Vladimir Putin uvedl, že nechce být doživotním prezidentem.

Vladimir Putin uvedl, že nechce být doživotním prezidentem. | foto: AP

Putin: Nechci být doživotním prezidentem, éra monarchie dávno skončila

  • 1530
Ruský prezident Vladimir Putin v obsáhlém rozhovoru se státní agenturou TASS řekl, že kandidaturu v roce 2018 zváží podle okolností. Nechce být doživotním prezidentem, podle něj éra monarchie dávno v Rusku skončila.

Putin podle ruské ústavy může znovu o prezidentskou funkci usilovat v roce 2018, podle něj je to však za dlouhou dobu a věci se mezitím mohou změnit. Jak se rozhodne, bude záležet na aktuální situaci, preferencích a také tom, jak se v té době bude cítit.

„Myslím si, že je přirozené, že hlava státu je spojovaná se svou zemí. Hlava státu je člověk číslo jedna v národu a vždy bude spojována se svou zemí. A není to jen v Rusku. Člověk je zvolen v přímé tajné volbě a lidé mu dají určitou moc,“ řekl Putin v rozhovoru pro agenturu TASS.

Avšak nesouhlasí s tím, že by rozhodoval v Rusku o všem. „Práce vlády, centrální banky, prezidentských úředníků, parlamentu a dalších musí být koordinována. Je absolutně špatně tvrdit, že prezident vždy rozhoduje o všem a že vše vždy záleží na něm,“ upozornil. Éru monarchie podle Putina Rusko již dávno uzavřelo.

Podle ruského prezidenta je dobré kolem sebe mít lidi, kteří pochybují o vaší politice. „Měli by avšak navrhovat konstruktivní řešení. Když čelíme takovýmto oponentům, je to velmi užitečné,“ tvrdí. S protivníky je podle něj potřeba jednat v mezích zákonů.

Západ udělal chybu

Putin komentoval výrazné ochlazení vztahů Ruska se Západem, které vyvolala jeho politika vůči Ukrajině. Odmítl, že nynější tlak Západu zavede jeho zemi do izolace. „Vnímali jsme osudovost železné opony. Touto cestou v žádném případě nepůjdeme a nikdo kolem nás zeď stavět nebude. Je to nemožné,“ zdůraznil Putin.

Raději čaj než šampus

Putin v rozhovoru popřel zprávy, že by jeho zdravotní stav byl špatný, jak o něm spekulovaly média (více zde). Podle svých slov se těší dobrému zdraví a denně se snaží sportovat. V rozhovoru chtěl ukázat, že je i normální člověk, který se vídá se svými dcerami a přáteli. Než aby s nimi popíjel šampaňské či vodku, dá si však raději čaj.

Západ podle něj udělal chybu, když namířil své sankce na lidi z prezidentova blízkého okolí. „Vycházeli z mylného předpokladu, že mám obchodní zájem na kontaktu s lidmi zařazenými do seznamu. Jejich poškozením mířili na mě. To ale absolutně neodpovídá skutečnosti,“ řekl ruský vůdce.

Podle Putina v Rusku oligarchické struktury neexistují, miliardáři nemají vliv na rozhodování státu. Oligarchové „zbohatli dávno a absolutně legálně. Nic neukradli, nic nezprivatizovali, jak se to dělalo v 90. letech,“ řekl prezident.

Upozornil, že  sankce namířené proti ruským miliardářům blízkým Kremlu jsou hrubým porušením lidských práv. „Jsou to ruští občané, sami sebe považují za vlastence a někdo se rozhodl je trestat. Někteří z nich se snaží bránit, ukázat, jak je to nezákonné,“ tvrdí. Zábor Krymu byl podle něj jeho osobním rozhodnutím a lidé, kteří jsou na západním sankčním seznamu, na to neměli žádný vliv. O anexi Krymu se podle Putina dočetli až z noviny či zprávu viděli v televizi. 

Korupce je vážný problém

Otázka agentury TASS padla i na míru korupce v Rusku. Agentura napsala, že země je na 130. místě z hodnocených 170 státu. Na to Putin měl jednoduchou odpověď.

„Nejprve se musíme podívat, kdo dělá tato hodnocení. Nechci tím však říct, že nemáme korupci. Věřím, že je to velmi vážný problém, který jsme zdědili z předchozí administrativy,“ řekl Putin. Rusko podle svého vůdce musí vytvořit efektivní, moderní tržní systém vztahů v ekonomice, které budou limitovat korupci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video