Putina označil za diktátora a odstoupil

Jeden z nejvlivnějších mužů Ruska a nejbohatších lidí na světě, finanční magnát Boris Berezovskij, se vzdal poslaneckého mandátu. Protestuje tím proti prezidentovi Vladimíru Putinovi, který upevňuje rozdrobenou centrální moc omezováním pravomocí gubernátorů. "Nechci se účastnit debaklu a nastolování autoritářského režimu v Rusku," řekl na vysvětlenou.

Ruský obchodník a politický činitel Berezovskij byl členem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Podle Berezovského Putin také chce dostat ruská média pod kontrolu státu, podobně jako to činil Pinochet během své diktatury. "Je na čase vytvořit proti němu opozici," řekl Berezovskij.

Berezovského podle v pátek několik hodin vyslýchala policie v souvislosti s vyšetřováním zpronevěr ve výši desítek miliónů dolarů v ruské letecké společnosti Aeroflot, kterou z 51
procent vlastní ruský stát. Do nich je zapleten i bývalý šéf Správy pro záležitosti ruského prezidenta Pavel Borodin.

Berezovskij, který v prezidentské předvolební kampani patřil k aktivním stoupencům Putina, v poslední době ruského prezidenta opakovaně obviňuje z diktátorských ambicí. Minulý měsíc v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel prohlásil, že Putin chce v Rusku nastolit režim po vzoru bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta.

V rozhovoru pro dnešní vydání britského listu Financial Times obvinil Berezovskij Kreml, že pronásleduje bohaté, a vyzval k amnestii pro všechny občany, která by pokrývala celé chaotické postkomunistické období.

Kdo je Boris Berezovskij

Boris Berezovskij je Rus židovské národnosti s matematickým vzděláním. Původně pracoval v Ústavu pro administrativní problémy sovětské akademie věd a musel se spokojit s měsíčním platem okolo 100 dolarů.

Po pádu SSSR začal využívat své styky ve sféře průmyslu. Za společníka si vybral výrobce automobilů Lada Avio Vaziho. Založil vlastní společnost, která nakupovala levně automobily z továrny a potom je prodávala na trhu, tím se stal jedním z nejbohatších lidí nejen v Rusku, ale i na světě.

Se 3 miliardami dolarů byl v roce 1997 na 97. místě žebříčku amerického časopisu Forbes. Stal se vlastníkem přírodních zdrojů, průmyslových podniků a jiného národního vlastnictví, které si mezi sebe rozdělila úzká skupina prominentů ve jménu vzniku soukromého sektoru pod křídly Borise Jelcina a Viktor Černomyrdina.

Berezovský nepřišel s novými myšlenkami, ani nevybudoval nový průmysl, ale soustředil ve svých rukou věci vybudované jinými lidmi. Nestal se bohatým kvůli marketingu či kapitalismu, ale kvůli svým stykům.

Spolu s dalšími šesti magnáty se v roce 1996 zasloužili půl miliardou dolarů o znovuzvolení prezidenta Jelcina, jehož popularita v té době značně klesla na úkor vzestupu Genadije Zjuganova.

Berezovskij nemá charisma ani schopnosti stát se vůdcem. Má velmi slabý hlas a při rozhovorech mluví šeptem, což evokuje skrytou hrozbu či pocit, že sděluje tajné informace.

zdroj - http://www.palestinegd.fi

Boris Berezovskij patří k nejbohatším a nejvlivnějším lidem v Rusku, agenturami je označován jako finanční magnát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video