Americký prezident předsedal Radě bezpečnosti OSN poprvé (24. září 2009)

Americký prezident předsedal Radě bezpečnosti OSN poprvé (24. září 2009) | foto: AP

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci proti šíření jaderných zbraní

  • 5
Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala americký návrh rezoluce proti šíření jaderných zbraní. Na historickém zasedání to oznámil americký prezident Barack Obama, který radě předsedá jako vůbec první prezident Spojených států. Šéf Bílého domu připomněl, že usnesení odráží principy, které představil ve svém dubnovém projevu v Praze.

"Tato historická rezoluce, kterou jsme právě přijali, obsahuje náš společný závazek směřovat ke světu bez jaderných zbraní," řekl Obama po hlasování. Dále dodal, že svět bude usilovat o to, aby do čtyř let dostal pod kontrolu všechny citlivé jaderné materiály.

Patnáctičlenná rada, která se teprve popáté od založení OSN v roce 1945 sešla na úrovni prezidentů a premiérů, v rezoluci vyzvala k většímu úsilí při prevenci šíření jaderných zbraní, prosazovaní jaderného odzbrojení a omezení nebezpečí nukleárního terorismu.

Členové OSN by podle dokumentu měli co nejrychleji schválit smlouvu, která zakazuje testování jaderných zbraní.

Írán a KLDR text výslovně nezmiňuje

Text se výslovně nezmiňuje o Íránu a KLDR, které Západ často skloňuje v souvislosti rozšiřováním jaderného arzenálu. Podle odborníků se dokument těchto zemí ale nepřímo týká.

Obama považuje přijetí rezoluce Radou bezpečnosti za potvrzení své jaderné agendy, kterou nastínil právě v dubnovém projevu v Praze. Před Pražským hradem tehdy veřejně vyhlásil svůj závazek vytvořit svět bez jaderných zbraní. - o projevu čtěte více zde

Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti se vůbec poprvé věnovala výhradně nešíření jaderných zbraní. Text rezoluce mimojiné vyzývá země, které doposud nepodepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1970, ať tak učiní.

Z jaderných mocností se to týká především Pákistánu a Indie. Izrael kolem vlastnictví jaderné zbraně mlží a KLDR od NPT odstoupila v roce 2003. Od té doby provedla už dvě jaderné zkoušky, první v roce 2006 a druhou letos v květnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video