Putin zamýšlí reformu bezpečnosti

  • 595
V Beslanu zahynulo při pátečním násilném zásahu proti teroristům 322 osob, včetně 155 dětí. Oficiální zdroje poprvé přiznaly, že rukojmích mohlo být více než 1000. Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval "slabost Ruska" vůči terorismu a slíbil opatření k posílení bezpečnosti.

Vývoj krize - ZDE


 

Podle úřadů počet mrtvých dosáhl 322, včetně 155 dětí. Toto číslo nejspíš není konečné. Dosud bylo uváděno 250 lidských obětí a 700 zraněných.

Poradce severoosetského prezidenta Lev Dzugajev jako první oficiální činitel připustil, že rukojmích ve škole mohlo být více než 1000.

Podle úřadů je ve školní tělocvičně stále mnoho nastražených výbušnin. To brání záchranářům ve vynesení těl obětí, které podle tisku nebyly zahrnuty do oficiálního počtu. Také soudí, že jejich identifikace by mohla být velmi složitá.

"Mezi mrtvými jsou děti i jejich rodiče, učitelé i zaměstnanci školy a příslušníci bezpečnostních sil, kteří rukojmí osvobodili," řekl představitel krizového štábu. Zabito bylo také 26 teroristů, což je prý většina z nich.

Podle jeho vyjádření čísla zřejmě nejsou "definitivní", protože zranění řady lidí je velmi vážné. Stovky zraněných jsou v nemocnicích v Beslanu a Vladikavkazu.

Putin přiletěl do Beslanu
Městkou nemocnici v Beslanu v sobotu navštívil také ruský prezident Vladimir Putin, který krátce nečekaně zavítal na místo tragédie.

Putin nařídil uzavření hranic Severní Osetie a města Beslanu a prověření všech osob, které mají nějaký vztah k této tragédii. V projevu k místním činitelům a vojákům řekl, že při osvobozování rukojmích bezpečnost neplánovala použití síly.

Po návštěvě nemocnice a porady s místními činiteli i vojáky se Putin vrátil do Moskvy. Na poradě prohlásil, že celé Rusko sdílí smutek obyvatel Beslanu a přislíbil, že o zraněné bude postaráno a dostane se jim veškerá potřebná zdravotní péče.

Rusko "prokázalo slabost"
V televizním projevu pak Putin v narážce na činnost bezpečnostních sil připustil, že Rusko "prokázalo slabost" tváří v tvář nebezpečí terorismu. V žádném případě však podle něj nesmí ustoupit vydírání. "Nereagovali jsme patřičným způsobem. Prokázali jsme slabost a slabí jsou biti," konstatoval a ohlásil vytvoření "mnohem účinnějšího systému bezpečnosti".

"V blízké budoucnosti přijmeme opatření směřující k posílení bezpečnosti země. Je třeba vytvořit efektivní systém řešení krizí, včetně zcela nových přístupů v činnosti pořádkových sil," prohlásil, aniž své záměry nějak upřesnil.

Svět reaguje na terorismus
Světový tisk v reakci na páteční tragédii v Severní Osetii tvrdě odsuzuje teroristy, ale částečně příčiny spatřuje i v dlouhodobém nekompromisním a velmi tvrdém postupu Moskvy proti čečenským nacionalistům.

Podle německého kancléře Gerharda Schrödera nesou odpovědnost za smrt stovek lidí výlučně teroristé. "Nevěřím, že můžete jednat s teroristy, kteří střílejí zezadu do prchajících dětí," řekl před novináři v Bonnu.

Také Papež Jan Pavel II. odsoudil krvavé události v Beslanu a vyjádřil naději, že "spirála nenávisti a násilí nezvítězí". Vyjádřil to prostřednictvím poselství vatikánského státního sekretáře. "Papež posílá projev svých nejniternějších sympatií ruskému lidu," uvádí se v poselství.

ČR nabídne Rusku pomoc
Česká republika v nejbližších hodinách nabídne Rusku "pošokové" pobyty pro rodiny, jež se staly obětí teroristického útoku. V nizozemském Valkenburgu to sdělil ministr zahraničí Cyril Svoboda po telefonickém rozhovoru s premiérem Stanislavem Grossem.

Podle mluvčího Víta Koláře lze uvažovat o vyslání speciálu, který by rodiny přepravil, a o využití různých rekreačních zařízení. Vláda může podle něj rozhodnout o uvolnění půl milionu, ve zvláštních případech až milionu korun. - více zde

Dobrovolník odnáší zraněnou dívku, osvobozenou ze zajetí teroristů. (3. září 2004)

Příslušníci speciálních sil táhnou tělo jedné z obětí teroristů v Beslanu. (3. září 2004)

Muž nese zraněného chlapce, zachráněného ze zajetí teroristů. (3. září 2004)

Chlapec, vysvobozený ze zajetí teroristů, pláče v náručí svého otce. (3. září 2004)

Děti, které unikly ze zajetí teroristů, se občerstvují vodou. (3. září 2004)

Zraněné dítě, kterému se podařilo uprchnout ze zajetí teroristů, je nakládáno do sanitky. (3. září 2004)

Před školou, kterou v Severní Osetii obsadili teroristi, stojí tanky a desítky vojáků, 3. září 2004.

Teroristi v Beslanu zapálili auto. V místní škole zajali stovky dětí, 3. září 2004.

Muž pláče nad tělem svého dítěte v severoosetské márnici. (4.9.2004)

Márnice v severoosetském Vladikavkazu. (4.9.2004)

Malý chlapec se nemocnici ve Vladikavkazu zotavuje ze zranění a popálenin, které utrpěl při útěku ze školy v severoosetském Beslanu. (4.9.2004)

Městkou nemocnici v Beslanu v sobotu navštívil ruský prezident Vladimir Putin, který krátce nečekaně zavítal na místo tragédie.

Nemocnici v Beslanu 4. září navštívil ruský prezident Vladimir Putin, který krátce nečekaně zavítal na místo tragédie.

Městkou nemocnici v Beslanu 4. září navštívil ruský prezident Vladimir Putin, který krátce nečekaně zavítal na místo tragédie.

Velká část obyvatel Beslamu stále hledá v nemocnicích a márnicích své blízké. (4. září 2004)

Velká část obyvatel Beslamu stále hledá v nemocnicích a márnicích své blízké. (4. září 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video