Ruský premiér Vladimir Putin v úterý přijede vzpomenout na začátek druhé světové války do polského Gdaňska.

Ruský premiér Vladimir Putin v úterý přijede vzpomenout na začátek druhé světové války do polského Gdaňska. | foto: Reuters

Putine, omluv se za sovětskou invazi v roce 1939, žádá většina Poláků

  • 493
Až se ruský premiér Vladimir Putin objeví první zářijový den v Gdaňsku na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války, měl by si připravit omluvná slova. Za to, že jeho země napadla Polsko jen 17 dní po nacistickém Německu. Omluvu očekávají tři čtvrtiny Poláků, zjistil průzkum institutu GfK Polonia.

Na vzpomínkové akci na gdaňském poloostrově Westerplatte má Putin přednést projev. A 76 procent obyvatel Polska je pro to, aby se omluvil. Opačně se vyjádřilo 18 procent, zbývajících šest procent názor nemělo, napsal list Rzeczpospolita.

Akce se vedle domácích politiků zúčastní i německá kancléřka Angela Merkelová, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nebo italský premiér Silvio Berlusconi. Česko zastoupí předseda vlády Jan Fischer.

Právě Westerplatte se stalo symbolem počátku jedné z nejkrvavějších válek lidské historie, když na tamní vojenskou základnu zaútočil 1. září 1939 německý válečný křižník. Následné šestileté běsnění si vyžádalo přes 60 milionů obětí.

Sovětský svaz tehdy sehrál dvojí roli. Už 23. srpna totiž uzavřel s Německem pak o neútočení. Jeho součástí byl i tajný dodatek, v němž si obě velmoci rozdělily sféry vlivu ve střední a východní Evropě. Na jeho základě pak 17. září 1939 zaútočila Rudá armáda na Polsko a obsadila jeho východní část. Poláci to dodnes považují za historickou křivdu, která jen prohloubila jejich tradiční nepřátelství vůči "obrovi" na východě.

Válku nerozpoutal Hitler, ale Polsko, tvrdí Moskva

O tom, co se před sedmdesáti lety vlastně stalo, se obě země přou dodnes. V poslední době se rozhořel spor o výklad událostí, které počátku války předcházely.

Například profesor mezinárodního práva Oleg Chlestov z diplomatické akademie ruského ministerstva zahraničí uvedl, že hlavně Polsko se v současnosti snaží zmenšit roli SSSR v porážce hitlerovského Německa. Varšava se také snaží SSSR obvinit z toho, že podpisem paktu o neútočení otevřel cestu k rozpoutání světového konfliktu, komentoval dějiny v pátečním vydání deníku Nězavisimaja Gazeta.

Ve čtvrtek zase mluvčí ruské Služby zahraniční rozvědky (SVR) Sergej Ivanov obvinil předválečné polské politiky z toho, že "by neodmítli společnou válku s Německem proti SSSR". V pondělí, den před výročím začátku 2. světové války, SVR představí knihu s názvem Tajemství polské zahraniční politiky 1939-45.

Již v červnu ruské ministerstvo obrany na svých internetových stránkách zveřejnilo stať, která tvrdila, že válku nerozpoutal Adolf Hitler, ale Polsko, a to odmítnutím německých požadavků začlenit Gdaňsk do Německa a vybudovat exteritoriální dálnici a železnici jako koridor spojující Východní Prusko s Německem. Tyto Hitlerovy požadavky článek označil za "naprosto umírněné". - o události čtěte zde

A právě tyto a jim podobné útoky ze strany Rusů vyvolávají ve Varšavě velkou nelibost. Polská opozice opakovaně vyzvala vládu premiéra Donalda Tuska, aby proti nim protestovala.

Expremiér Jaroslaw Kaczyński dokonce údajně požadoval, aby pozvání pro Putina na úterní ceremoniál bylo staženo. Jeho nástupce Tusk však prohlásil, že návštěvy ruského premiéra chce využít k nápravě vztahů mezi oběma zeměmi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video