Americký ministr zahraničí John Kerry hlasuje pro schválení rezoluce v Radě bezpečnosti OSN. Tento závazný dokument odsuzuje použití chemických zbraní v Sýrii (27. září 2013). | foto: AP

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o chemických zbraních v Sýrii

  • 22
Rada bezpečnosti OSN v noci z pátka na sobotu jednomyslně schválila rezoluci odsuzující použití chemických zbraní v Sýrii. Navzdory nátlaku Washingtonu a jeho spojenců, rezoluce nevymezuje sankce, pokud režim syrského prezidenta Bašára Asada nedodrží stanovené podmínky.

Rezoluce, na níž se pětice stálých členů Rady bezpečnosti dohodla po více než dvou týdnech intenzivních jednání, ve výsledku pouze odsuzuje použití chemických zbraní jako takových. K otázce toho, která ze stran syrského konfliktu se uchýlila k jejich použití při útoku z 21. srpna, se text nevyjadřuje.

Tento incident, při němž na předměstí Damašku přišly o život stovky lidí, později vyšetřovali přímo na místě inspektoři mezinárodního společenství. Nasazení jedovatých látek proti civilistům potvrdili, ovšem nespecifikovali, zdali tak učinili povstalci nebo režim prezidenta Bašára Asada.

Spojené státy po boku s Francií a Velkou Británií usilovaly o prosazení rezoluce, která by nesplnění vytyčených podmínek syrským režimem tvrdě sankcionovala. Západní mocnosti přitom zdůrazňovaly zejména okamžitou, bezodkladnou a úplnou likvidaci syrského chemického arzenálu. Jimi prosazovaná znění by v krajním případě umožňovala i případnou vojenskou intervenci v Sýrii, pokud režim tyto podmínky nedodržel. Proti tomu se však ostře vymezovalo Rusko s Čínou, které veškeré takovéto návrhy rezolucí vytrvale odmítaly.

Rezoluce schválená v noci na sobotu, jíž předcházela intenzivní diplomatická jednání všech pěti stálých členů Rady bezpečnosti, nakonec tedy pouze stanovuje, že Sýrie nesmí chemické zbraně používat, vyvíjet či skladovat a musí plně spolupracovat s OSN na likvidaci svých zásob těchto zbraní.

V případě, že Sýrie podmínky tohoto závazného usnesení poruší, hodlá Rada bezpečnosti jednat o nové rezoluci a v ní žádat na základě VII. článku Charty OSN sankce včetně použití vojenské síly.

Dohodu na textu rezoluce ve čtvrtek oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a později také jeho americký protějšek John Kerry (více čtěte zde). O rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN informovala i syrská státní agentura SANA. Ve zprávách ale cituje výhradně syrského velvyslance při OSN Bašára Džaafarího a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Americký prezident Barack Obama v pátek podotkl, že dohoda o rezoluci, která umožní likvidaci syrských chemických zbraní, je "potenciálně velké vítězství mezinárodního společenství". Moskva ale dala najevo, že vypracování rezoluce považuje hlavně za svůj úspěch.

Teprve na podnět Kremlu totiž režim Bašára Asada souhlasil přistoupit k jednáním o chemických zbraních jako takových a později také přistoupit k dohodě o chemickém odzbrojení země.

Opozice míní, že rezoluce nic nového nepřináší

Text rezoluce, jíž jednomyslně schválila Rada bezpečnosti, však zklamal Asadovi odpůrce, zejména exilové členy opozice. Syrský exministr kultury Rijád Agha, který nyní žije v exilu, například kritizuje fakt, že text závazného dokumentu se zaměřil pouze na otázku zničení chemických zbraní. Syrská opoziční národní koalice rezoluci sice v zásadě přivítala, přála by si ale "jasnější" znění.

Text rezoluce může být podle někdejšího ministra kultury Aghy pochopen jako "povolenka k zabíjení Syřanů všemi zbraněmi, jen s výjimkou chemických a jaderných". "Z tohoto rozhodnutí má koneckonců prospěch jen Izrael, neboť se tím přesunula rovnováha hrůzy," citoval portál All4Syria exministra, který se s Bašárovými názory rozešel.

Vyjádření k tomu, jak a kde by měli být potrestáni lidé zodpovědní za srpnový chemický útok u Damašku, který si podle opozice vyžádal stovky obětí, je příliš málo konkrétní, míní Agha. Dodal také, že k otázce politického řešení situace v této blízkovýchodní zemi nepřináší rezoluce "nic nového".

Šéf syrské opoziční národní koalice Ahmad Džarba k podobě schváleného dokumentu podotkl, že by si sice přál, aby byl "jasnější", nicméně dodal, že se s ním dokáže vyrovnat. Také řekl, že opozice je připravena od poloviny listopadu se zúčastnit plánované mírové konference v Ženevě, která by ale také měla mít stanoven jasný cíl. Obecně se hovoří o plánu vzniku přechodné vlády, která by připravila svobodné volby.

Likvidace zbraní začne v úvodu října

V noci z pátka na sobotu také výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) odsouhlasila v Haagu prováděcí dokument, který zajistí likvidaci syrského chemického arzenálu. 

"Rozhodnutí bylo přijato a vstoupilo okamžitě v platnost," řekl podle agentury AFP mluvčí OPCW Michael Luhan.

Podle plánu by inspekce skladů chemických zbraní měly začít 1. října, kdy má také do Sýrie dorazit první skupina inspektorů, kteří začnou kontrolovat arzenál.

Sýrie musí tomuto týmu zajistit přístup k lokalitám, kde se zbraně skladují nebo vyrábějí. Pokud to nebude plnit, bude do 24 hodin svolána výkonná rada OPCW, která pak může neplnění nahlásit OSN.

Dokument dává skupině vyslané OPCW pravomoc prohlédnout nejenom lokality, které Sýrie sama přiznala jako místa spojená s chemickými bojovými látkami, ale také jakékoli jiné místo, které si bude přát prohlédnout některá z členských zemí OPCW.

Syrský prezident Bašár Asad poprvé přiznal, že jeho země drží chemické zbraně před necelými dvěma týdny v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News (více čtěte zde).

CNN odvysílala záběry lidí po chemickém útoku v Sýrii:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video