Rada bezpečnosti schválila rezoluci o Iráku

  • 253
Rada bezpečnosti OSN v úterý v New Yorku jednomyslně schválila rezoluci, která určuje harmonogram předávání suverenity v Iráku a stanoví, že zahraniční jednotky zůstanou v zemi nejpozději do ledna 2006. Pro byly i Francie, Německo, Rusko a Čína, které měly výhrady k předcházejícím návrhům rezoluce.

Pro rezoluci, která podporuje předání suverenity prozatímní vládě 14 měsíců po invazi do Iráku a po pádu režimu Saddáma Husajna, hlasovalo všech 15 členů rady.

Pro byly i Francie, Německo, Rusko a Čína, které patřily k hlavním odpůrcům irácké války a měly výhrady i k předcházejícím třem návrhům této rezoluce.

Rezoluce, kterou předložily Spojené státy a Británie, stanoví, že do ledna příštího roku budou uspořádány v Iráku volby a že zahraniční jednotky zůstanou v zemi nejpozději do ledna 2006, kdy se moci ujme stálá irácká vláda.

Prozatímní kabinet, který převezme správu země 30. června, však má právo požádat Radu bezpečnosti o změnu tohoto mandátu i dříve. Rezoluce také posiluje suverenitu Iráku, potvrzuje například plnou kontrolu Bagdádu nad finančními a přírodními zdroji.

"Schválení rezoluce je skvělou ukázkou mezinárodní podpory federálnímu, demokratickému, pluralitnímu a jednotnému Iráku, jak se o něm mluví v rezoluci," řekl po hlasování americký velvyslanec při OSN John Negroponte.

Irák nebude mít právo veta
Francie a Německo přistoupily na rezoluci po dosažení kompromisu na poslední chvíli. Ten se týkal vztahu mezi iráckou prozatímní vládou a zahraničními jednotkami pod velením Spojených států.

Podle tohoto kompromisu irácká vláda má kontrolu nad vlastními jednotkami a může se vyjádřit k "citlivým ofenzivním operacím" mnohonárodních jednotek.

Rezoluce nicméně nedává Iráčanům právo vetovat velké operace zahraničních jednotek - jak to požadovaly Francie, Německo, Alžírsko a další členové rady.

"Francie nicméně nyní s rezolucí souhlasí, protože bere v úvahu většinu jejích požadavků," oznámil ještě před hlasováním v radě francouzský ministr zahraničí Michel Barnier.

V televizi řekl, že "poprvé v případu Iráku byl skutečný dialog mezi USA a Francií, jejíž žádosti byly vzaty v úvahu".

Washington s rezolucí spěchal
Vláda amerického prezidenta George Bushe se horečně snažila dosáhnout rychlého schválení rezoluce proto, aby spory kolem ní nezastínily summit skupiny G8 na Sea Island v americkém státě Georgia. - více zde

Podle agentury AP rezoluce také poskytne čas nové irácké vládě a posílí její mezinárodní postavení. Stejně tak nový kabinet doufá, že rezoluce jí dá legitimitu, jakou neměla dosavadní Američany jmenovaná vládní rada.

Tato legitimita by jí měla umožnit lépe usilovat o podporu dalších arabských zemí i o ekonomickou pomoc v zahraničí.

,

Video