Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Pytláci, kteří otrávili přes 81 slonů kyanidem, dostali 16 let vězení

  • 11
Strážcům zákona v Zimbabwe se podařilo chytit gang pytláků, kteří v posledních týdnech v honbě za cennou slonovinou otrávili kyanidem 81 slonů. Vláda přiznala, že vina za jejich smrt je částečně i na straně úřadů. Strážci parku totiž dohlíželi na pořádek u voleb, místo aby hlídali chráněné savce před pytláky.

Skupina pytláků řádila v zimbabwském národním parku Hwange několik měsíců. Počátkem září správa parku informovala o vůbec nejhorším obdobném masakru slonů v historii země. Tehdy pytláci otrávili 41 zvířat kyanidem běžně používaným při těžbě zlata. Poté jim uřezali kly a mrtvá těla nechali ležet na místě (více o tomto případu se dočtete zde).

V následujících dnech však strážci v rezervaci nacházeli další a další zohavená těla přísně chráněných savců. Smutná bilance se tak vyšplhala na 81 otrávených zvířat. Prudce jedovatý kyanid pytláci umisťovali do rezervoárů na vodu.

Podle vedení parku se tak jedem otrávila i další zvířata, která kontaminovanou vodu pila, stejně jako i mrchožrouti, kteří se vrhli na zdechliny slonů.

Osm pytláků strážci parku dopadli poté, co je vystopovali až ke skrýši, kam odřezané kly ukrývali. Zimbabwské úřady však dosud neupřesnily, zdali se slonovinu podařilo zadržet, či ji již pytláci stihli vyvézt ven ze země.

Nad trojicí z nich tento čtvrtek tamní soud vynesl verdikt. Informovala o tom agentura AP. Za mřížemi si všichni z nich odsedí šestnáct let. Dvěma navíc soudce nařídil do konce letošního roku zaplatit v přepočtu téměř 11,5 milionu korun jako odškodné správě národního parku. Třetí z viníků má rezervaci zaplatit necelé čtyři miliony korun, píše server allafrica.com.

Zbylá pětice pytláků by se měla před soudem objevit začátkem října.

Strážci nechali pytlákům volné pole, hlídali u voleb

Teprve před týdnem jmenovaný zimbabwský ministr životního prostředí Saviour Kasukuwere masakr slonů ostře odsoudil. Hodlá podle svých slov usilovat o co nejtvrdší tresty za usmrcení chráněných chobotnatců. "Vyhlašujeme pytlákům válku," prohlásil.

Zároveň však připustil, že podíl na řádění v rezervaci Hwange částečně nesou i úřady. Strážce parku totiž odvolaly, aby dohlíželi na bezpečnost u ostře sledovaných voleb, uvedla stanice al-Džazíra. V nich si koncem července Zimbabwané volili nejen prezidenta, ale také parlament a místní zastupitelstva.

Pytláci tak měli po dobu volební horečky volné pole působnosti a mohli v parku řádit, aniž by je kdokoliv zastavil.

Podle odhadů každoročně rukou pytláků po celé Africe zemře na 25 tisíc slonů. Velká část slonoviny posléze končí na čínském trhu. V Zimbabwe žije přibližně na 80 tisíc těchto zvířat, z nichž asi polovina právě v národním parku Hwange, rozkládajícím se nedaleko proslulých Viktoriiných vodopádů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video