Jak konkrétně Katar přispěl k propuštění sester, není jasné.

Jak konkrétně Katar přispěl k propuštění sester, není jasné. | foto: Reuters

Původ peněz, které zachránily sestry, je stále nejasný

  • 77
Zachránily životy pěti bulharských sester a jednoho lékaře miliony dolarů z kapes libyjského vůdce Kaddáfího či nepřiznaný dar Evropské unie a dalších zemí? Původ rozsáhlého odškodnění pro rodiny 438 dětí nakažených virem HIV je stále zahalen nejasnostmi a protichůdnými tvrzeními.

Právě výplata milionu dolarů každé rodině vedla ke zlomu, kdy libyjský soud změnil trest smrti bulharských zdravotníků na doživotí.

Evropská unie a francouzský prezident Nicolas Sarkozy svorně tvrdí, že Francie ani EU jako celek "nepřispěly Libyi ani nejmenším finančním příspěvkem".

Na otázku, zda Evropa Libyi něco zaplatila, Sarkozy v úterý v Paříži řekl, že by rád poděkoval katarským úřadům za jejich "zprostředkování a humanitární zásah". "Je na nich, jestli k tomu chtějí něco říct," prohlásil Sarkozy.

A dodal, že to byl předseda Evropské komise José Barroso, kdo přišel s nápadem přizvat k vyjednávacímu stolu "přátelskou zemi".

Jak konkrétně Katar přispěl k propuštění sester, není jasné. Z Tripolisu se však ozývají zcela opačná tvrzení o tom, odkud jsou peníze na klíčové odškodnění. Podle libyjského ministra zahraničí Abdara Rahmána Muhammada Šalghama poskytla peníze Francie a spolu s ní celá EU.

"Celý svět přispěl do fondů odškodného včetně Evropské unie a Francie. Byly tak pokryty částky určené rodinám," uvedl ministr.

Kaddáfího konto
Přes čtyři sta milionů dolarů bylo poškozeným rodinám vyplaceno z fondu, který vede syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, Saíf al-Islám. Také on tvrdí, že do fondu přispěly EU, USA i Bulharsko.

Komisařka pro vnější záležitosti Benita Ferrerová-Waldnerová to však odmítá. Opakovaně prohlašuje, že vyplacené peníze jsou libyjské a pocházejí z Kaddáfího fondu.

Komise připouští, že poskytla v posledních dvou letech částku 2,5 milionu eur, což je jen zlomek částky, už obdrželi příbuzní obětí. Navíc tyto peníze podle komise šly do jiného mezinárodního fondu, určeného výhradně na přímou pomoc nemocnici v Benghází.

Nicméně nikdo nevyvrátil, že část odškodnění se čerpala právě z tohoto fondu a Kaddáfího organizace pak fungovala jako výplatní kanál.

To, že byl k finančnímu vyrovnání s rodinami použit právě mezinárodní bengházský fond, do něhož přispěly EU, USA, Bulharsko a Libye, potvrdil už dříve mluvčí sdružení postižených rodin Idrís Lagha.

Oteplení vztahů?
Vyplacení odškodnění zvrátilo rozsudek smrti, další přísliby Libyi pak otevřely cestu k propuštění bulharských sester a jednoho lékaře. Komisařka Ferrerová-Waldnerová v noci na úterý podepsala v Tripolisu dvoustránkovou dohodu, která Unii zavazuje k posílení vztahů s Libyí, další pomoci dětem nakaženým AIDS a k finanční podpoře nemocnice v Benghází.

Povzbudit se má vzájemný obchod, spolupráce v imigrační a vízové politice, studentských grantech či v archeologii. "Doufám, že se naše vztahy budou dál normalizovat. Protože doposud byly do značné míry blokovány nedořešeným sporem o osud zdravotníků," řekl Barroso, který v pondělí absolvoval "dlouhý a vřelý" rozhovor s Muammarem Kaddáfím.

Libyjská strana potvrdila, že je s dohodou spokojena. Ministr zahraničí Šalgham v Tripolisu řekl, že dohoda zahrnuje "úplnou spolupráci a partnerství" mezi EU a Libyí.

Úterní propuštění bulharských sester je dalším krokem v postupném oteplování vztahů s Libyí, které začalo po zrušení dvanáct let trvajících sankcí v roce 2004.

Tripolis se tehdy vzdal svých jaderných ambicí. Libye navíc vydala dva své občany usvědčené z atentátů na letadlo společnosti Panam, které se zřítilo nad skotským Lockerbie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video