 Petr Duhan.

O osudu Kasíka se hlasovalo veřejně

Radní Ladislav Jíša navrhl, aby hlasování o odvolání Kasíka bylo kvůli transparentnosti veřejné. Jeho kolegové to jednomyslně přijali.

Medek se o funkci neúspěšně ucházel už před čtyřmi lety. Naposledy na sebe výrazně přitáhl pozornost veřejnosti výrokem, že posluchači Radia Wave "nejsou budoucností národa". Uvedl to v souvislosti s aférou kolem skladby Swastika Eyes, chybně označenou za nacistickou písničku. - více o aféře čtěte zde

"Obžaloba" měla několik bodů

Na úvod odpoledního zasedání rady přečetl její předseda Jiří Florian zprávu, v níž vyjmenoval důvody, proč má být Kasík odvolán. "Provinil se už začátkem roku 2008 jmenováním Barbory Tachecí do funkce ředitelky Radiožurnálu," uvedl Florian.

Barbora Tachecí"Nemohu věřit tomu, že tohle radní Kasíkovi vyčetla. Rada, která nadšeně tleskala mojí koncepci rozvoje Radiožurnálu. Doporučila bych novému generálnímu řediteli být ostražitý, aby se mu nestalo, že najme někoho, kdo půl roku na to dostane rakovinu," řekla Barbora Tachecí iDNES.cz.

Kasík podle radních může také za to, že na večerní vysílání nedohlížel žádný editor. A tak jeden moderátor mohl urazit prezidenta Václava Klause a jeho choť Livii. - čtěte Řediteli Radia Wave zlomila vaz anketa o sexu s Klausovou

Rozhlas rovněž prý kvůli němu v rozporu se zákonem vysílal analogově místo digitální cestou.

Florian také připomněl aféru s ředitelem Kasíkovy kanceláře, kterého komunistická rozvědka evidovala ve svých seznamech. Libor Křivka to pokaždé odmítl a soudí se. Kasíkova vina je podle radních v tom, že si nenechal od Křivky předložit lustrační osvědčení a spokojil se s čestným prohlášením. - čtěte Šéf kanceláře ředitele ČRo končí, je na seznamu agentů kontrarozvědky

Další výtku si Kasík vyslechl v souvislosti s rekonstrukcí historické budovy na Vinohradské ulici v Praze. Radním vadí prodlužování prací a navyšování nákladů. "Rada s tímto stavem dlouhodobě vyjadřovala nespokojenost," uvedl Florian.

Posledním bodem Kasíkovy "obžaloby" byl prodej rozhlasové boudy v Peci pod Sněžkou. "Proto navrhujeme odvolání Ing. Václava Kasíka," dodal předseda Rady ČRo.

Kasík: K odvolání ředitele je třeba lepších důvodů

Po Florianovi se slova ujala radní Maria Ptáčková. Ta de facto smetla ze stolu všechny výtky kolegů. S důvodovou zprávou se nemůže podle svých slov ztotožnit. Je prý nepřesná, řada výtek je přes rok stará. "Podle výroční zprávy generální ředitel svou funkci plní dobře, pro jeho odvolání není důvod," řekla Ptáčková.

dosud Chyběl hlas

Radním pro Kasíkovo odvolání dosud chyběl rozhodující šestý hlas. Zatím za ním stáli Maria Ptáčková, Bohuš Zoubek a Pavel Hazuka, zbývajících pět členů mu nakloněno není.

Proti Kasíkovi jsou Antonín Zelenka, který kromě členství v radě pracuje také pro privátní televizi Barrandov, Ladislav Jíša, podle senátora Jiřího Oberfalzera privilegovaný pracovník rozhlasu za totality, předseda rady Jiří Florian, mluvčí rady Dana Jaklová, úzce spjatá s ODS, a bývalý majitel soukromého mosteckého rádia Tomáš Ratiborský.

Radní Bohuš Zoubek uvedl, že se za osm let, kdy sedí v kontrolním orgánu rozhlasu, nesetkal se závažným Kasíkovým pochybením. "Nemůžu se se zprávou ztotožnit," řekl Zoubek. Pak se vzdal členství ve sčítací komisi, nahradila ho Dana Jaklová.

Antonín Zelenka naopak zprávu vnímá jako velmi vypovídající. "Myslím, že mluvím za většinu rozhlasáků, když řeknu, že lustrační zákon musíme respektovat," řekl Zelenka, spolupracovník privátní televize Barrandov.

Kasík v reakci na zprávu řekl: "Jsem z ní zklamaný. Akt odvolání generálního ředitele si zaslouží lepší a pravdivou. Píše se rok 2009."

Pak se postupně věnoval všem výtkám. "Na jmenování Barbory Tachecí se podíleli všichni ředitelé, včetně programového, Richarda Medka. Jásali jste všichni sborem, když se tak stalo," řekl radním. Připomněl, že Radiožurnálu vzrostla poslechovost o sto tisíc.

"Za Křivku jsem dostal pořádný výprask a okamžitě jsem se s ním rozloučil," bránil se proti nařčení, že nechal osm let v důležité funkci údajného agenta komunistické vojenské rozvědky.

Stále ještě generální ředitel ČRo se zarazil nad rychlostí svolání dnešní schůze a jejím průběhem. "Je divné, že dnes nezmiňujete ani jednu pozitivní věc, kterou jste uvedli ve výroční zprávě pro parlament. Proč?" zeptal se Kasík. "Řídit rozhlas v této šikaně je velmi obtížné," obvinil Kasík kontrolory.

