PVC v nemocnicích: hrozba pro děti?

  • 13
Poté, co ministerstvo zdravotnictví zakázalo od loňského roku prodávat hračky z měkčeného PVC, protože mohly způsobit malým dětem zdravotní potíže, objevilo se další varování: podobně škodlivé prý mohou být i některé zdravotní pomůcky v nemocnicích. Ochránci životního prostředí varují před různými hadičkami z PVC, které se využívají například na jednotkách intenzivní péče pro nedonošené novorozence a zavádějí se třeba do úst. Jsou skutečně nebezpečné?

"V PVC jsou ftaláty, které mohou vyvolávat alergie nebo být rakovinotvorné," tvrdí Vasilka Diadovská, ekoložka pražské nemocnice Na Homolce. Diadovská se podepsala pod výzvu ekologického hnutí Arnika, které právě zahájilo kampaň proti používání PVC ve zdravotnictví. Výzvu podepsalo i několik lékařů. Arnika se odvolává na nedávno zveřejněnou studii dvou vědců z Rakouska a Británie.

"Znepokojivé je zejména působení ftalátů na lidské plody, předčasně narozené děti i starší děti, jejichž organismus není ještě zcela vyvinut," píší vědci. Lenka Mašková z Arniky uvádí, že mnozí čeští lékaři ani nevědí, z jakého materiálu jsou pomůcky, které používají. Z PVC je podle ní zhruba polovina zdravotnického materiálu k jednorázovému použití.

Zdeněk Straňák z porodnice v Praze-Podolí, který je současně vědeckým sekretářem České neonatologické společnosti, však tvrdí, že problém s hadičkami z PVC už byl dávno vyřešen.

Co je to PVC
- PVC neboli polyvinylchlorid je druhou nejpoužívanější umělou hmotou na světě a podle ochránců přírody patří k nejrizikovějším látkám pro člověka i životní prostředí.
- Základní surovinou pro výrobu PVC je chlor. Kromě něj obsahuje polyvinylchlorid desítky dalších přísad, díky nimž je hmota průhledná a pružná. Jedním z nejpoužívanějších změkčovadel (neboli ftalátů) je látka známá pod zkratkou DEHP. Jelikož se neváže s plasty, může se z PVC uvolňovat.
-  Ochránci přírody uvádějí, že testy na zvířatech prokázaly negativní vliv DEHP na zdraví: omezuje například plodnost anebo negativně působí na funkci ledvin a jater.
-  DEHP je nebezpečný zvlášť pro malé, předčasně narozené děti, u nichž tělesné orgány nejsou ještě zcela vyvinuty.
- Měkčené PVC je podle ekologů rizikem i pro dospělé, protože nebezpečné látky se z této umělé hmoty uvolňují při výrobě nebo likvidaci ve spalovnách.
"Před dvaceti lety se to řešilo. Mám za to, že výrobci garantovali nezávadnost svých výrobků. Před dvanácti lety jsme se na to ještě jednou soustředili a měřili hladiny ftalátů, ale nic jsme neobjevili. Nevidím v tom problém," říká Straňák, podle něhož jeho porodnice pomůcky z PVC běžně používá.

Primář novorozeneckého oddělení brněnské Fakultní nemocnice Ivo Borek uvádí, že o riziku z trubiček z PVC nic neví. "Pro mě je klíčové, že výrobky byly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv," říká.

Ústav pro kontrolu léčiv odpovídá za nezávadnost léků a zdravotnické techniky. MF DNES mu poslala žádost o vyjádření, pracovníci ústavu se však omluvili, že nedokážou odpovědět dříve než dnes.

Výrobci zdravotnických pomůcek trvají na tom, že jejich výrobky nejsou škodlivé. Jan Tůma, vedoucí provozu společnosti Vygon, jednoho z distributorů zdravotnického materiálu, uvádí, že trubičky a další pomůcky z PVC jsou potaženy ochrannou vrstvou ze silikonu, takže PVC není v přímém kontaktu s organismem.

"Moc nevěřím tomu, že by byly všechny pomůcky obaleny ochrannou vrstvou," oponuje Lenka Mašková z Arniky. Dodává, že využívání PVC v porodnicích je jenom viditelnější část problému. Umělohmotné pomůcky se po použití většinou spalují, a tím se z nich uvolňují obdobně nebezpečné toxické látky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video