Evropané americký systém nepotřebují, řekl v sobotu Putin. Ilustrační foto

Evropané americký systém nepotřebují, řekl v sobotu Putin. Ilustrační foto | foto: Reuters

Putinova ostrá slova poslala k ledu partnerství s USA

  • 579
Na sobotní bezpečnostní konferenci v Mnichově nešetřil ruský prezident Vladimir Putin na adresu Spojených státu nezvykle tvrdými slovy. "Chcete ovládnout svět. Vyprovokujete novou vlnu zbrojení. Překročili jste své hranice na všechny strany," hřímal od řečnického pultíku Putin.
popisek Putin k základnám:
Vyprovokují závody ve zbrojení

Účastníci konference zůstali po projevu cara Vladimira na chvíli v šoku. Někteří pak v kuloárech hovořili o studené sprše či dokonce o druhé studené válce.

Rusové tedy dále přitvrdili. Putin svými výroky jen navázal na stupňující se ruskou rétoriku z posledních týdnů a měsíců. "Moskva dnes čelí ještě větší hrozbě ze strany USA než v dobách železné opony," prohlásil například koncem minulého týdne náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevskij.

Existuje tu zřejmý společný jmenovatel všech takových výroků. Je jím nechuť k rozmísťování amerického obranného systému v Evropě. Právě americká radarová a raketová základna, o jejichž vybudování se nyní uvažuje na území Česka a Polska, je Rusům trnem v oku. - více zde

Sám Putin již před týdnem tato zařízení označil za přímou hrozbu Rusku. V sobotu to jinými slovy zopakoval. Českou republiku ani Polsko sice výslovně nezmínil, avšak není pochyb, koho měl na mysli, když řekl: "Kdo to potřebuje? Evropané americký systém nepotřebují. Systém neslouží bezpečnosti, ale jen provokuje nové zbrojení."

Spojené státy ještě nedávno považovaly Rusko za strategického partnera. George W. Bush a Vladimir Putin při každé příležitosti dávali najevo, jak dobře si rozumějí. Oslovovali se Georgi a Vladimire a Bush po 11. září považoval Moskvu za dobrého spojence Washingtonu v boji proti terorismu. Teď to vypadá, že přátelství rapidně ochladlo.

Rusko se Západu začalo vzdalovat. Putinova zahraniční politika se postupně víc a víc dostává do rozporu se strategickými zájmy USA. Ať už jde o neochotu Moskvy schválit tvrdé sankce proti Severní Koreji nebo Íránu či o ruské zbrojní a technologické dodávky Teheránu a Venezuele. Američanům se také přestává zamlouvat Putinova řízená demokracie v Rusku samém, která v mnohém zavání spíše totalitou.

Názorový rozchod s Bushem byl patrný i na dalších Putinových větách, pronesených v Mnichově. Zejména na kritice USA, že se snaží světu vnutit svou vůli a učinit jej unipolárním. Co je unipolární svět?

"Ať už se tento termín budeme snažit jakkoli přikrášlit, znamená jediné centrum moci, jediné centrum síly a jediného pána," uvedl Putin a dodal: "Nemá to nic společného s demokracií, protože ta představuje názor většiny beroucí ohled na názor menšiny. Lidé nás pořád chtějí učit demokracii, ale ti samí lidé, kteří nám dávají přednášky, se demokracii sami nechtějí naučit. To, že Spojené státy v bezpečnostních otázkách opakovaně překračují vlastní hranice, svět bezpečnějším neučinilo, právě naopak."

Generál Balujevskij to řekl ještě jasněji: "Rusko bude muset přehodnotit svůj vztah s Washingtonem."


Co také padlo

Vladimir Putin: Americký protiraketový systém neslouží bezpečnosti, ale provokuje nové zbrojení. Případné rozmístění střel nemůže zůstat bez ruské odpovědi. Kdo to potřebuje? Pochybuji, že Evropané. Úvahy, že by rakety mohli mít například Severokorejci, zjevně odporují zákonům balistiky. Ani íránské rakety neohrožují USA, ale ani Evropu.

Lidé nás pořád chtějí učit demokracii, ale ti samí lidé se demokracii sami naučit nechtějí. USA překročily své hranice na všechny strany. Jednostranné, nelegitimní akce nikdy nevyřešily žádné problémy, spíše je zhoršily. Jedna strana bude mít zdání úplné bezpečnosti a volných rukou v lokálních a zřejmě i v globálních konfliktech... Na to musíme odpovědět.

Ministr Karel Schwarzenberg: Musíme poděkovat prezidentu Putinovi, který se postaral nejen o publicitu této konferenci, a to o větší, než jsme čekali. Jasně také vyložil, proč by se NATO mělo rozšiřovat.

Robert Gates, ministr obrany USA: Čelíme mnoha problémům a výzvám, které se musí řešit v partnerství s dalšími zeměmi včetně Ruska. Rusko nemusí mít žádný strach z NATO. Jedna studená válka stačila, myslím, že nikdo novou studenou válku s Ruskem nechce. Někteří z nás se vak pozastavují nad názory některých ruských politiků, kteří se spíše snaží pracovat proti mezinárodní stabilitě; příkladem jsou dodávky zbraní či snaha používat zdroje energie pro politický nátlak.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video