Nebývale aktivní byl radní Zelenka. "Dovolím si vás napomenout. Abyste tu otevřeně hovořil o psychickém týrání ze strany rady, tak to odmítám. Nelžete veřejně!" řekl důrazně Zelenka. "Nelžu. Tvrdost slov není lež," reagoval Kasík.

Přišel Kasík o rozhodující hlas?

Dosud se Václav Kasík mohl opírat o podporu tří radních, kteří ho v důležitých okamžicích podrželi. Minulý týden ale o jednoho příznivce přišel, dnes proti němu hlasoval Pavel Hazuka.

Kasíka odvolali pár týdnů poté, co vláda souhlasila se změnou zákona o Českém rozhlasu, kterou navrhl předseda zelených Ondřej Liška.

Ta by měla vrátit Radio Wave na FM frekvenci, kterou stanice ČRo pro mladé (přezdívaná "Kasíkovo dítě") musela opustit právě po zásahu rozhlasových radních. Porušovala podle nich zákon o ČRo, což Kasík několikrát odmítl a s radními je od startu stanice v permanentním sporu.

V rozhovoru pro Lidové noviny si tento týden Kasík postěžoval, že na něj nejrůznější nejmenovaní lobbisté tlačí, aby odstoupil, nebo to "stejně udělá rada".

Podle bývalého ministra školství Ondřeje Lišky je to "křiklavá ukázka nekompetence rady, kterou zmítají zákulisní zájmy".

"Jaký další argument chceme, abychom změnili způsob sestavování mediálních rad?" povzdychl si Liška pro iDNES.cz.

Rada ven! volají posluchači

Zástupci občanských iniciativ Gorily on-line v ohrožení, Nechceme přeladit a ProWave jsou postupem radních pobouřeni. Vyzvali je, aby na své funkce okamžitě rezignovali, a žádají o schůzku s představiteli vlády.

Jako důvody uvádějí: celkovou netransparentnost jednání, "bossing" generálního ředitele a v neposlední řadě podle nich rada nese odpovědnost za vypnutí analogového vysílání Radia Wave.

Prohřešky hlídacího psa ČRo

Hlavní výhrady iniciativ Gorily on-line v ohrožení, Nechceme přeladit a ProWave

1. Křivé nařčení Radia Wave ze šíření fašismu
Kauza kolem skladby Swastika Eyes.
2. Utajená zasedání
Rada si v rozporu se zákonem zřídila neveřejná zasedání, na kterých se skoro každý týden schází.
3. Neveřejný výběr spolupracovníků
Veřejnost nikdy neseznámila s hodnotiteli jednotlivých stanic.
4. Stažení Radia Wave z analogového vysílání
Rada neprojevila žádnou snahu zachovat Radio Wave v analogovém vysílání, a to považujeme za pohrdání mladými posluchači.
5. Omezování přístupu veřejnosti na zasedání rady
Jednání rady jsou ze zákona veřejná, ale na přání radních se konají v malé zasedací místnosti, kam se vejde jen málo lidí.
6. Překračování kompetencí vymezených zákonem
Zákon o Českém rozhlase až do července neznal funkce místopředsedů rady, přesto si je rada zřídila a vyplácela jim vyšší odměny. Obdobně rada uděluje generálnímu řediteli důtky, i když jí zákon žádnou takovou možnost nedává.
7. Vyhrožování posluchačům právními postihy
Rada Českého rozhlasu vyvolala právní kroky proti posluchačkám, které si na její chování stěžovaly u zákonodárců. Řešila je několik měsíců, nakonec je zastavila.
8. Činnost pro komerční sdělovací prostředky
Radní Antonín Zelenka, Dana Jaklová a Ladislav Jíša pracují pro soukromé sdělovací prostředky.

9. Poškozování značky Český rozhlas
Jarní rozhovor Antonína Zelenky pro týdeník Profit musel rozhlas dementovat a označil Zelenkovy výroky za "záměrné nepravdy a dezinterpretace".
10. Nepřijatelné výroky v oficiálních dokumentech
Důkazem, jak Rada Českého rozhlasu pohrdá stížnostmi posluchačů a kontrolou své činnosti ze strany občanů, jsou také její konstatování ve výroční zprávě Českého rozhlasu za rok 2008 na adresu občanských iniciativ.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Po Drnu na Národní chce Praha zastavět i další proluky v centru

Praha chce zacelit proluky, které jsou v zástavbě v centru metropole. Mělo by tak přibývat projektů, jako je právě dokončovaný skleněný Drn na Národní třídě....  celý článek

Libor Václavík přejíždí s Tatrou 810 4x4 nejvyšší technickou překážku na světě...
Tatra přejela nejvyšší překážku na světě. Z jedné i druhé strany

„Strašné,“ to bylo první, co vyslovil Libor Václavík, když vystoupil z Tatry 810 4x4, se kterou dokázal ve středu odpoledne přejet nejvyšší technickou překážku...  celý článek

„První chemoterapie je za mnou. Nehodlala jsem čekat, až budu za pár dní sbírat...
Pojišťovna otočila. Matce dvou tříletých holčiček léčbu rakoviny zaplatí

Jedinou větou zamítla Pavle Dandové Česká průmyslová pojišťovna efektivní biologickou léčbu rakoviny. Potom, co se o záležitost začala zajímat MF DNES,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.