Prodejna po rabování

Prodejna po rabování - Skupina asi padesáti Romů vyrabovala v sobotu večer prodejnu potravin ve východoslovenském Trhovišti. (21. února 2004) | foto: Stanislav Bačenko, ČTK

Rabování se obrací proti vládě

  • 94
Rabování Romů na Slovensku pokračuje. Jde o zástěrku trestné činnosti, tvrdí policie. Kvůli nepokojům má pohotovost. Romští předáci vyzývají kvůli tíživé sociální situaci k demonstracím. Ozývají se první žádosti po změnách ve vládě, která zatím vyčkává.

PŘEČTĚTE SI
Rabování se šíří
* vše o nepokojích
Lichva a svatby
* co říkají Romové

Podle slovenské policie je každé rabování a plenění je zdokumentováno tak, aby viníci mohli být trestně stíháni. Vyšetřovatelé již na první Romy podali návrh na umístění do vazby.

"Situaci zvládáme a pachatele zatýkáme. Jde pouze o provokace a o zastírání trestné činnosti, aby vypadala jako sociální nepokoje," prohlásil policejní viceprezident Jaroslav Spišiak.

Po sérii rabování na východním Slovensku zažil nepokoje i Banskobystrický kraj, kde skupina Romů napadla obchod v Kameňanech v okrese Revúca. Další rabování oznámila Rimavská Sobota. - o rabování více zde

Dění ve východoslovenských romských osadách monitorují zesílené policejní hlídky. Zaměřují se zejména na větší nákupní centra, která se mohou stát terčem rabování.

Politici jednají a vyčkávají
Nepokoje už zasahují vrchní patra slovenské politiky. Kvůli rabování se sešel prezident Rudolf Schuster s ministrem vnitra Vladimírem Palkem a šéfem resortu práce a sociálních věcí Ľudovítem Kaníkem.

Ministr průmyslu Pavol Rusko požadoval, aby se kvůli rabování sešla vláda na mimořádném zasedání a prokázala tak svou akceschopnost. Premiér Mikuláš Dzurinda však jeho požadavek nevyslyšel a odkázal na pravidelné schůzi ve středu.

Rada Romů Slovenska (RSS) vyzvala kabinet, aby zhodnotil práci místopředsedy vlády Pála Csákyho. Opoziční HZDS oznámila, že kvůli rabování chce dosáhnout odvolání Kaníka a ministra financí Ivana Mikloše.

Rada slovenských nevládních organizací romských komunit tvrdí, že na rabování má částečně vinu zplnomocněnkyně vlády pro řešení romské problematiky Klára Orgovánová, a žádá proto její odvolání.

Jsou za rabováním lichváři?
Podle některých sociologů mohou za rabováním stát lichváři, kteří kvůli snížení sociálních dávek přijdou o značnou část příjmů, protože klienti z řad Romů nebudou schopni splácet své závazky.

Většina obyvatel romských osad, kde není výjimkou stoprocentní nezaměstnanost, je odkázána na pomoc státu. Nový sociální systém však dlouhodobě nezaměstnané nutí, aby si hledali práci.

Podle zákona budou od března dostávat jen přes 2000 korun, což je skoro o polovinu méně než dřív. Tisícikorunu si mohou vydělat, pokud se zúčastní veřejně prospěšných prací pro obec či město.

Slovenský romský parlament tvrdí, že neví, kdo rabování organizuje. "Určitě to však nejsou lichváři či určité politické seskupení. Lidi prostě žene hlad," prohlásil předseda romského parlamentu Ladislav Fízik.

Přicházejí protesty proti bídě
Romský parlament rabování odsoudil, ale nepokoje podpořil, když vyzval Romy, aby ve středu po celé zemi protestovali proti sociální politice vlády a děti poslali do škol až na druhou vyučovací hodinu.

"Organizátorem rabování je hlad a to je velký pán. Sociální a ekonomická situace Romů je velmi vážná. Nechceme rabovat a krást, chceme pracovat a být slušnými obyvateli státu," uvedl Fízik.

Podle Fízika je cílem protestů přehodnocení a změna sociálního zákona. Pokud budou neúspěšné, Romové jsou připraveni začít s blokováním hraničních přechodů. Zvažují i hromadný protest před sídlem vlády v Bratislavě.

Na Slovensku podle odhadů nyní žije na 400 tisíc Romů, největší část právě na východě a jihu země. Zhruba třetina obývá některou ze šesti stovek osad. Podle demografů bude v roce 2025 na Slovensku přes půl milionu Romů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video