Rada bezpečnosti odsoudila násilí v Makedonii

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci odsuzující násilné akce Albánců na severu Makedonie. Nevyslyšela ale přání vlády ve Skopje na konkrétní kritiku Kosova za podněcování nepokojů. Od sobotního rána opět probíhají na makedonském území srážky místní policie s albánskými povstalci.
"Střílí se tu jako o závod," hlásí z přímo z místa zpravodaj MF DNES Luboš Palata. Místní rozhlas už mluví o válce.

Z hor přichází válka, píše zpravodaj MF DNES z Tetova
Albánci plní svou hrozbu, že boje přenesou z lesů do měst. V oblasti se zvedá vlna uprchlíků. Před boji albánských povstalců s makedonskými ozbrojenými silami už uteklo na dva tisíce lidí.

Podle jednoho místního obyvatele prchají z Tetova hlavně albánští muži hledající útočiště u makedonských sousedů, aby se vyhnuli nucenému povolání do armády. Přes mezinárodní výzvy ke zdrženlivosti se boje stále rozšiřují.

Místní policie tvrdí, že v pátek byli albánští povstalci vytlačeni, stále však operují v horách jižně od tohoto druhého největšího makedonského města.

Makedonie: Je to agrese
Makedonský zástupce v OSN opakovaně zdůrazňoval Radě bezpečnosti, že jeho země čelí ozbrojené agresy ze zahraničí a za srážkami je třeba hledat aktivitu oficiálně rozpuštěné Kosovské osvobozenecké armády.

Rezoluce se ale o Kosovu přímo nezmiňuje. Upozornila pouze, že je třeba zachovat územní celistvost Makedonie a bezpečnost v regionu. Podle účastníka jednání rady chybí zmínka o Kosovu proto, že OSN nechce destabilizovat situaci v Kosovu.

NATO považuje povstalce za hrstku extremistů
Makedonii se dostává silné slovní podpory zahraničních politiků. Mluvčí americké diplomacie Richard Boucher vyzval Albánce, aby své požadavky prosazovali prostřednictvím demokratických struktur.

Generální tajemník NATO George Robertson v Aténách prohlásil: "Aliance nedovolí malému počtu extremistů destabilizovat Makedonii." Rusko rovněž slovně podpořilo makedonské ozbrojené síly.

Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová, jejíž země v tomto pololetí předsedá Evropské unii, apelovala na povstalce, aby ukončili násilné akce dříve, než se situace zcela vymkne kontrole.

Albánci vyhrožují
Povstalci ve Skopji rozšiřovali zprávu, v níž vyhrožovali, že rozšíří válku i do měst, pokud se nezačne jednat o federalizaci Makedonie, to znamená o jejím rozdělení na makedonskou a albánskou část.

Nejmenovaný velitel povstalecké makedonskoalbánské Národní osvobozenecké armády známé pod zkratkou UCK vyhrožoval: "UCK je schopna roznítit požár
všude v Makedonii. Boje v západomakedonském Tetovu jsou varováním pro Skopji," uvedl doslova.

Makedonie mění rozpočet, chystá se na válku
Makedonský ministr financí Nikola Gruevski prohlásil, že musí přeskupit rozpočet tak, aby byly z jiných resortů vyčleněny dodatečné peníze pro ozbrojené síly.

Dav rozprášil až slzný plyn
Článek o středečních událostech v Kosovské Mitrovici najdete ZDE.

Němce vyhnala z kasáren střelba
Etničtí Albánci odpoledne stříleli na kasárna německých vojáků v Tetovu a jeden německý příslušník mezinárodních mírových sil byl lehce zraněn úlomkem skla.

Asi 500 příslušníků bundeswehru pak bylo z této oblasti odsunuto. Celkem je tu dislokováno 1000 německých vojáků. Z Kosova do Makedonie mají být nyní jako odstrašující prostředek převezeny tanky Leopard.

Na hranicích s Makedonií operuje i jugoslávská armáda
Jugoslávské síly od středy po povolení sil NATO obsadili část bezpečnostní zóny, která přiléhá k Makednoii.

K rozmístění jugoslávských sil došlo dva dny poté, co Bělehrad a představitelé albánských povstalců podepsali pod záštitou NATO dohodu o příměří. Bělehrad v pondělí zároveň dostal povolení vyslat své síly do oblasti, kam dosud měli přístup jen lehce vyzbrojení srbští policisté, nikoli vojáci jugoslávské armády.

Mapa kosovsko-makedonské hranice, kde bojují vládní vojska s albánskými rebely, 20. června 2001

Makedonské bezpečnostní síly se snaží udržet pořádek v ulicích města Tetovo, kde se už třetí den střetávaly v bojích s albánskými povstalci. (16. března 2001)

Etničtí Albánci v mešitě při tradiční páteční motlitbě v západomakedonském městě Tetovo, kde se už třetím dnem odehrávaly prudké srážky mezi makedonskými bezpečnostními silami a albánskými povstalci. (16. března 2001)

Hořící dům v západomakedonském městě Tetovo, kde 16.března již třetí den pokračovaly prudké srážky mezi makedonskými bezpečnostními složkami a albánskými povstalci.

Civilisté spěchají s municí k transportéru makedonských bezpečnostních sil, které na okraji města Tetovo bojovaly s albánskými separatisty. (16. března 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video