Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety

Snímky získané z prvního videa odpálení severokorejské rakety | foto: Reuters

Rada bezpečnosti dohodla rezoluci, jež by ztrestala KLDR za jaderný test

  • 161
Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN se spolu s Japonskem a také Jižní Koreou shodlo na textu rezoluce OSN, která by měla rozšířit sankce proti KLDR. OSN je hodlá na severokorejský režim uvalit za nedávný jaderný test. Návrh se zabývá hlavně dopravou nebezpečného materiálu do KLDR a uzavíráním finančních dohod s režimem Kim Čong-ila.

Informace sdělil pod podmínkou anonymity diplomat blízký jednání s tím, že všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) se bude o návrhu bavit ještě dnes a v pátek by se pak o něm mělo hlasovat.

Návrh rezoluce vyzývá KLDR, aby neprováděla žádné další jaderné ani raketové testy. Státy pak vyzývá, aby kontrolovaly podezřelý severokorejský náklad, který by mohl porušovat zbrojní a obchodní embargo OSN. Země by také neměly s režimem Kim Čong-ila uzavírat žádné nové finanční dohody kromě humanitárních dohod.

Spojené státy a Japonsko se v Radě bezpečnosti OSN zasazují o tvrdé sankce, zatímco Čína a Rusko varují, že další postihy jen ještě více vyprovokují Pchjongjang. Ten už dříve pohrozil jaderným testem, pokud se OSN za sankce neomluví. Hrozbu nakonec i splnil, navíc vypálil několik raket krátkého doletu. - o jaderném testu si více přečtěte zde

Čína je pro, Rusko váhá

Včera večer vynesli diplomaté zprávu, že se shoda na rezoluci blíží. Čína, tradiční spojenec KLDR, jež navíc v radě disponuje právem veta, prý už americký návrh sankcí podepsala. Nové obavy ale jsou o souhlas Ruska, které také může návrh vetovat.

SANKCE VŮČI KLDR

Předchozí sankce uvalila RB OSN na Severní Koreu po vypuštění balistické střely v červenci 2006 a následném jaderném testu. Rezoluce Rady bezpečnosti ze stejného roku dodnes Pchjongjangu veškeré podobné zkoušky zakazuje. Po dubnovém testu rakety dlouhého doletu uvalilo sankce například Japonsko.

Jaderný test Severokorejců z 25. května odsoudily Rusko, Čína i Spojené státy a označily ho za přímé porušení rezoluce RB OSN. Text nového dokumentu musí být podle státníků tvrdý, ale zároveň by měl směřovat k obnovení šestistranných rozhovorů o jaderném programu KLDR. Rozhovory Japonska, Jižní Koreje, Číny, Ruska, USA a KLDR se zadrhly na konci minulého roku.

Účinnost sankcí je ale podle pozorovatelů sporná. Izolovaný komunistický stát je trestán po celé roky restriktivními opatřeními a je tak zbídačený, že spoléhá na humanitární pomoc. Vedení země to ale přesto od vojenských záměrů neodradilo a pravidelně haraší zbraněmi. I přes hrozbu sankcí nyní například hrozí dalším testem rakety dlouhého doletu. - o chystaném testu rakety si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video